şükela:  tümü | bugün soru sor
 • günde 60 kuruş gibi küçük bir meblağ tutan iki hapla, afrika'da aids komplikasyonlarından ölmekte olan bir kişi ölümden kurtarılabilir ve yeni bir yaşam şansı yakalayabilir. işte bu dönüşüme lazarus etkisi adı veriliyormuş. ben de yeni öğrendim ukteydi doldurdum.

  http://inside.nike.com/…30/-la-sa-la-lazarus-etk-s-
 • sözlüğe girdiğim an karşıma çıkardığı afişi ile gece gece yüreğimi ağzıma getirmiş filmdir. peşin peşin allah belasını versindir. izlemeyeceğimdir.
  dua etsem daha içten bismillahirrahmanirrahim diyemezdim heralde.
 • kaynak:evrim ağacı/youtube

  özellikle omurgalı canlıların öldükten sonra hareket etmesine "lazarus etkisi" adı verilir. bedende elektriksel güç olan aksiyon potansiyeli'nin uyarıldığında harekete geçmesi olayıdır.

  kafası kesilmiş hatta gövdesi bile kesilmiş balıklarda şöyle görüntüleri de gözlenmiştir.

  isim olarak, isa'nın son mucizesinde kudüs'e dönüp çarmıha gerilmesinden önce öldürdüğü lazarus'u 3 gün sonra mezarından çıkararak diriltmesinden gelir. isa lazarus'a mezarından çıkmasını emreder ve kefene sarılmış halde çıkar, sonra kefeninden sıyrılmasını emreder ve lazarus kefeninden sıyrılır vs... caravaggio'nun "the raising of lazarus" yada "the resurrection of lazarus" ismindeki barok dönemi tablosuna da konu olmuştur.
 • yeni izledim. güzel bir konunun içine etmişler tam anlamıyla.
 • aynı zamanda sherlock'un 3. sezon 1. bölümdeki kurtuluş planının adıdır. bir sürü plan içinde sadece bu plan işe yaramıştır. lazarus etkisinden esinlenilmiş.
 • beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerde görülebilen reflekslerdir. yuhanna incil’inde isa’nın lazarus’u ölüyken dirilttiğinden bahseder. bu nedenle adını burdan alır.
  lazarus refleksi sırasında eller, kollar hatta bütün gövde kalkar ve sonra eski haline gelir. beyin fonksiyonu gerektirmez. omurilik refleksi olan bu refleks beyin ölümü konmuş hastayı takip eden personel için pek hoş değildir.