• eve ilk kez gelecek sevgiliye yapılmayacak yemeklerden. daha basit bir şeyler denemekte fayda var. çok komplike bir şey, bir sürü katmanı var, her birine bir şeyler sürüyorsun. saatlerce didin dur. sonra kafam karıştı benim, ne ilk buluşmadan bir şey anladım ne yediğim yemekten. menemen yapsam daha samimiydi en azından. kız da ayrıldı zaten. sokayım lazanyaya.
  • malzemeler:

300 gr. lazanya
    1 adet sogan
    2 adet orta boy havuç
    3 çorba kasigi zeytinyagi
    300 gr. kiyma 4 adet domates
    1 çorba kasigi domates salçasi
    3 dis sarmisak
    4 adet defne yapragi
    200 gr. dilpeyniri
    besamel sos için:
    2 çorba kasigi un
    2 çorba kasigi tereyagi
    1,5 su bardagi süt
    tuz karabiber

yapilisi:

1- sogani ince dograyin. havuçlari rendeleyin.
    2- sogani zeytinyaginda kavurun. sarardiktan sonra rendelenmis havucu ilave edip birkaç dakika kavurun.
    3- kiymayi ekleyin, orta ateste kavurmaya devam edin.
    4- kiyma kavrulunca küp seklinde küçük dogranmis domates ve birkaç parçaya kesilmis sarmisagi ilave edin. tuz serpin, ara sira karistirarak tencerenin kapagi kapali olarak domatesin pismesini bekleyin.
    5- atesten almadan birkaç dakika önce defne yapraklarini ilave edin.
    6- lazanyayi tuzlu kaynar suda haslayin.
    7- besamel sos için, unu tereyaginda kavurun. sararinca sütü ekleyin tahta kasikla sürekli karistirarak, orta ateste pisirin. tuz ve karabiber serpin.
    8- yaglanmis dikdörtgen bir tepsiye haslanmis lazanyalari üst üste gelmemesine dikkat ederek bir sira halinde dizin. üzerine birkaç kasik besamel sos yayin.
    9- hazirladiginiz domatesli kiymali sosun bir kismini, içinden defne yapraklarini çikarttiktan sonra lazanyalarin üzerine yayin. üzerine küçük küp seklinde dogranmis dilpeyniri koyun.
    10- malzemenin üzerine bir kat daha lazanya yerlestirin. ayni islemi tüm malzeme bitinceye kadar sürdürün. en üste besamel sos yayip, rendelenmis dilpeyniri serpin.
    11- kiymali lazanyayi önceden isitilmis 200 derece firinda yaklasik 25 dakika pisirin. firindan çikardiktan sonra bir kaç dakika dinlendirip, servis yapin.
  • bir arkadaşım tarafından 30 sene boyunca balık zannedilip, her lazanya dendiğinde pek balık sevmediği için yok kalsın yemiyim deyip geri çevrilen bir makarnamsı yemek...

(bkz: sazanya)
    (bkz: ben bugün bunu gördüm)

yılların editi : makarna değil makarnamsı yemek...
  • iddaa ediyorum türk halkının %80'inin bir tür balık olarak bildiği makarna yemeği. garfield sıçtı ağzımıza
  • insanları yemeğe davet edip, misafire yaptırılmaması gereken yemek. en azından malzemeniz tam olsun arkadaşım! neyse eldeki malzemelerle lezzetli bir lazanya ortaya çıkardık. kesinlikle kalabalık sofraların, yanında bir kadeh şarabın yeterli olduğu sofraların yemeğidir. hazırlanması -her ne kadar buradakiler pratik deseler de- kolay değildir. üşengeç yemeği asla değildir. sizlerin yaptığı elbetteki benim bu akşam yaptığım gibi lazanya görünümlü makarnadır. minimum 5 saat pişen bir sosla hazırlayacağın yemek nasıl pratik olabilir ki?! neyse efem hazır yemiş ve de doymuşken lazanya ile ilgili bazı lezzet arttırıcı detaylar vermeye geldim.

öncelikle yemek 3 kısımdan oluşuyor

1) bolognese sos
    şimdi bu et bazlı sos pişirilme aşamasında bir hayli emek içeriyor. ben kendi mutfağımda yapacak olsaydım; bir gün evvel pişirir dinlenmeye alırdım. ertesi gün birleştirme aşamasına geçerdim. dinlenmiş bir boloneze ö-lü-nür! şimdi iyi bir bolonez tutturmak istiyorsanız 5 saat kısık ateşte pişirmeniz lazım. gereken malzemeler
    -soğan
    -kıyma (dana döş)
    -sarımsak
    -havuç
    -kereviz sapı
    -fesleğen (taze olursa iyi olur olmazsa kurusu ile idare ederiz)
    -3 çeşit domates (salça, püre domates ve taze konkase domates.)
    -tuz, karabiber elbette

kıymayı fazla kurutmadan ayrı bir tencerede kavuruyoruz. sosu yapacağımız ayrı derin bir tencerede soğanı kavurup havucu ve kereviz saplarını ekliyoruz. kavurmaya devam. bu aşamada kavurduğumuz kıymayı ana tencereye koyup kavurmaya devam ediyoruz ben sarımsakları bu aşamadan sonra ekliyorum. tadını kaybetmesini istemiyorum. çok az tuz karabiber ilavesi yapıyoruz. bakın sos çok uzun pişecek bu yüzden tuzu abartmayın sos yoğunlaştıkça umami daha çok ortaya çıkacak. azı karar çoğu zarar demişler. ardından doğradığımız domatesleri ana tencereye ekliyoruz, kavurmaya devam. sonra kıymayı kavurduğumuz tencereye biraz su ekleyip salçayı ekliyoruz. amaç? amaç tencerede kalan etin tadını tuzunu almak, neyse efem; sosu açtıktan sonra ana tencereye ekliyoruz. su yerine ilikli kemik suyu varsa ne ala ekleyebilirsiniz. ana tencereye püreyi ekleyip, kavurmaya devam. tadına tuzuna bakıp fesleğen ilavemizi yapıyoruz ve sosu kısık ateşte saatlerce pişmesi için beklemeye geçiyoruz. ben bu arada 2023'ü düşündüm kaybettiklerimiz, kazandıklarımız, gelenler gidenler, sebep olanlar falan derken…çoluk çocuk aç aç diye 1 saat sürdürdüm bu işlemi çok da uzatmadım*. siz de minimum 4-5 saat kısık ateşte pişirin ki hayatı daha fazla sorgulayacak vaktiniz olsun*.

gelelim yemeğin 2. önemli detayına

2)béchamel sos

lazanya gibi hamurişlerinde kullanırken biraz daha az yoğunlukta isteriz. çok kalın bir beşamel sos yapmayacağızdır. tereyağı ve un kavrulur. süt eklenir, biraz tuz eklendikten sonra kıvam alırken en önemli detay eklenir. muskat, muskat ve muskat muskatı dikkatli ekleyelim tadı çok baskın bir baharat göz kararı rendeleyelim. varsa biraz da parmesan ekleyin ve hazır.

son olarak gelelim lazanyanın ana malzemesine.
    3) hamur. taze makarna her zaman lezzetlidir ama hazır da gayet yeterli. hazır yapraklar yeterli hazır makarna yapacaksanız 3-4 dk içinde pişiyor. fakat dizmeye başlamadan önce kurutulması gerekiyor. bence bu kadar uğraşa gerek kalmıyor paket kullanın yeterli.fazla üzerinde durmadım bu konunun e hazırı var yeter*

birleştirme
    tabana beşamel sos sürüp yaprakları yerleştirin, üstüne bolonez, beşamel, varsa parmesan. parmesan her kata gerekli değil arada bi eklesek yeterli. bu işlemi 3-4 kat yapabilirsiniz. sadece son kata dikkat edelim bolonez sos, beşamel sos ekleyip kapatıyoruz. bekletiyoruz bi yarım saat dinlensin soslar otursun. sonra pişirmeye başlayalım. 180 derecede başlıyorum pişirmeye, 25 dk sonra parmesan veya rende mozzarella ekleyip 15 dk daha pişiyorum. ve voila mükemmel lazanya hazır
    kendimize bi bravo, alkış bi de lav yu!
    görsel
    görsel
    görsel

bon appetit
  • yeşil köşk te bunu 3.5 milyon liraya yaparlardı gençtik, sevgilim ve ben toplam 5 porsiyon yemişliğimiz vardı. şimdi ne lazanya var menu de ne sevgili var gönülde.
  • neredeyse yarı fiyatına barilla'ları bim'de bulabilirsiniz. ben de buldum. 3 paket kaptım geldim eve. ama sonra hatırladım ki evimde fırın yok. neyse ki skt oldukça uzun. o zamana kadar alırız herhalde bi fırın. di mi tatlım.
  • hazirlanirken dikkat edilmesi gereken en onemli sey, besamel sosun çogunun lazanyanin en ustunu tamamen kaplayacak sekilde kullanilmasidir. bu, lazanyanin kitir ve kuru olmasini engeller; yumusak ve tadinda olmasini saglar.
  • bir çeşit makarna ya da böreğimsi yiyecek.. çok lezzetli, yedikten sonra mutluluk veren yiyeceklerden.
  • ankara'da beğendik'in ara kattaki restoranında çok güzel yaparlardı bunu. sene 1997 mevsimlerden sonbahardı.
hesabın var mı? giriş yap