• sadece lazlarda bulunan damar olduğu varsayılır. hayatını laz bir sülalede geçirmek zorunda kalan annemin en büyük derdi. küçükken abuk subuk nedenler yüzünden inadım tuttuğunda canından bezmiş bir halde "tuttu yine laz damarın" derdi annem. gayet sakin bir insan olan ben saçma bir şeye sinirlenip bağırıp çağırmaya başladığımda, ağzımdan çıkanı kulağımın duymadığı raddeye geldiğimde mesela annem hiç uğraşmaz benimle, birazdan geçeceğini, lazların sinirinin saman alevi gibi olduğunu bilir çünkü, hiç bulaşmaz "tuttu yine laz damarı" bakışıyla bakar yalnızca. işin güzel tarafı çoğu arkadaşım da bilir bu damarı; anlayış gösterirler. ne de olsa keyfimden değil bu inat, bu tutturmacılık, bu birden parlamalar; damar diyorum işte. ne yapalım, aldıralım mı?
  • vücuttaki lokalizasyonu zannımca arteria carotis communis * civarındadır.laz kişisinin siniri zıpladığında daralıp tıkanarak beyne giden kan akımını bir müddet durdurur ve kişinin ne yaptığını bilmez halde oraya buraya saldırmasına yol açar.