şükela:  tümü | bugün
 • yanlış önermedir.

  lazanya türkiye'de kayseri yağlaması adı altında fazlaca tüketilmektedir.
 • garfield hayranlarının az olmasının getirdiği sorundur. halbuki çocukken çok izlerdik; "ne ki bu lazanya" der dururduk.
 • başlığı açanın sandığının aksine esaslı bir lazanya yapmak gayet de meşakkatlidir. hadi barillanın hazır lazanyasını aldın. 3 tane sos hazırlaman gerekir; domates, bolonez ve beşamel. sadece domates sosunun ( ki bolonez sosun bazıdır) pişmesi en az 3 saat sürer. italyan mutfağında bu domates sosu başka yemeklerde de (mesela pizza) kullanıldığından bolca yapılır ve saklanır.

  ama burası italya değil türkiye, eğer italyan mutfağı meraklısı değilseniz evinizde italyanların domates sosundan saklamazsınız. 5 dakikada yenip bitecek lazanya için de 3 saat sos pişirmezsiniz. çok çanınız çekerse yaparsınız bir kıymalı makarna, afiyetle yersiniz.
 • kayseri yağlaması gibi bir gerçeğin olmasındandır o. lazanya ne ki yaglamanin yanında..
 • - balık zannedilmesi
  - daha pahalı olması
  - yapımının daha zor olması
 • yapımının çok zahmetli ve pahalı olmasından kaynaklanmaktadır. klasik bir lazanya yapabilmek için yani “lasagne alla bolognese “ veya “lasagne al ragú” ya da “lasagne al forno “ yapabilmek için çoğu ülkemizde zor bulunan malzemelere ihtiyacımız var.

  lasagna italyanca’da tekil, çoğulu lasagne. alla bolognese bologna usulü demek, bologna usulü dediğimiz şey aslında ragù soslu demek, bizim spagetti bolonez dediğimiz şey aslında spaghetti al ragú. ragú dediğimiz şey ise et ağırlıklı bir sos. sostan ziyade yahni demek daha doğru olur.

  lasagne al forno fırında lazanya demek, tüm lazanyalar fırında yapılıyor zaten. ragú denilen sosun da türleri var: ragu alla napoletana- napoli usulü, ragu alla bolognese- bologna usulü. ama asıl olanın bologna bölgesine ait olanı olduğunu düşünüyoruz. neden? zira ragú aslında fransızların ragoût kelimesinden geliyor. napolyon italya’nın kuzey bölgelerini işgal etmiş böylece emilia-romagna bölgesine bu kavram gelmiş. ha ne fark var napoli usulü ve bologna usulü arasında kullanılan etler, etlerin kesimi (biri kıyma olarak kullanırken diğeri, ufak kesilmiş kuşbaşı kullanır, kullanılan sosis vs. farklı.

  dağlık bölgelerde mantar da kullanılıyor bazen ama biz standarda bağlı kalalım.

  ben hiç kimsenin türkiye’de usulüne uygun lazanya yaptığını sanmıyorum. belki bir kaç italyan restoranı veya italyan büyükelçiliği ya da üst düzey lokantada, 5 yıldızlı otellerde filan yapıyorlarsa ancak olabilir. evlerde kimse uğraşmaz doğru düzgün yapmakla çünkü çok pahalıya gelir.

  malzemelere bakalım:

  birincisi makarna. ideali taze makarna ile yapacaksın. yumurta ve unla hamur yapacaksın, durum buğdayı unu ve tipo “00” unla, sonra ya üşenmeyip oklavayla açacaksın ya makarna makinesinde yapacaksın. sonra açtığın makarnaları su böreği yapar gibi tek tek haşlayıp kenara koyacaksın. kim uğraşacak makarna açmakla? ölme eşeğim ölme.

  soslara gelirsek, dediğim gibi bir ragú bir de beşamel sos hazırlayacaksın.

  ragú için; extra virgin zeytinyağı, soffrito (havuç, soğan, kereviz sapı) lazım öncelikle. iyi zeytinyağı bulmak da mesele, kereviz sapı bulmak da zor.

  et koyacaksın, dana kıyma, bir de pancetta veya proscuitto. türkiye’de domuz etini ara ki bulasın, bulduğunun fiyatı da ebesinin nikahı. sonra domates koyacaksın, türkiye’de domatesler domates değil tadı yok, o yüzden tomato passata ya da soyulmuş konserve domates alacaksın, o da ayrı bir hikaye. beyaz şarap koyman lazım. et suyu ayrı bir dert. hazır alsan ayrı sıkıntı kendin yapmaya kalksan ayrı bir sıkıntı.

  beşamel sosu yapacaksın sonra; un, tereyağı, süt, muskat, onun kıvamı ayrı dert, muskat hangi evde var?

  ayrıca parmesan lazım hatta bazı tariflere göre mozzarella ve/veya ricotta peynirleri de lazım. parmesanın bologna fiyatı kg’ı 25-30 euro civarıydı. türkiye’de (bulursan parmiggiano- reggiano dop) 50-60 euro.

  hepsini 3 ayrı aşamada yaptın bunları tek tek katman katman dizmen fırına vermen filan nereden baksan en az 3-4 saatlik iş.

  dolayısıyla kimse türkiye’de bunu hakkıyla yapma zahmetine katlanmaz (istisna deliler hariç), o işe kalkışanlar da doğru düzgün malzeme temin edemez, onu da temin ettiler diyelim bir tabak lazanyayı dünyanın parasına yersin. bizim insanımız da bu ne lan kıymalı makarnayı adamlar 80-90 tl’ye satıyorlar diye burun kıvırırlar. italya’da düzgün bir yerde fazla fancy olmayan bir lokantada misal bir trattoriada gidip yersen bir tabağı 13 euro, 98 tl. ciao, arrivederci. türkiye’de belki papermoon’da veya serafina’da iyi bir versiyonunu bulur da yersin. (ondan da çok emin değilim)

  millet de gelmiş buraya kıymalı makarnaya bayılıyorum, kayseri yağlamasıyla lazanya zaten aynı şey muhabbeti yapıyor. bayılırsın tabii başka şansın mı var. parmesanın kilosu olmuş 450 tl.
 • haşlaması ayrı , sosu ayrı , harcı ayrı iş, birde son olarak pişirmesi, bulaşığıda cabası. lezzetli evet güzel ama bu kadar uğraşacağıma kıymalı makarna yapar yerim.
 • 1. lazanya'nın uzerinde crem fraiche(fransiz) ne alaka? bir çok şey ile yakisabilir ama lazanyayi cidden bozar.

  2. lazanya sadece bizde degil butun dunyada diger italyan yemeklerinden daha az ragbet gorur, bunun sebebi ise napoli orjinli olan ragu, domates sos ve mozeralla olan tarifin yurt disina ithal edilirken yerini besamel(fransiz), bolonez(fransiz) ve parmesan(cok guclu bir aroma ve msg kaynagi) soslari ile yapilmaya baslanmasidir. bizde bir de icine kasar gibi agir ve yagli bir peynir eklenince cekilmez oluyor bence. bu da kendisini agir bir yemek haline getirmistir. ıtalyan mutfagi her seydir ama kesinlikle ağır bir mutfak degildir.

  3. bizim napoli usulu mekanimizda en cok satan urundur kendisi, pizzalardan bile daha cok satar, cunku orjinal tarif uygulaniyor.

  bu arada lazanya sadece makarnanin sekline verilen isimdir, yaptiginiz yemege gore ismi degismektedir.
 • lezzetli olması için et miktarının kallavi olması gerek. yurtdışında genelde domuz kıyması kullanılır lazanyada, daha ekonomik olduğu için orta gelirli insanlar da sıkça tüketebilir, bu yüzden yaygındır.

  ülkemizde ise domuz eti yaygın olmadığı için dana etinden oldukça maliyetli olmakta. ayrıca yapması da sanıldığı kadar kolay değil, oldukça zahmeti. bu sebeblerden pek tutmuyor.
 • mantı ve şebit bilen millete lazanyayi sevdirebilmek a haliyle biraz zor tabi.
hesabın var mı? giriş yap