1. metin koç'un senaryosunu yazıp ve yönetmenliğini yaptığı 'komedi' filmi.

fatih sultan mehmet'in kan kardeşi olan kont drakula, türkler'i kazığa oturtunca, koçoğlu liderliğindeki vampir avcısı yeniçerilerle mücadele etmek zorunda kalır. kellesi uçurulan drakula'nın cesedi istanbul'a gömülür. yıllar sonra başı ve gövdesi birleşen drakula, taksi şoförü laz dursun'un bedeninde hayat bulur.

oyuncular wilma elles, levent sülün, alp korkmaz, meral kaplan.

vizyon tarihi 14 aralık 2012.

http://www.lazvampir.com/
  2. laz telaffuzu, güzel kadın gören adam hayranlığı, küfür gibi türk komedi klişelerine tarihi kişileri ekleyen ve hiç gülünmeyecek bir film.
  3. şaka sandım önceleri vizyon tarihini görünce, ancak acı gerçek şu ki sinemayı sanat olarak değil de gişe olarak görenlerin çevirdiği bir turkiş usulü komedi(msi) film. wilma elles'in paraya ihtiyacı var sanırım, basmış imzayı, salına salına gezmiş kadrajda; en azından fragman böyle görünüyor.

edit: siyad ödülleri için aday gösterilmemiş, üzüldüm.

kont drakula, fatih sultan mehmet, yeniçerililer, laz şivesi (lazca değil), karadeniz... aklım durdu bu sözcükleri ben yan yana getirince; sanırım beyin fırtınası böyle bir şey.

böylesi bir film lazcayı da basite indirgiyor; oysa bir dildir lazca, şive değil. (bkz: hemşince)

bir başka film israfı için: (bkz: van gölü canavarı)
  4. bir şekilde birkaç trilyon kaynak bulmuş film...böyle filmlere yapımcılar para yatırıyor, zira bu millet gidip izleyecek nasılsa, film kar edecek biliyorlar...sumela'nın şifresi, bu...tüketin bakalım...
  5. lisedeyken aynı konseptte bir hikaye yazmıştım. filmi görünce lan çaldılar mı diye düşünürken konusunu okudum rahatladım. benim hikaye daha komik tabiki de. kendimi de övdüm bir güzel şu an rahatım.
  6. web sitesinin anasayfasında "bedenume sahip olapilirsun ama ruhima asla!" diye yine harika bir karadeniz şivesi örneğini görmekteyiz. harika! şahane! bravo!

her "karadeniz"/(li) barındıran filmde böyle bir şaheserle karşılaşıyoruz. misal; "sümela manastiri'nun şifresu çözülüyor"

benim anlamadığım; hadi şive danışmanı tarzı bir şeyin yok, ama elini sallasan karadenizliye çarpıyor güzel memleketimde. bir tanesini yoldan çevirip de "hacı filmde gene sıçtık batırdık o ayrı da bari şu afişe yazmalık şu cümleyi bi sizin oranın ağzıyla okusana be" de mi diyemiyor bunlar anlamıyorum ki. hani ne kadar zor olabilir? bu kadrolarda bir tane karadenizli yok mu? nasıl demiyorlar "bu nedir amk nerenizden uydurdunuz yaa" diye? hayır bir de bu cümleleri yazan, sıradan bir insanda bu yazdıklarını okuyabilecek dil/gırtlak olduğunu hayal ediyor ya hayran oluyorum o hayal gücüne. "bedenume sahip olapilirsun ama ruhima asla!" bunu sesli bir okuyun. okuyun da ağzınız ne hala geliyor görün..

neyse kadroya bir baktım da sanırım bu işte de birol güven'in parmağı var. gözlerim tamer karadağlı'yı da aradı. o da sever böyle "türklerin yabancı figürlere uyarlanmış komik halleri" temalı çalışmaları. bu ikili bu memlekette hala para kazanabiliyorsa yemin ediyorum sonuna kadar hak ediyorlar "türk milleti aptaldır, cahildir, bir boktan anlamaz, köylüdür" mesajlı komedilerden kazandıkları paraları. haklı çıkıyorlar neticede.

efendime söyleyeyim; laz denen tip de büyük ihtimalle trabzonlu. fragmanda odasında bize her yer trabzon kaşkolları gördüm. bu zeka düzeyinde adamlar, trabzon'dan başka bir memleketli olan insanların trabzonsporlu olamayacağını düşünecekleri için trabzonlu olduğuna kanaat getirdim. hem trabzonlu hem laz. alkışş..

bir de gay karakteri var. daha ne olsun. tam komedi öyle değil mi? "senin ne sert pazuların var öyle" falan diyor.

gülmekten ölürsünüz yaa.. mezardan yeniçeri çıkarıyorlar filmde. o da bir temsilde padişah kılığına giren adamın gidip atının eyerine yapışıyor "hünkarım böyle böyle oldu" diyor. sonra zabıtalar uzaklaştırmaya çalışıyor falan. oğlum istiklal caddesinde gezen yeniçeri var filmde, sikmişim vampiri. süper komedi yaa altımıza sıçıcaz gülmekten!

nooluyo ya hatlar karıştı bende. neyse umarım çok fena zarar eder. hatta öyle ki, dünya sinema tarihine geçer yaşayacakları zarar. böyle böyle insan gibi filmler yapmayı öğrenirler. sinirlendim.

gerçi ahali gerçekten durgun zekalı olmasa, böyle "iş"ler de çıkmayacak da işte.
  7. ismi ile hiç çekici olmayan film.
    abi demeyeyim demeyeyim diyorum ama yıl olmuş 2012 hala böyle film çekenler var yahu. amerikan sinemasını bir 30 yıl geriden takip ediyoruz resmen. parayı bulanın film çektiği bir dönemdeyiz. hiç hayra yoramıyorum.
  8. son yıllarda sıkça karşımıza çıkan ne kadar dandik olduğu ismine yansımış kıytırık yerli filmlerden birine benzeyen yapım. belki de ben fazla önyargılıyımdır, ama sanmıyorum.
  9. sive komikligi gibi orjinal ve mukemmel zekilikte bir tarza sahip olan film. serisi ciksin, dizisini de yapalim gulmekten olelim.

laz vampir tirakula hakkında bilgi verin