şükela:  tümü | bugün
  • şerit metrelerin kralı..metrullah...
  • kullanması çok keyifli olan metre.5 cm'lik yeri bile bununla ölçesi geliyor insanın.şerit metre neymiş.
  • rölöve almayı kolaylaştırıcı alet. milimetrik ölçüm yapmasının yanısıra elleri de metreyle birlikte leş gibi yerlere sürmekten kurtarıyor. yalnız çapraz alırken çuvallanabiliyor bazen, bir de lazer noktacığı bir sağa bir sola titreşirken sabitlemek için şizofren kedi gibi olunabiliyor. onun dışında çok faideli bir apart-ül levazım.
  • pek faydalı, faydalı olmasına da, kimse anlatmadan 'al bunu kullan' dediklerinde ortaya komik görüntüler çıkıyor.
    ben şahsen ilk kullandığımda o ucundaki nokta ile iki mesafe belirleyip, düğmeye bastığım iki nokta arasını ölçecek zannediyordum. baya bir kriz yaşadım. hatta bu bozuk demişliğimde var. sonra sonra yumurta kapıya dayanınca anladımki meğer kendisi ve belirlenen nokta arasını ölçüyormuş.
    bana hem rölövede yardımcı oldu bu alet, hemde yaşım ilerledikçe teknolojiden ne kadar anlamayan, ekrandaki pencereyi kapat deyince gidip evin penceresini kapatacak bir yaşlı olduğumu farkettirdi. yeter ulan başka icat yapmayın.
  • şu sıra sapkın gibi piyasasını araştırdığım bir gereç. mühendisler gibi film piyasasının insanları da kullanır bunu. türkiye genelinde bosh ve leica marka olanlar daha popüler sanırım. leica'ların en ucuzu 350tl. bulabildiğim en pahalı modeli 2000tl. avrupa piyasasında fiyatları nedir nasıldır merak konusu tabii... şöyle alamanyalarda yaşan bir badimiz yok ki soralım öğrenelim orada ne kadara satıldığını. aah ah.
  • 10 - 15 dolar'a ebay'de çin versiyonlarını bulmanın mümkün olduğu alet.
    sırf test için sipariş edesi geliyor insanın...
  • çalışma mekanizmasını anlatalım. kısaca lazer ışığının havada ne kadar sürede katettiğini ölçer. ışık saniyede ~300 bin km hızla gittiğine göre, lazer ışık demetinin bir noktaya ulaştığını ne kadar sürede tespit ettiğinizde; git gel dahil: x=299.792.458/(t/2**) formülü ile ışık kaynağı ile ışığın yansıdığı kaynak arasındaki mesafeyi bulmuş oluruz.

bunun için analog ve dijital-analog melezi yöntemler kullanılır. analog yöntem kısaca: lazer pointerı algılayan sensör lazeri algılamadığı sürece bir kondansatörü sabit bir gerilimle besler. sensör lazeri algıladığında kondansatördeki gerilim ölçülür böylece ne kadar süre geçtiği tespit edilir. ancak bu yöntemin şöyle bir sıkıntısı vardır, teknik nedenlerden dolayı kondansatörlerin hata payları vardır yani kondansatör üzerindeki gerilim ideal linear olarak yükselmez. çevresel faktörler ve teknik nedenlerden sabit bir eğrisi olsa bile ölçümü etkileyecek hata payı büyüktür. analog sistemlerle bu hatayı azaltma yöntemleri olmakla birlikte yine de bu yöntemde hata payı oldukça yüksektir; hata besleme zamanı ile doğru orantılı olduğu için hata tüm mesafeye uygulanmaktadır.bunun çözümü için ikinci yönteme geliyoruz;

dijital ile analogu melezliyoruz. burada kondansatörümüz tüm yolu hesaplamak yerine dijital cycle'ları hesaplıyor. her anlamlı cycle'da dijital devre veya mcu kondansatöre bakıp lazer tespit edilmiş mi diye bakıyor ve eğer tespit edilmişse o cycle'lık mesafeyi ölçüyor. lazer açıldığından beri kaç cycle geçtiyse onu da hesaba katıp sonucu veriyor. burada verimi arttıran unsur; kondansatör üzerindeki hata payı son cycle içerisindeki görece çok çok daha kısa bir süre üzerine uygulanıyor.

bunu şöyle örnekleyeyim: 100mhz demek her cycle için ~2,99 metre demek; ölçüm yapacağınız alan 100 metre, kondansatör/devre %1 hata payı var diyelim; analog'ta tüm 100 için %1 yani 1 metre hata payınız olur, ama dijitalde hata payı %0,02 yani 2cm'e düşer.

burada olayı kaba hatlarıyla anlattım, yoksa gerçek uygulamada 10-15 ghz'lik analog sinyal jeneratörleri ve toplama devreleri ile hata payı çok çok daha düşüktür.
    ha tabii bir de kaliteyi arttıracağım diyip işi abartacaksanız; kondansatörler farklı ısı ve basınç şartlarında hata payı karakteristik grafiklerini hesaba katabilirsiniz.
    aklına gelecek olan varsa tamamen dijital hesaplama ise normal şartlarda pek akla yatkın değildir. silisyum üretim teknolojileri ile 4-5ghz'e ancak erişilmekte onda da 70 cm çözünürlük ancak erişilir. germanyum chip çok daha iyi çözünürlüğe erişilir belki ama en aşağı bir kaç yüz bin doları gözden çıkarmanız gerekir. belki askeri havacılık veya uzayda makuldür.