şükela:  tümü | bugün
  • güney afrikalı çevreci yazar, araştırmacı, çevreci, 'fillere fısıldayan adam'. meşhur the elephant whisperer kitabının yazarı.

    aslen emlakçı olan anthony, 90'lı yıllarda güney afrika'nın kwazulu-natal bölgesinde bir doğa rezervi satın alınca hayatı değişiyor. burada çevreci faaliyetlerine başlayan genç adam, aynı dönemde 'tutuldukları yerden kaçan ve bölge halkına saldırmaya başlayan dokuz filin vurulmak üzere olduğu' bilgisini alınca harekete geçip filleri oradan uzaklaştırmaya karar veriyor, vücut dili ve ses tonu sayesinde hayvanlarla iletişim kurarak bunu başarıyor. kitaba adını veren lakabını da bu sayede almış. geri kalan hayatının çoğunu bu 'yuvasından ayrılmış, travma geçirmiş vahşi filleri ehlileştirme' işine adamış ve başarılı da olmuş.

    2012'deki vefatının ardından bakımlarına öncülük ettiği bir grup fil kilometrelerce öteden anthony'nin evine yürüyüp evin etrafında iki gün boyunca yas tutmuşlar. bu normalde fillerin kendi sürülerinde ölen başka filler için yaptığı bir hareketmiş. içlerinde
    eve varmak için bulunduğu bölgeden ayrılıp 12 saat boyunca yürüyenler varmış. fillerin anthony'nin öldüğü bilgisini nereden aldığı ise bilinmiyor, oğulları ve eşi sürünün durumu kilometrelerce öteden hissettiğini düşünüyor.

    kaynak