şükela:  tümü | bugün
 • eskiden dogu karadenizde oldugu bilinen lazlar ulkesi,pers ve roma egemenelikleri arasina siki$mi$ ve hayatini zorluklarla idame ettirebilmi$tir yuzyillar boyu.
 • batı gürcistan’da tarihi bölge ve lazlar’ın kurduğu krallık
 • (bkz: kopya pasta)

  lazika (lazca: lazik'a). karadeniz'in güneydoğu kıyısında tarihsel bölge. yunancada 'lazika'; lazların ülkesi anlamına gelir. aynı dönem devleti perslerin resmî literatüründe ise lazistan olarak yer almıştı. bugün türkiye ile gürcistan sınırları içinde yer alır. bu bölgeden “lazika” adıyla ilk kez 7. yüzyılda yazarı bilinmeyen “ermenice coğrafya”da söz edilmiştir.

  lazika krallığı mö 150 - ms 600m.s. 1. yüzyıldan itibaren kolhisliler yerine "laz" veya "megrel" olarak anılan megrel-lazlar, önce pontus krallığına ve daha sonra da roma imparatorluğuna karşı bağımsızlık savaşı başlattı. 69-79 yıllarında lazların başında bulunan anicetus, halkını romalılara karşı ayaklandırdı. romalılar stratejik bir bölge olan lazika'yı bırakmak istemiyordu. ancak lazların özgürlük mücadelesi karşısında lazika'yı terk etmek zorunda kaldılar. lazika giderek güçlendi ve bugün batı gürcüstan olarak bilinen bölgede hakim oldu.

  lazika'nın güçlenmesi, laz akınlarının çoruh'u aşarak güneydoğu karadeniz bölgesi'ne de yönelmesi ve lazların bu bölgeye kitlesel göçleri, pontus kralı 2. polemon'u tedirgin etti. krallığını lazlardan koruyabilmek amacıyla hükümetini romalılara teslim etti. roma imparatorluğunun bir eyaleti hâline geldi. bu eyalete "pontus polemonyakos" adı verildi. trabzon'un doğusundan çoruh yatağına kadar olan bölge lazların eskiden beri yoğun olarak yaşadığı bir bölge olmasına rağmen, lazika krallığının yönetimi dışında kaldı.

  2. yüzyıldan başlamak üzere, lazika krallığı güçlendi ve 4. yüzyılda yönetim alanını trabzon'a kadar genişletemediyse de etki alanı içine aldı. 395'te roma imparatorluğunun ikiye ayrılması, lazika krallığının güçlenip genişlemesine imkân sağladı. lazika krallığı, bugün batı gürcistan olarak bilinen kolhisi iktisâdî, siyâsî ve askerî açılardan birleştirdi. lazika krallığı, bir bizans vasalı olmasına rağmen, kendisine bağlı vasalları da vardı.

  lazika'nın, rioni havzasının güney kesimi 5. ve 6. yüzyıllardaki bizans-pers savaşları nedeniyle laz-megrel nüfusunun tamamına yakınını yitirmişti. bu yüzden arap istilalarından etkilenen gürcüler kartli'den kitlesel olarak göç ederek süreç içinde bu bölgeye yerleştiler. böylece günümüzde müslümanları laz, hıristiyanları megrel olarak adlandırılan laz-megreller arasında, gürcülerden oluşan ve yine günümüzde guria/acara olarak bilinen tampon bölge oluştu.

  8. yüzyıla gelindiğinde, lazika krallığının yönetim alanında nüfusunu abhaz-abazalar, svanlar, megrel-lazlar ve bölgeye kartli'den göç eden gürcülerin oluşturduğu abhazya krallığı sahneye çıktı. 780'lerde abhazya krallığının sınırları kuzeybatıda nikopsia (tuapse), güneyde ise çoruh yatağına kadar uzanıyordu.

  bizanslı yazarlar batı gürcistan’a “lazika krallığı” diyorlardı. bizanslı tarih yazarı prokopios’a (6. yy) göre bu bölgede yerleşim yoktu. bizanslı şair ve tarihçi agathias (6. yy) ise, lazika’da telepis kalesinden söz eder. samtredia ilçesinde tolebi köyündeki yıkıntıların bu kalenin kalıntıları olduğu sanılır. kilden kap kacak ticareti yeri kitropolia burada bulunuyormuş. 6. yüzyılın ikinci yarısında lazika’da kale kenti ve piskoposluk merkezi petra (çürüksu ilçesindeki bugünkü tsihisz'iri köyü) kuruldu.
 • yeni bir yazardır*.
 • gürcistan üretimi zırhlı muharebe aracıdır.sovyet bmp-1 temel alınarak üretilmiştir ve ağırlığı 14 tondur.23 mm'lik bir ana silahı ve 7.62 mm'lik bir makineli tüfeği vardır.

  http://www.military-today.com/apc/lazika_l2.jpg
 • murat murğulişi'nin lazika yayın kollektifi'nden çıkan romanı.
 • bir cay markasi. bal da satiyorlarmis. karadenizin en iyi cayini yaptiklarini soylemislerdi ve karadeniz cayini sevenler severek iciyor ben cok begenmedigim icin sevemedim cok
 • europa universalis ıv oyununda extended timeline modunu yükleyerek, yanılmıyorsam romanın yıkılış tarihini başlangıç seçtiğinizde, oynanılabilir olan krallık.

  tarihi yeniden yazmak, lazika'yı imparatorluğa dönüştürmek isteyenler ilgililere duyurulur.*

  edit: noktalamalar.
 • çay konusunda iddialı bir marka. açıkçası sitenin yazarları mi iyi yoksa yazdıkları kadar samimiler mi bilemedim. ee bir kutu çayi alıp beğenmezsem zayi etmekte istemedim. bir yerlerde tadarda beğenirsem müptelalari olurum deyip "bir gün denenecekler" listesine koymakla yetindim.