şükela:  tümü | bugün
  • suriye'nin akdeniz'deki liman sehri. 1987 yilinda akdeniz oyunlari duzenlenen sehir. latakia diye gecer ingilizcede.
  • (bkz: lattakia)
  • nasil yazilmis olursa olsun su an limani asiri derecede yogun olan kent, irak'a giden mallar ve amerikan ambargosuna yakalanmadan ulkeye mal sokmaya calisanlar yuzunden feeder gemilerin ugramak bile istemedikleri bir liman olmustur.
  • turk sinirindan 40 km kadar guneydedir. arap nufusunun buyuk bolumu nusayridir, koyleriyle birlikte sayilari iki yuz bini asan yogun bir turk nufus da barindirir*.
  • bu şehir 100 kilometre ötedeki antakya'dan 10 kat daha ucuz olup 10 kat daha büyük ,şık ve renklidir. böyle ters bi orantı herhalde dünyada başka yerde bulunmaz.
  • hellenistik ve roma dönemlerinde laodikeia ismiyle anilan, syria eyaletine bagli kiyi sehri. ismini seleukos kralliginin soylularindan olan laodikeiadan almistir.
  • beşar esad'ın bir yazlığının bulunduğu suriye şehri. (bkz: israil hava kuvvetleri)
  • suriyenin liman şehri. ülkenin iç bölgelerine yük aktarımı ve dağıtım bu kentten sağlanır.
  • biraz bakımsız da olsa, güzel bir kenttir. bol miktarda suudi, kuveytli arap görülebilir. tabiki bunların burada olmasının tek sebebi içki ve kadındır. bir sürü büyük otel var ama hemen hepsi dökülüyor. en mantıklısı ve günlüğü 20-30 dolara villa kiralamak. bu sistem suriye'de çok yaygındır. bakkallar ya da taksi şoförleri size yarım saatte denize sıfır 4-5 ev bulabilir.

deniz kıyısında çok güzel lokantalar vardır. çok ucuza mükemmel deniz ürünleri yiyebilirsiniz. 5 kişi ana yemek olarak kocaman bir lagos yedik. onlarca meze ve içkiyle beraber yaklaşık 80 dolar verdik. aynı yemeği istanbul ya da mersin'de yemenin maliyetini ben hesaplamak istemiyorum.
  • temmuz-eylül arası mersin'den buraya çalışan bir deniz otobüsü varmış.