şükela:  tümü | bugün soru sor
196 entry daha
  • sotelenmiş mantar, havuç, soğan ve biberle yapılanını klasik lazanya harcıyla yapılandan bile çok sevdiğim yemek. (domates soslu karışık kızartma olur ya*, yazın sebzelerin tam zamanında onu harç olarak koyacağım ve bu konuda feci heyecanlıyım, bence çok iyi olacak. onu da insan nasıl yemez, sabreder bilemiyorum. neyse, bu da böyle bir fikir yani.) aralarda dil peyniri gibi daha aromasız bir peynir yerine eski kaşar gibi biraz daha aromalı bir peynir kullanıldığında lezzet katlanıyor bence; tabii herkesin aromalı peynir tercihi kendisine kalmış. beşamel sos yerine labne+yumurta karışımı kullananı gördüm ve biraz beşamel biraz labneli sos karışımıyla yaptığımda bile labnenin o peynir halinin beşamel kadar homojenize olmadığı ortadaydı, bu da çok hoşuma gitmedi. refika piştikten sonra 5 dakika dinlenirse çok daha iyi dilimleneceğini, katların daha güzel görüneceğini söylüyordu ama bunu 5 dakika sonra değil de 10 dakika sonra servis edince ancak yaşadım; gerçekten katlar düzgünce duruyorlardı.

sebzeli bir harçla lazanya, döküm tavada güzel bir et, salata. yanında ne içmek isterseniz. şu sıralar aklımda hep bu menü var, üç parçayla sofraya her şeyi koymuş gibi olacağımı hissediyorum. tek mesele de bu zaten, yiyecek olan(lar)ın beğenisi pişirmek istenilenlerden bağımsız.*