• yaklaşık bir sene oluyor ve hala az da olsa hassasiyet devam ediyor hem ışığa hem de dokunma gibi fiziksel durumlara.
    8 yıl gözlük ve sonrasında 5 yıl lens kullanmış, bunlara asla alışamamış birisi olarak diyebilirim ki kesinlikle büyük rahatlık.
  • bundan 4 yil once, bir gozum 4, diger gozum 4.5 miyopken istanbul cerrahi hastanesinde berrin toksü operasyonumu gerceklestirdi. gormemde bi problem yok, ama en basindan beri araba kullanirken karsidan gelen araba isiklari eskiye oranla cok daha fazla rahatsiz ediyor. belki eskiden isiklar kirilip goz mercegime geliyordu, su an gordugum normalidir diye kendimi avutuyorum.

yine de gozluksuz, lenssiz bir yasam icin her seye deger.
  • bu operasyona karşı olan bazı seçilmiş beyinlerin hala argüman olarak, gözlüklü göz doktorlarını gösterdiği başlık olmuş..
    mesela o doktorun gözünün bu operasyona uygun olmama ihtimali..
    ya da doktorun bilimle uzaktan yakından alakası olmayan, tamamen kişisel korkuları ya da tercihleri olma ihtimali falan hak getire..
    ortada gözlüklü göz doktoru varsa bu operasyon sıkıntılıdır aga..
    müthiş ya..
    ..
    bu üst seviye sofistike beyinlerin bi de atıyorum " toyota'ya binmeyen toyota ustası" versiyonları falan da vardır..
    ..
    ulan herşeyi geç..
    30-40 yıllık geçmişi olan ve tahminimce milyonlarcası yapılmış bu operasyondan (belki komplikasyon kaynaklı bikaç istisnai vaka dışında) gözünü kaybeden..ya da bak hadi onu da geçtim, operasyon öncesine göre daha kötü olan kaç vaka duydun, pırıl pırıl beyinli kardeşim?
    o gözlüklü doktoruna da sor ama bunu bak..
    belki sana yoo ben de bu operasyonu oldum kardeş, sadece dinlendirici gözlük bu falan der.. başka gözlüklü doktor bakarsın..
    ya da en kötü kurtlar vadisi'nden deli hikmet'li bi sahne açarsın, kendine gelirsin..
  • 11 yıl önce (mart 2008'de) izmir batı göz'de oldum. 5e 5.5 miyop ve 1e 1.5 astigmat vardı. ameliyattan sonra sol gözüm sıfırlandı. sağ gözüm 0.5 kaldı ve sağ gözüm ilerlemeye devam etti. uzun süredir göz doktoruna gitmedim ama eski tecrübelerim doğrultusunda 2 numara falan olduğunu düşünüyorum. sol gözüm hala sıfır olduğu için her yeri net görüyorum. rahatsız etmiyor o nedenle. bir de bende kuruluk falan yok. gayet normal.
  • yaklaşık 4 yıl olacak, büyük özgürlük. bu sürede numaram ilerlemedi ancak bilgisayar ekranına çok baktığım zaman göz kuruluğu oluyor ve bulanık görüyorum. yazarların dediği gibi aşırı ışık özellikle güneş rahatsız edebiliyor ama güneş gözlüğü işe yarıyor dış ortamda. gece görüş de gözün yorgunluğuna göre kötü olabiliyor. ama bunlar gözümüzde büyümesin, çünkü cidden büyük özgürlük ve rahatlık sağlıyor. hele ki oldum olası numaralı gözlük kullanmayı sevmeyen biri olarak*.

ayrıca süreç için (bkz: #55636420)
  • sağ göz 4 sol göz 3 numara miyop var bende de. aslında 1-2 sene içinde gözlükten kurtulmak istiyorum. ortalama fiyat aralığı hakkında ise hiçbir fikrim yok.
  • 2001 yılında bu operasyonu geçirdim. gözlerim 5.5 derece miyoptu ve lens kullanıyordum. üstelik mimarlık öğrencisiydim. yani az uyuyordum ve sürekli dikkat gerektiren gözleri çok yoran çizimler yapmam gerekiyordu.
    hatırladığım kadarıyla hafif bir batma dışında hiçbir şey hissetmemiştim, üç gün kitap okumamam, çok tv izlememem, bilgisayara pek bakmamam yani gözlerimi yormamam söylenmişti. sonrasında bir süre göz kuruluğu için damla kullanarak normal hayatıma döndüm. ancak doktor iyileşme sürecimin normalden hızlı olduğunu söylemişti. herkeste bu kadar hızlı olmayabilir. bir de bende astigmat yoktu.

gözlerim hala çok iyi görüyor. doktorum beni çocukluğumdan beri takip eden ve çok güvendiğimiz biriydi. bu operasyon için doğru zamanın geldiğini ve sonucun iyi olacağının güvencesini vermişti. benim gözlerim için doğru bir karardı, bunca yıl gözlerimi yormaya devam etmeme, az uyumama rağmen bir sorun yaşamadım. ama tavsiyeyi ben değil doktorunuz vermeli.

olumsuz yanlarını da belirteyim. ışık hassasiyetim var, güneşten çok gri, puslu havalar daha çok rahatsız ediyor. güneş gözlüksüz dışarı çıkamam. bir de gece araç kullanırken karşıdan gelen araçların ışıkları biraz patlıyor. kayan led ışıklı pano yazılarını uzaktan okurken zorlanıyorum. bilgilendirme panoları genelde bunlardan oluşur. o yüzden belirtme gereği duydum. pavyon pavyon gezip pano okumuyorum yani. **
  • 20-25 sene önce ortaya çıkmış, uzun vadeli sonuçları henüz bilinmeyen, bugüne kadar ameliyat olmuş insanların hala denek durumunda olduğu bir ameliyattan bahsediyoruz. sağ - 4,75 sol - 3,50 miyop gözlere sahip birisi olarak hangi son model cihaz olursa olsun yaptırmayı düşünmüyorum. uzun süren araştırmalarım bu ameliyatı olmamam gerektiğine karar vermemi sağladı.

her şeyden önce o ameliyatı yapan hastanelerin hepsi ticari işletme. sizin sağlığınızdan önce yaptıkları ameliyat sayısı ve gelir önemli onlar için. göz doktorlarına bakın, kaçı bu ameliyatı olmuş, kaç tanesi kendinden emin bir şekilde size bu ameliyatı öneriyor? muayene olduğum bütün doktorlar gözlüklüydü ve hepsi yarım ağız "ameliyat işe yarayabilir" dedi. bu teknolojiyi üreten şirketlerin bile kesin verileri yok uzun vadeli etkiler hakkında.

gözünüz en önemli organınız arkadaşlar. riske atabileceğiniz en son organınız. keyfe keder gözlük kullanmamak için yapışan ameliyatların sonucu çok büyük olabilir. yazanların çoğunda aynı şikayetler; göz kuruluğu, ışığa aşırı hassasiyet, tekrar eden görme bozukluğu. ama hepsi şimdilik idare ediyoruz kafasında. çünkü yapacak bir şey yok, geçmiş olsun ameliyatı oldunuz, kandırıldınız.

not: 12 yıldır lens kullanıyorum. gözlükten nefret ediyor, lensten hoşlanmıyorum ama rahata kavuşacağım diye de ticari amaçlar güden sağlık! kuruluşlarında gözlerimi riske atmıyorum.
  • daha önce de belirttiğim gibi kardeşimin olduğu ameliyat. yaklaşık 1.5 sene oldu olalı. şu an halinden memnun, herhangi bir sıkıntısı yok.
  • 15 sene olmuştur.4.5 ve 2.5 miyop astigmat vardı.şu anda gayet net görüyorum ışığa falanda herhangi bir duyarlılığım yok.bu konuda dünyanın sayılı doktorları tarafından operasyon geçirdim.
hesabın var mı? giriş yap