• az evvel kendi ellerimde yaptığım ve 3 koca dilim acımadan hunharca gömdüğüm harikulade yiyecek. bu italyanlar damaklarının tadını biliyorlar arkadaş, ha bizim yağlamamız da efsane, yağlamayı lazanyaya asla değişmem ama lazanya da bir farklı be.

her neyse, hadi size de denenmiş tarifini vereyim de belki denersiniz köftehorlar.

şimdi malzemeler;

10 dal lazanya
    500 gr. kıyma
    1 orta boy kuru soğan
    2 diş sarımsak
    1 orta boy rendelenmiş havuç
    10 adet dilimlenmiş mantar
    6-7 adet kabuğu soyulmuş domates
    1 tatlı kaşığı rendelenmiş taze zencefil
    2-3 dal arzuya göre biberiye veyahut defne yaprağı
    mevsimine göre eğer bulabiliyorsanız 1 dal ince kıyılmış kereviz sapı
    2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
    yeterince tuz, karabiber ve bir tutam şeker

beşamel sos için;

2 yemek kaşığı tereyağı
    3 yemek kaşığı un
    2,5-3 su bardağı süt
    100 gr kadar kaşar peyniri
    1 yemek kaşığı parmesan peyniri
    muskat cevizi
    karabiber
    tuz

fırından almadan önce konulması için de 50 gr. kadar daha kaşar peyniri rendesi

arkadaşlar evvela barilla'nın haşlanmadan kullanılabilen lazanyaları var ben onlardan kullandım. iç harcı içinse ilk önce zeytinyağını genişçe bir teflon tavada kızdırdıktan sonra kıymaları ekledim. kıymalar renk değiştirdikten sonra soğan, sarımsak, domates, mantar, havuç ve zencefillerin hepsini kavrulan kıymanın üzerine ekledim. defne yaprağını da ekledikten sonra güzelce karıştırıp kısık ateşte pişmeye bıraktım. kısık ateş ve ağzının kapatılmadan pişirilmesi önemli çünkü harcın biraz sulu kalması gerek. iç harç pişince almaya yakın tuz ve karabiberini de ekleyip karıştırdıktan sonra ocağın altını kapattım.

geldik beşamel sosun hazırlanmasına. burada püf nokta kesinlikle muskat cevizi. gerçekten beşamel sosa harika bir aroma katıyor. her neyse, sos tenceresine tereyağını koyup erittikten sonra unu koydum. unsu koku gidene kadar da unla tereyağını kavurduktan sonra sütü ekledim, sütünüz biraz ılık olursa iyi olur. sosu sürekli karıştırdım ki topaklanmasın. sos koyulaştıktan sonra rendelenmiş peynirleri de sosun içine attım ve en son ocaktan alırken muskat rendesi, karabiber ve tuzla sosu tatlandırdım.

geldik ölümcül kısma. borcama bu harika karışımları birleştirmeden evvel biraz zeytinyağı dökün, dökün ki dibi yapışmasın. bu arada fırınınızı da 180 dereceye getirin ısınsın yavaş yavaş. borcamı yağladıktan sonra biraz beşamel sostan dökün, borcamın tabanını, böylece lazanyaları dizmek için hazır konuma getirmiş bulunuyorsunuz. daha sonra lazanyaların üst üste gelmemesine dikkat ederek tek sıra halinde dizdikten sonra üzerine kıymalı içten döşeyin. onun üzerine de beşamel sosun değmeyeceği yer kalmamak üzere beşamel sosu da ekleyin. bu şekilde elinizdeki sos, makarna ve kıymalı harç bitene kadar işlemi devam ettirin. en üste kalan beşamel sosu iyice dökerek fırına verin. 30 dakika sonunda biraz daha kaşar rendeleyin ve fırındaki enfes karışımın üzerine gezdirin. kaşarlar kızarınca fırını kapatın. makarnayı fırından çıkarın ve bir 10 dk dinlenmeye bırakın. daha sonra yanına ister kola, ister bir kadeh kırmızı şarap koyarak afiyetle tüketin efenim. yarasın!
  • garfield resmine 5 dk bakınca beliren yemek.
  • kuzey batı avrupa'da bir ülke. başkentini hatırlamıyorum şindi.
  • bayılırımm! daha çok bildiğimiz burgu makarnadan yaptığım yiyecek diyebilirim. tabi lazanya yapraklarının yerini tutmaz ama mutfakta özgür davranıyorum ben sanırım. kıyma, soğan, sarmısak, bol domates, biraz salça, havuç, biber, çeşitli baharatlar. dün akşam yaptım hatta. evde havuç yoktu bende küçük bir kabak buldum dolaptan soğanla beraber attım doğrayıcıya. beşamel sosa da terayağı ve zeytinyağı karışık koyuyorum. ve tepsiye geçtiğimizde, makarna ve sosu karıştırıyorum kuru bir yer bırakmamaya özen göstererek, üzerine beşamel ve kaşar. sonuç mükemmel. benim için yapması en kolay ve de ennn leziz yemeklerden biridir. yazın daha hafif olarak kabaklı tercih ederim. yiyenlerden özellikle kabaklı tam not alıyor.
  • yıllarca balıktan yapılan bir yemek sandık. gönül rahatlığı ile çoğul konuşuyorum çünkü yalnız olmadığıma eminim.
  • yada hiç kurs murs uğraşmadan marketten barilla hamuru alıp kıymayı kavurun üstüne dökün gitsin. bon appetit.
  • marketten alınan hamurla yapılabilir ama asla evde açtığınız hamurla ayni lezzette olmaz. bu nedenle usenmeyin elyapimi bir hamur hazırlayın, basit bir makarna makinesi edinin ve onda açın. bol domatesli kıymalı bolognese sos, biraz sıvı bir beşamel sos ve peynir rendesi. efsane bir lazanya yaparsınız.
  • bazı tariflerde yazdığı gibi, lazanya yapraklarını (makarnaları) hiç haşlamaya, sıcak suya tabi tutmadan paketten çıktığı hali ile dizip pişirmem sonucunda ortaya çıkacak sonuçtan korktuğumdan; her defasında lazanya yapraklarını teker teker sıcak suda biraz haşladığım ve bu yüzden yapması çok zahmetli ve uzun süre süper yemek.
  • günün her öğününe başarıyla katılır.başlıbaşına bir öğün oluşturabilir.doyurucudur.pahalıya gelen ve hazırlanılışı zaman harcatan bir yemek olduğundan her zaman yapılmaz.her yemeği şölene çevirecek potansiyeli vardır.başlığını görünce ya alalım şunun malzemelerini de yapalım dedirtir.bizde yapıldığında bitene kadar her öğüne ilk on birde çıkar.denemeyenlere tartışmasız yedirim tavsiyesidir.
  • bir nesil bunu balık sanarak büyüdü. bunun aslında ne olduğunu öğrendiğimde yaşadığım şoku hiç bişeyde yaşamadım. zalımsın garfield.
hesabın var mı? giriş yap