şükela:  tümü | bugün
 • case western reserve üniversitesi fizik departmanı başkanı olan astronomi alaninda da ilgilenen hatta kendi bulusu olan bir teleskobu da olan insandir kendileri.ayrıca discovery channell'ın her uzay temali belgesellerinde boy gosterip yorumlarini dinleriz sık sık.

  http://www.phys.cwru.edu/~krauss/krauss.html
 • the physics of star trek adlı nefis kitabın yazarıdır; star trek'te karşımıza çıkan ışınlama'dan warp drive'a kadar birçok konseptin teoride ne kadar mümkün olduğunu, fiziğin bunlara ne derecede izin verdiğini gayet güzel anlatır.

  http://www.youtube.com/…_query=lawrence krauss&aq=f
 • asagidaki sozlerin sahibi guzel insandir:

  "every atom in your body came from a star that exploded.

  and the atoms in your left hand probably came from a different star than your right hand.

  it really is the most poetic thing i know about physics: you are all stardust."
 • arizona state universitesi fizik profesoru. birkac hafta once asu'da richard dawkins ile yaptigi soylesiyi suradan izleyebilirsiniz.
 • lawrence krauss "neden bir şeyler var?" sorusunu çözememiş olabilir.
  zaten kitaba ilgi çekmek için bu ismi koyduğunu da beyan etmiş.
  ama tartışmaya birçok felsefeciden daha fazla katkıda bulunduğu muhakkak.
  şurada (bkz: evrenin toplam enerjisi) bahsedildiği üzere, adam sıfır enerji harcayarak boşlukta (uzay bile yokken) nasıl parçacıkların ve evrenin ortaya çıkabileceğini anlatıyor. bence bu felsefe açısından da oldukça önemli bir bilgi.

  edit:
  bilim felsefesine dair yorumlarını okudum. malca olmuş gerçekten.
 • kuantum dalgalanmalarina dayandirarak evrenin yoktan var olabilecegini aciklayabilmis gorunen bilim adami
 • ensest ile ilgili bir soruya kabaca su cevabi vermis: eger bir erkek ve kiz kardes birbirlerini seviyorsa, birbirlerine ilgi duyuyorlarsa ve bu saglik acisindan da problemli degilse bunun (ensestin) mutlak manada kinanacak bir sey oldugunu dusunmuyorum.tabii ensesti tavsiye de etmiyorum. bu da link.

  bu da yazili olarak ne dedigi:

  "by the way, there’s an ingrained incest taboo in almost all societies for that reason; because societies want to persist, so that works) …. but if you ask me apriori the question ‘if a brother and sister love each other and use contraception, is there something absolutely morally wrong about that?’ … ı’d have to think about it because ı don’t think there’s any absolute condemnation of that fact. ıf they love each other and care for each other and they go off and it doesn’t affect anything else .... “would ı recommend it? no. would ı be critically happy about it? … but would ı be willing to listen to those arguments, if they were rational? maybe?”