şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adından da anla$ılacağı üzere üretim yapılırken lazer kullanılarak kesim yapmaktır.
  parça üzerine yollanan lazer, kesilmesi istenen kısmın erimesi/yanması/buharla$ması vb. ile $ukela bir yüzey kalitesinde sonuç verir. daha çok düz yüzeylere uygulansa da, borularda da kullanılabilir. karbon çeliği ve paslanmaz çelikte daha iyi sonuçlar verir.

  http://img140.imageshack.us/img140/1374/biglx3.jpg
  http://www.argesanlazer.com/resimler.html
 • 2050 yılında kot pantolon modellerine verilecek isim.
 • autocad ile çizilen parça dwg formatından din formatına cevrilir ve kesim şablonuna sıralanır. kesim parametresi seçilir. sac kalınlıgına göre makina gucu ve hızı belirlenir. ortam koşullarıda uygunsa kesim işlemine başlanıla bilir. 19dereceden dusuk ortamlarda yüzey kalıtesi daha kötu olur .

  bystronic 3500 tipinde bir lazerle 1 sn de 10 mm kalınlıgında bir sacda delik açılabilmektedir.
  plazma kesimden farkı ıse daha iyi yuzey kalıtesine sahip parcalar kesebiliyor olmasıdır.
 • bu tekniği kullanan aletlere türkçe de lazer kesim tezgahı yada lazer kesim makineleri deniyor, yani duyduklarım bunlar. okula alındıktan sonra kullanmaya başladım, gerçekten inanılmaz kullanışlı ve rahat. 1 mm mukavva ile harikalar yaratabilirsiniz, ve kesildikten sonra kesim yerlerinin simsiyah olması da ayrı bir güzel.
 • ben bir lazer operatörüyüm.

  lazer kesim makinelerini ayakkabı sektöründe kullanıyoruz. yani ayakkabı parçalarını üretiyoruz. (saya, bihter, garni, vizon, vs vs keserek ayakkabı parçalarını oluşturuyoruz.)

  rhttp://en.bshcnc.com/…8-4400-b29c-64e265ba76cf.html
  http://en.bshcnc.com/…d-4023-a5a3-e12eaf613bd2.html
  http://en.bshcnc.com/…b-4125-9feb-e80bcfb49eb5.html

  http://www.youtube.com/…t=1&list=plc6350070866f18a4

  bu makineleri kullanabilmek için iki temel bilgisayar programı gerekir: corel draw x5 ve corelde çizilen modelleri makineye göndermeye yarayan smartcarve programı.
  bu iki program olmazsa eğer, makineler hiç bir işe yaramaz.

  bu makinelerle kazıma yapabilirsiniz. örneğin; kalemin üzerine yazmak istediğiniz herhangi bir yazıyı bu bu makinelerin ufak modeliyle yapabilirsiniz. büyük olanlara koyduğunuz takdirde kalem paramparça olur.
  örnek 2: koala ya da herhangi bir resim düşünün. bu resimlere gerekli işlemi corel drawda yaptıktan sonra makine, objeye resmi kazımaya başlar. çeşitli şeylere de kazıma yapılabilir.
  kalem, saya, tahta, deri, kaşe,

  bizim kullandığımız makineler çin malı olmakla beraber markaları baisheng ve yueming.
  ayrıca amerikan malı, italyan malı, türk malı gibi makineler de bulunmaktadır ki, italyan olanları kaliteli ve pahalıdır...

  aylar sonra gelen edit: ogrencilik hayatima geri dondum.
 • oldukça çeşitli olmakla birlikte genelde piyasada lazer kesim dediğinizde kasdettiğiniz şey sanayi tipi co2 lazer olmaktadır. üretecinden çıkan odaklanmamış lazer ışını bakır aynalar yardımıyla makinenin x eksenine paralel taşınarak kesme kafasının bulunduğu ve hem x hem de y ekseninde gezebilen köprüye iletilir ve kesme kafası denilen fesilite malzemeye öntanımlı bir mesafede yaklaştıktan sonra ışını odaklayarak, malzeme kalınlığına/cinsine göre değişmekle beraber ışını 1mm'den daha ufak bir çapta odaklar. odaklanan ışın malzemeye giriş yaptıktan sonra hazırlanan cam modeline göre eksenler hareket ettirilerek kesim gerçekleştirilir.

  alman trumpf sektör lideri iken başlıca rakibi isviçreli bystronic dışında japon mazak gibi firmalar tezgah sağlamaktadır. asıl olay olan ve bildiğim üzere, general electric dışında sadece trumpf'un bağımsız olarak imal edebildiği lazer üretecini, kendi eksen ve idare techizatıyla bütünleştiren bir çok firma, tezgah alternatifleri sunmaktadır. bu da eksen tertibatının mekanik güvenliği ve elektronik idari biriminin ne kadar iyi olduğu açısından marka tercihi yapılabilmesini sağlayabilir. ya da trumpftan şaşılmaz.

  cad/cam açısından yapacağınız en iyi şey, tabii yaygın olarak yapılan fason kesim işindeyseniz, müşterinizin mamülün cad verisini son hale getirmiş olmasıdır. oturup cad verisi üzerinde çalışma yaparak risk almak bu mantığa (fasonculuğa) aykırı olmaktadır. ardından işin içine nesting girebilir. ama parça başına düşünüldüğünde hala işleme için kesimi yapacak taraf parça üzerinde ufak oynamalar yapabilir. şöyle ki, lazer ışını bir daire olarak odaklandığından işin içine yanma değişkenleri girmektedir; tam dik açılı köşeler, aslında lazer ışınının odak çapı tarafından ufak da olsa bir eğri ile oluşturulacaktr. bunu daha hassaslaştırarak keskin açılar elde edilebilir ama bu maliyete yansır. bu nedenle mamülü talep eden taraf bunu özellikle belirtmelidir.

  ardından işin malzeme ile alakalı tarafları devreye girer. başlıca siyah çelik denen ss/st çelik, ardından paslanmaz çelik ve alüminyum başlıca işlenen malzemelerdir ama her birinin kendi içinde bir çok çeşidi olduğundan yanma ve odaklanma değerleri değişebilmektedir. bu noktada iki kişiye iş düşer. birincisi cam verisini hazırlayacak personel dikkatlice yerleşim ve ölçü doğruluğu hesabı yapar, diğer taraftan makine operatörü, malzemeye göre makine parametrelerini belirler. ortalama bir parametre düzeni (ki mekanik odak, dinamik odak, kesim hızı, piercing derecesi vb. değerler içerir) ile hareket etmek doğru değildir. farklı malzeme çeşitleri için birden fazla düzen hazırda tutulursa zaman kazanılır. olmadı dene yanıl yöntemiyle en iyisi bulunabilir.

  gelelim nesting kısmına. tedarik edilen malzeme üzerine parçaların istenen miktarda yerleştirilmesi işidir bu. duruma göre değişir. bir iş vardır, seri üretimdir, bir nesting ile aylarca kesim yaparsınız. ama bütün gün hatta haftasını sırf nestingle uğraşarak geçiren insanlarımız da vardır. özellikle genel bir şablon yoksa ve malzeme ölçüleri de değişkense bu iş bayağı zaman alabilir. nesting yapan kişinin gözünden, ona yaklaşılıp yaklaşılamayacağı anlaşılmalıdır yoksa bütün rage üstünüze kusulabilir. en sinir bozucu tarafı her zaman daha iyi bir nestingin olma durumudur. bu yüzden mesela 20 plaka 6 metreye 2 metre çelik saca yerleşim yapan bir kişi, zamanını verimli harcıyor ise habire yeni yerleşim sürümleri çıkartıp durur, sonra da yeteri kadar malzeme tasarrufu yapmadığını düşünerek tekrar yerleşim yapar, hangi parçadan kaç tane koyduğunu karıştırırsa oturup her yerleşimi sayar, sinirlerini bozup durur.

  lazer kesim hassastır ve hızlıdır da, ama malzeme kalınlaştıkça hız avantajı belirgin şekilde düşer. özellikle makine sektörü hassas ve kalın (>8mm) parçalara ihtiyaç duyabilmektedir. daha kalın malzemelerde (>20mm) plazma alternatif olarak ortaya çıkar ama odaklanamama sorunu ve yüzey temizliği açısından, plazmadan çıkan parçanın güzelce tekrar işlenmesi gereksinimi, lazere olan ihtiyacı da arttırmaktadır. bir de seri imalat yapılabilir elbette. ama ince malzemeden seri imalat meşakkatli bir iştir. lazer kesim kafası malzemeye çok yaklaştığı ve çok süratli hareket ettiği için, flatbede yatırılan sac malzemeden kesilen parçaların kalkması, yatması vb. durumlar söz konusudur ve bunlara karşı sensörler geliştirilmiş olsa bile lazer kesim kafası parçalara çarparak sacı kaydırabilir, işe zarar verebilir. vs vs. tekrar düşünülmek istenmeyen şeylerdir. ama bu riski yüksek bir işi yapıp çıkmak da ayrı zevklidir.

  sektörün son yıllarda yaptığı atılımlar düşünülünce lazer kesime olan talebin artacağı ve 15 kwlık canavar üreteçleri olan tezgahların sac çelik işlemede rekabet dinlemeyeceği düşünülebilir. tabii ki kesilen malzemenin ısınma problemi söz konusu olmadığında. (bkz: su altı plazma)
 • (bkz: su jeti)
 • son 3 haftada ibs ve mide agrisina neden olup, sinirlerimin lacka olmasini saglamis lanet kesim yontemidir. neden diye soracaksaniz.

  bir master programi dusunun ki masterin bulundugu ulkede nerdeyse var olmayan bir aleti proje icin zorunlu kilsin. sonra size bir referans adam gostersin, burda yapabilirsiniz bu boku diye. gecelerce yaptim ne guzel cizimlerimi, adama gittim goturdum bi guzel dosyalarimi. materyalleri de o bulacak dedik, 3-4 gune hepsini keserim dedi, beni evime yollatti. adami ariyorum ariyorum, bi kac gune hazir olacak diyor. haftanin son gunu, teslimime 3 gun kala adam beni ariyor ve "ay ya sey, sana evet 450mm x 800mm ebatlarina sigacak boylda ciz dedim herseyi biliyorum ama o boyda materyalim yok" diyor. sabahin 9undan aksamin 8ine kadar ortaligi yiyip atiyorum materyal bulmak icin - inanin bu bok ulkede cok zor! en sonunda materyalleri maliyetlerinin yaklasik 3 kati fiyatina alip adama goturuyorum sabah sabah ertesi gun. tamam hersey cok guzel merak etme sen diyor. allahtan hocam insafli da uzatma aldim.

  ertesi hafta pazartesi aksam 5te beni ariyor - tekrar hatirlatayim deadline 1 gun sonra - adam beni ariyor ve "sey ya senin bu materyaller cok sahane degil aslinda, zaten bu cok buyuk is, sen en iyisi herseyi bastan tasarla da gonder bana diyor". tabi bu noktada mide agrisi falan, tahmin edersiniz artik...

  ertesi gun okula gidiyorum baska bi adamin numarasini buluyorum. adama gittik, herseyi halledicek falan yeni teminatlar aliyorum. ertesi gun ariyor beni, maket 400 euro. essek gibi oturup gecelerce son dakika yeni bir fikir ciziyorum.

  en sonunda bu aksam (deadlinein ustunden 1 hafta 1 gun gecti!!!) adama gidiyorum ikinci maket fikrimin parcalarini aliyim diye, veriyor parcalari, tabi bendeki mal polyanna edasiyla tipis tipis eve geri donuyorum. sonra kuruluyorum modelimi yapmaya. guya yarina bitirip derse goturecegim. nah goturecegim iste!! bu sefer de parcalar eksik! ulan sen sabrima da mideme de mukayyit ol!!! bu salak projeden ve gerizekali aletten cektigim kadar hic birseyden cekmedim arkadas!!! ustelik salak gibi 230 euro'yu da odedim adama iyi mi?!

  dip not: imla hatalari affola. sinirle yazilmistir. argghhhh!!!!
 • bu kesim yöntemi ile üretilmiş iç çamaşırları maalesef sadece satışta ve teoride olmak üzere iz yapmıyor. oldukça makul ölçülerde olmama rağmen bu iç çamaşırları vücudu o kadar sıkıyor ki sağdan soldan pörtleterek bir tek dikişin sebep olacağı görüntüden çok daha çirkin bir görüntüye sebep oluyor.

  dikissiz ürünlerden şaşmayın lazer kesim masalına kanmayin.