şükela:  tümü | bugün
  • metin koç'un senaryosunu yazıp ve yönetmenliğini yaptığı 'komedi' filmi.

fatih sultan mehmet'in kan kardeşi olan kont drakula, türkler'i kazığa oturtunca, koçoğlu liderliğindeki vampir avcısı yeniçerilerle mücadele etmek zorunda kalır. kellesi uçurulan drakula'nın cesedi istanbul'a gömülür. yıllar sonra başı ve gövdesi birleşen drakula, taksi şoförü laz dursun'un bedeninde hayat bulur.

oyuncular wilma elles, levent sülün, alp korkmaz, meral kaplan.

vizyon tarihi 14 aralık 2012.

http://www.lazvampir.com/
  • laz telaffuzu, güzel kadın gören adam hayranlığı, küfür gibi türk komedi klişelerine tarihi kişileri ekleyen ve hiç gülünmeyecek bir film.
  • şaka sandım önceleri vizyon tarihini görünce, ancak acı gerçek şu ki sinemayı sanat olarak değil de gişe olarak görenlerin çevirdiği bir turkiş usulü komedi(msi) film. wilma elles'in paraya ihtiyacı var sanırım, basmış imzayı, salına salına gezmiş kadrajda; en azından fragman böyle görünüyor.

edit: siyad ödülleri için aday gösterilmemiş, üzüldüm.

kont drakula, fatih sultan mehmet, yeniçerililer, laz şivesi (lazca değil), karadeniz... aklım durdu bu sözcükleri ben yan yana getirince; sanırım beyin fırtınası böyle bir şey.

böylesi bir film lazcayı da basite indirgiyor; oysa bir dildir lazca, şive değil. (bkz: hemşince)

bir başka film israfı için: (bkz: van gölü canavarı)
  • lisedeyken aynı konseptte bir hikaye yazmıştım. filmi görünce lan çaldılar mı diye düşünürken konusunu okudum rahatladım. benim hikaye daha komik tabiki de. kendimi de övdüm bir güzel şu an rahatım.
  • ismi ile hiç çekici olmayan film.
    abi demeyeyim demeyeyim diyorum ama yıl olmuş 2012 hala böyle film çekenler var yahu. amerikan sinemasını bir 30 yıl geriden takip ediyoruz resmen. parayı bulanın film çektiği bir dönemdeyiz. hiç hayra yoramıyorum.
  • son yıllarda sıkça karşımıza çıkan ne kadar dandik olduğu ismine yansımış kıytırık yerli filmlerden birine benzeyen yapım. belki de ben fazla önyargılıyımdır, ama sanmıyorum.
  • sive komikligi gibi orjinal ve mukemmel zekilikte bir tarza sahip olan film. serisi ciksin, dizisini de yapalim gulmekten olelim.
  • filminin bir diğer yönetmeni de hasmet zeybekin oğlu olan ulaş zeybekdir.
  • çok da önyargılı olmamak lazım, sonuçta kutsal damacana gibi bir kült film de aynı mantıkla çekildi ama efsane oldu. haa devam filmleri rezalet ötesiydi o da ayrı mevzu.

o değil de wilma elles çok taş lan.