şükela:  tümü | bugün
 • merak konusudur. lazlar keskin zekaları ve mizahları ile ön plana çıkarlarken kürtlerle genelde alay edilir. mahalli ağızları dış görünüşleri vs. hep alay konusudur kürtler. eğitim ve ekonomi dersek kürt köylerinin yanında paris kalacağı, dört ayaklı hayvanın dahi çıkmakta zorlanacağı, hayatlarında nohutu çikolatayı, özetle mısır ekmeğinden başka bir şey görmemiş laz köylerini bilirim. geleneksel yapı dersen en az kürtler kadar katıdır lazlar da. bellerinde tabancasız geleni azdır kendi yerlerinde. lazların, mahalli ağızları tatlılıkla sempati ile taklit edilirken kürt ağzı aşağılama ile karışık alaycı bir tavırla taklit edilir. tabi ki bunların hiçbirini tasvip etmiyorum ama buna sebep olan temel etmeni de düşünmeden edemiyorum. durumun kürtlere karşı bir sevgisizliğin eseri olduğu açıkça ortada. peki neden sevmiyor, sevemiyor bu toplum kürtleri ? bana kalırsa bu sevgisizliğin altında yatan temel sebep kotku. bu toplum kürtlere karşı derinden bir korku duygusu besliyor. alay ve aşağılama bu korkunun kolektif bir dışavurumu.
 • bence alay yok. ya mağdura yatma var yada kompleks. bence biraz kürtlerde kompleks var. biz usta birliğine gidince tim komutanımız şöyle dedi
  ''aranzıda kürt var mı?''
  o vakitler jandarma komando ve özelikle c-timlerine kürt alınımıyordu.(şimdi naslı bilmiyorum)
  yok dedik
  ''bu güzel'' dedi
  ''neden'' dedik.
  şöyle dedi
  ''size attığım fıracayı onlara atamıyorumki . hemen biz kürtüz ya komutan bizi ondan azarlıyor diye düşünüyorlar'' demişti.

  var böyle örnekler. adam iş başvursu yapıyor. yetersiz işe alınmıyor. ama adam ben yetersim demiyor. ben kürdüm ya ondan beni işe almadılar diyor.

  adam seyar satıcı vergi vermiyor. zabıta geliyor adama engel oluyor. direkt ben vergi vermiyorum demiyor. ben kürdüm ya ondan bunlar diyor.

  herif kıza aşık oluyor. kız beğenmiyor. ben tipsizim demiyor. ben kürdüm ya kız beni ondan beğenmedi diyor. saymakla bitmez.
  kompleks bence kürtlerde var.
 • gene bütün doğu karadenizli'leri laz sanan birisi başlık açmış. bak bak laz köylerini bilirmiş. yarrağımı bilirsin afedersin.

  hayır okuyunca kürtleri de bilmediğini görüyoruz. adam güneydoğu şivesiyle konuşan herkesi kürt, karadeniz şivesiyle konuşan herkesi laz sanıp bir de üstüne buralarda gece yarısı tespit kasıyor. amk delisi.
 • "oğlum çok basit biz sempatiğiz , siz sempatizan "
  kürt ve laz iki arkadaşımın sol örgütlerden birisinde bira muhabbeti yaparken yaptığı çıkarım yada bu duruma sunduğu sebep buydu bayağı da gülmüştük o zamanlar.

  kendim de bir nevi katılıyorum bu görüşe aslında sonuçta dünya dediğin yerde tv ne gösteriyorsa halk ona uyuyor öyle değil mi ? ve tv'ye baktığında son bir kaç yıl hariç ağırlıklı olarak kürt=terörist haberleri yapılıyordu malesef.
 • niye lan iç anadolu ağzı da aşağılanıp, dalga geçiliyor. iç anadolu da yaşayanlar türk değil mi ? onlar niye alınganlık yapmıyor ?

  edit: yozgat ile dalga geçilen binlerce entry var sözlükte. bilecik için de, hele bayburt. adana olayına hiç girmiyorum bile. bursalılara ibne diyen bile var. çorumlulara kerhaneci, sayamayacağım kadar çok muhabbet. olm ülkeden kültürsüzlük akıyor. hala kürtlerle dalga geçiliyor diyor adam.

  yeni nesil youtube videolarına bak bir. adam anasını babasını maymun edip bütün dünyaya servis ediyor. hangi dünyada yaşıyorsunuz siz.
 • "lazlar keskin zekaları ve mizahları ile ön plana çıkarlarken"den sonrasını okumadım.
 • lazlar asimile olduğu için küçümsenir, kürtlerden ise direndikleri için nefret edilir.
  kürtler lazlar gibi uslu çocuk olmadıkları için bütün bunlar yaşanıyor yani.
 • zengin arap istilası, ırak ve suriye kürtleri, iranlı derken; artık bu türden bayağı muhabbetleri canlı tutmak nasıl da lüzumsuz!

  kendi coğrafi bölgeleri arasında ticaret yapıyorlar, büyük şehirlerde kız alıp vermeye, ticarete yine devam eden kesimleri topyekun ayırmak, kategorize etmek nasıl da gülünç bir iş!

  evet, verilen işportacı örneği de*, askerde türk-kürt ayrımı, başarısızlığını medyanın dayattığı şekilde kıt algılamalarıyla yaşayan, böyle davranan insanlar fazlasıyla mevcuttu. fakat artık bu dediğiniz saçma* ayrımlar yok oluyor. ilk defa bu kadar derinden bir his, gördüklerim vs. bu türden ayrımların azaldığını bana gösteriyor. yanılıyor olamaz mıyım? hayır, bazı dangalaklar hariç ülkenin başka türden, daha önemli sorunları olduğunu anladığı için 'laz şöyleymiş, kürt şöyleymiş' gibi basit, bayağı önermeler bile konuşulmayı hak edecek payeler edinmiyor.

  sizin 70'lerde tek kanallı zamanlardaki ulusal tiplemelere örnek içeren lazlara gülerken neden kürtlerle alay ediliyor tarzı yorumlarınız geçerliliğini artık korumuyor. hâlâ bunu yapan, bu türden aşağılamakla meşgul, karşı tarafta savunma mekanizması olarak 'kürtçülükle' karşılık verenler yok demiyorum ama bu algı artık yok! herkesin aynı kıyafetleri giydiği, aynı türden müziklerin dinlendiği kafelerde vakit geçirdiği büyük şehirler sizin dediğiniz bu türden saçma önermeyi bile silip atıyor.

  bir başkası ile alay eden, onun kültürünü yavşak şekilde küçümsemeyen türk dahi olsa kalitesiz bir insandır. bakın, kendi akraba çevremde çocukluğumda hep bu türden alayların yapıldığına şahit oluyordum. evet, karadenizlilere ve spesifik olarak lazlara sempati duyulurken, kötü bir şeyi örneklerken 'kürt gibi yapmayın şunu' diye duyuyordum. bu alay değil, dahası aşağılamaya giriyordu. peki ben büyüdükçe ne yapıyordum? 'kürt gibi şunu şöyle yapma diyene' karşılık olarak 'senin yaptığın şu şey çok mu mantıklı da insanları ayırıyor, ona buna saydırıyorsun' diye kendisini düzeltmesi için örnekler veriyordum.

  bir ırkı, topluluğu, kesimi aşağılamak insanların kalitesizliğini gösterir. maalesef kimi zaman bunu son yıllarda ülkemize gelen iranlı, arap, suriye-ırak kürtleri üzerinden şahsımın yaptığı oluyor ve kendime kızıyorum. ancak benim yaptığım aşağılama * değil, eleştiri, demografik, kültürel değişime yönelik olanı anlatmaktan başka bir şey de olmuyor! yine de kalitesizlik paçalarımızdan, paçamdan aktığı oluyor..

  salın biraz kendinizi, rahatlayın! lise, üniversite köşelerinde kız kesmek, egoyu tatmin edip arkanızda adam biriktirmek için ocu, bucu takınılacak, bu türden örnekler verecek dönemi geçtiniz. evet, bir zaman bu örneğe göre tavır alınmıyor muydu? tayin olup, doğuda bir yerde görev yapmadan oradakileri aşağılayanlar, görev süreci bitince ağlayarak* başka bir şehire gidiyorlardı. şükür teknoloji gelişti, şükür bazı ciddi eksikliklerimiz yanı sıra bu türden anomi oluşturan tavırları kıran süreçler yaşanıyor. daha ciddi ekonomi, kültür ve sağlık yönünden sorunlarımız var.
 • lazlar eşeğe hallenmediği için.
 • lazlar elektrik faturasını ödediği için.