şükela:  tümü | bugün
 • 1. dunya sava$i sirasinda ingilizler tarafindan arap yarimadasi'na araplari osmanlilara kar$i ki$kirtmak, ayaklandirmak icin gonderilmi$ casus .

  ayni zamanda 1960'li yillarda cekilmi$, cok uzun ve cok oscar'li mukemmel bir film . kadro peter o'toole, alec guinness, anthony quinn, jack hawkins ve omar sharif gibi babalardan olu$uyor . tagline'ı ise $aka gibi adeta: "from the creators of the bridge on the river kwai" ..
 • arap cemiyetleri turizm masasi yazi isleri muduru oldugunu dusundugum yazar. oralari ozendirip turist cekmeye calisiyor. walla bu araplar az cakal degil dememe sebebiyet vermis ve ankete tenezzul etmeyip bilgi yuklu entrylere imza atmis kullanici.
 • arapların bariz bir şekilde aşağılandığı, ikiyüzlü oldukları, bi halta yaramadıkları, leş oldukları, barbar oldukları falan gibi ne kadar kötü örnek varsa hepsinin araplarda olduğunu göstermeye çalışan bir film...
  bir arap:" lawrence bir arap şehrinde arap gibi mi olmak istiyorsun?
  lawrence: "hayır! isteseydim, üzerinizdeki en pis kıyafeti giyerdim..." *
 • filmini izledikten sonra kil oldugum ama bu seneki oskar torenindeki son halini gorunce "amaan bu adam hakkin rahmetine ulasmis zaten" diyerek bakis acimi degistirdigim hain..
 • bu gece seyrettiğim film; zamanında o kadar oscar almasına rağmen kişisel düşüncem, maalesef bazı yerlerde oyunculuk, kurgu, senaryo ve sinematografi açısından son derece zayıf bir film olduğudur.

  filme şöyle bir bakınca anlatımı aynı icon adventure'larda olduğu gibi keskin hatlarla ayırmak mümkün, bu da inandırıcılığı önemli ölçüde etkiliyor haliyle. arapların akabe'ye girişi ve tren patlatma sahnesi kanımca sinematografik açıdan son derece başarısız sekanslar.* ömer şerif'in performansı son derece toy ve olgunlaşmamış bir oyunculuk gösterisi olmuş nedense. kişisel olarak bunların tümünü yönetmene mal ediyorum kusura bakmasın.*

  hayır acaba o dönemlerde sinema anlayışı farklıydı da ben mi yanılıyorum diyeceğim, (filmin yapım yılı 1962dir bu arada) ama bahsettiğimiz alanlarda son derece başarılı bir 1960 yapımı psycho'muz var, spartacus'umuz var, 1963 yapımı the birds var, hatta biraz daha ileri gidelim 65 yapımı dr. zhivago var ki ömer şerif burada coşmuştur falan, yani yine başta dediğim noktaya geliyorum maalesef.

  ha beğenen vardır, saygı duyarız, o ayrı mevzu.
 • (bkz: of aman nalan)
 • bir zamanlar devletimizin din kardeslerimize karsi cephe almamizi istememesinden dolayi ulkemizde yasaklanmis olan bir david lean klasigi. bazi kisiler tarafindan son epik film olarak da nitelendirilen hattizatinda gerek muzigi, gerek enfes col manzaralari ve dahi gercek serap goruntuleri ile unutulamazlarimizin arasina girmis, diskoteklerimizde yer etmis olan zengin ekstra ozellikli, cift dvd'li nadide dvd setine sahip akillara ziyan eser.
 • 'hiçbir şey yazılı değildir' repliği ile arapların kadercilik anlayışına güzel bir eleştiri getiren, yıldızlarının bol bol toz toprağa bulandığı, seyirlik bir film.
 • muzikleri maurice jarre tarafindan bestelenmis david lean filmi