şükela:  tümü | bugün
  • valla bizim evde tutmuştur. valide sultan hamuruna kadar her şeyi kendi yapıyor. yerken ellerimizi falan yiyoruz. :)
  • götümüzden element uydurmanıun en güzel örneklerinden biridir. garfield gibi lazanyanın hastası olan biri olarak, memnuniyetle her gittiğim restorantta bulduğum yemektir.

tespitlerinizi doğru yapın lan biraz
  • çoğu makarnayı mekanlarda görmemize rağmen lazanyayı görmüyoruz. sebebi yapımının zorluğu bence. yoksa damak zevkimize uyan bir yemek. diğer makarnayı hızlı bir şekilde sipariş geldikten sonra yaparsın ama lazanya o şekilde servis edilemez. menülerde yer almıyor. bu yüzden insanlarda yemediği şeyi neden yapmaya çalışsın. bir de maliyet konusu var geçen yaptık evde yaklaşık 50 lira tutuyor. insanlar bir makarnaya 18 lira vermeyi saçma buluyordur. herkes bunu kaldıracak güçte değil.yağlamaya benziyor demişler benzemiyor bence. ve yağlamayı nerede yiyorsunuz. ben kayseride yedim onun dışında yağlama yapan bir yere denk gelmedim. lazanya ve sinop mantısını sadece big chefsde gördüm.
  • 1. lazanya'nın uzerinde crem fraiche(fransiz) ne alaka? bir çok şey ile yakisabilir ama lazanyayi cidden bozar.

2. lazanya sadece bizde degil butun dunyada diger italyan yemeklerinden daha az ragbet gorur, bunun sebebi ise napoli orjinli olan ragu, domates sos ve mozeralla olan tarifin yurt disina ithal edilirken yerini besamel(fransiz), bolonez(fransiz) ve parmesan(cok guclu bir aroma ve msg kaynagi) soslari ile yapilmaya baslanmasidir. bizde bir de icine kasar gibi agir ve yagli bir peynir eklenince cekilmez oluyor bence. bu da kendisini agir bir yemek haline getirmistir. ıtalyan mutfagi her seydir ama kesinlikle ağır bir mutfak degildir.

3. bizim napoli usulu mekanimizda en cok satan urundur kendisi, pizzalardan bile daha cok satar, cunku orjinal tarif uygulaniyor.

bu arada lazanya sadece makarnanin sekline verilen isimdir, yaptiginiz yemege gore ismi degismektedir.
  • 25 sene önce pınar’ın lazanyasını paket paket yiyordum.

daha sonrasında annemin müthiş lezzetli lazanyalarını yemeye devam ettim.

şimdi eşimin harikülade lazanyalarını yiyorum.

türkiye genelinde tutmamış olabilir ama benim nezdimde yok öyle bir şey.
  • en adi nescafeyi deli gibi içen bir millet lazanyayı mı yemiyecek?
    alternatif hamur işleri olduğundan değil malzemelerinin pahalı olmasından dolayı tutmamıştır.
  • çok daha kralı var veya lazanya müthiş birşey gibi yargılarda bulunmayacağım çünkü herkesin tercihleri beğenisi kendince doğrudur, tartışılmaz. ben tespitimi yapayım yeter.

avrupa mutfağında sos bazlı yemekler varken bizde sos denen şey sadece ince bir dokunuştur, iskender gibi yemekler hariç tabi bazı yemekler vardır ki sos en temel muhteviyatlarından biridir. hamuru itibariyle lazanya aslında su böreğine benzer bunun dışında şekil vs gibi benzemese de etli ekmek falan gibi alternatiflerimiz zaten var. bir başka örnek de aslında bütün böreklerimiz. alternatiften kastım şu: açılmış hamur içinde soslu veya sossuz bir malzemenin beraber pişirilmesi tüketilmesi. ama dediğim gibi bizim mutfağımızda sos ince bir dokunuştur fazlası "bulamaç gibi olmuş" şeklinde eleştirilir.
  • lazanya ile kayseri yağlamasını bir tutanları gördüğümüz başlık. ya lazanya yemediniz ya da kayseri yağlaması.
  • lazanya dediğin böreğin yeğeni, bizde orjinal lezzet börek varken kim bakar lazanyaya.
  • hep o peynir yüzünden. mozzarella alamıyoruz..iste her ne boksa ..
hesabın var mı? giriş yap