şükela:  tümü | bugün
  • bir insanin basina gelebilecek en keyifli seydir. baba tarafim of'lu, anne tarafim rize'li olmasa idi de boyle konusur muydum bilmiyorum ama laz olmak cok gurur verici birseydir. bu kadar renkli bir gecmis, bu kadar renkli bir hayat ve bu kadar renkli bir mizac yeryuzunde cok az bulunur. baska hangi kavimde "dukkana yer acacaktim duvari dinamitledim butun mahalle yikildi" diyecek bir bakkal sahibi var ki ? baska hangi kavim kus dilini gelistirdi ki ? baska hangi kavim (manasizca iskoclar ve nordic ulkelerin bir kismisi haric) bir yandan dans edip bir yandan da enstruman caliyor ki ? baska hangi kavim "vururum lan seni" dedikten sonra cikartip silahi vuruyor ki ? baska hangi kavmin kadinlari erkeklerini supurge ile evden kovalayip 6 ay eve geri almiyor ki ? baska hangi kavmin erkekleri 6 ay denizde kalip sonra geri gelip milletin karisina saldirmadan evine gidip adam gibi karisini ile hasret gideriyor ki ? baska hangi kavim bir inat ugruna bir omur geciriyor ki (bu olmadi, turkler, gurculer, ermeniler, rumlar de bu kategoriye cillop gibi oturdu). baska hangi kavim hic civi kullanmadan uc katli ahsap kosk yapiyor ve 100 sene dayandiriyor ki? baska hangi kavimden cikan (harbi laz muteahhit ama sonradan cikan sarlatanlar degil) muteahhitin 1960'da doktugu betondan yaptigi duvari 1990'lardaki hicbir modern alet ile delemiyorsunuz ki (sinop kiz lisesi, dedem, ben)? baska hangi kavme mensup bir muteahhid "insaat oyle yapilmaz, boyle yapilir" diyip 1960'da suya 5 metre uzaklikta, sudan 1 metre yukarda duran essek kadar yekpare buzhane binasi yapip duvarlarinda tek bir catlak yokken 30 metre arkasinda 1990'da 5 katli apartman binasi dikilirken "seyret simdi, bak bu herifin binasi iki senede ne hale gelecek" diyebilir ve harbiden iki sene sonra o apartman binasinin her kosesi 45 derece deprem catlaklari ile dolu iken "eee, ne alaka, sen nasil yaptin peki ?" sorusuna gulumseyerek yanit verip elleri paltosunun cebinde yurumeye devam edebilir ki (ben yillar sonra dedemin buzhane binasini dokme kaya zeminin uzerine iki metre kum serip onun uzerine diktigini ogrendigimde dumur oldum) ? baska hangi kavme sahip marangoz 10 parmagindan 6 tanesini hizarda ucurduktan sonra hala "ben cok iyi bir marangozum" diyebilir ve harbiden de cok iyi marangoz oldugu ispatlanabilir ki? baska hangi kavimde ayni marangoz "eee, peki neden biraktin marangozlugu" sorusuna, "lan yemek yiyecek parmak kalmadi artik" diye cevap verebilir ki ?

yoktur laz olmak gibisi. ben lazim, oradan biliyorum. baska birsey olmak da istemezdim. ne becerdi isem laz inadima, laz zekama ve laz neseme borcluyum. ne mutlu lazim diyene.
  • (bkz: laz)
  • lazsan hele birde soyadın ofluoğlu ise işte o zaman hayatın daha eğlenceli hale gelir.hayatın boyunca laz kızı,oflu kızı diye çağrılırsın,adını unutursun.günün herhangi bir saati birşeyi anlamadığında 'he saat 12 yi geçmedi tabi','lazın aklı 12'den sonra çalışır' gibi saçma salak espirilere maruz kalırsın,hayatında birkaç kez gittiğin ama hayran kaldığın,konuştukları dile sadece aşina olduğun bir yer için kimlik bunalımı yapmazsın.laz olmak,laz olanlarla yaşamak eğlencelidir.bu tip ailelerde herkesin anlatacak bir hikayesi vardır ama her zaman 3. kişilere komik gelir.laz olanlar 3. kişiler tarafından olağandışı karşılanan şeyleri normal karşılayabilenlerdir.
  • telefonda konuşurken karşıdaki "saat kaç" diyince saate bakmak için telefonun ışığı yansın diye "no" tuşuna basmaktır laz olmak
    (bkz: ben bugun bunu gordum)
  • lamba takarken lambayi çevirmek yerine kendisi dönmek, ayakkabisini baglamak için sag ayagini kaldirip sol ayakkabisinin bagini baglamak gibi davranislari söz konusu oldugu iddia edilir ama asli yoktur.
  • ayakkabisini baglamak için sag ayagini kaldirip sol ayakkabisinin bagini baglamak duruma göre gayet normaldir. sag ayagi kaldirmakdaki amaç rahat etmektir. fakat isi sag ayagini kaldirip sol ayakkabisini rahat bagliyorsa kimse birsey diyemez. farkli bir bakis açisidir laz olmak.
    ayrica, bence insanin kendine yakisina giymesidir.
  • (bkz: laz damari)
  • telefonun saatini ayarlarken inatla saat hanesine "24:30" yazmaya ugraşmaktır.. 3 kere tekrarlayıp olmayınca sinirlenmektir... oof of
  • pek eglenceli biseydir. bahaneniz hazirdir. "lazim kardesim ben". soru da hazirdir tabi; "laz misin?"