şükela:  tümü | bugün
  • bence alay yok. ya mağdura yatma var yada kompleks. bence biraz kürtlerde kompleks var. biz usta birliğine gidince tim komutanımız şöyle dedi
    ''aranzıda kürt var mı?''
    o vakitler jandarma komando ve özelikle c-timlerine kürt alınımıyordu.(şimdi naslı bilmiyorum)
    yok dedik
    ''bu güzel'' dedi
    ''neden'' dedik.
    şöyle dedi
    ''size attığım fıracayı onlara atamıyorumki . hemen biz kürtüz ya komutan bizi ondan azarlıyor diye düşünüyorlar'' demişti.

var böyle örnekler. adam iş başvursu yapıyor. yetersiz işe alınmıyor. ama adam ben yetersim demiyor. ben kürdüm ya ondan beni işe almadılar diyor.

adam seyar satıcı vergi vermiyor. zabıta geliyor adama engel oluyor. direkt ben vergi vermiyorum demiyor. ben kürdüm ya ondan bunlar diyor.

herif kıza aşık oluyor. kız beğenmiyor. ben tipsizim demiyor. ben kürdüm ya kız beni ondan beğenmedi diyor. saymakla bitmez.
    kompleks bence kürtlerde var.
  • gene bütün doğu karadenizli'leri laz sanan birisi başlık açmış. bak bak laz köylerini bilirmiş. yarrağımı bilirsin afedersin.

hayır okuyunca kürtleri de bilmediğini görüyoruz. adam güneydoğu şivesiyle konuşan herkesi kürt, karadeniz şivesiyle konuşan herkesi laz sanıp bir de üstüne buralarda gece yarısı tespit kasıyor. amk delisi.
  • niye lan iç anadolu ağzı da aşağılanıp, dalga geçiliyor. iç anadolu da yaşayanlar türk değil mi ? onlar niye alınganlık yapmıyor ?

edit: yozgat ile dalga geçilen binlerce entry var sözlükte. bilecik için de, hele bayburt. adana olayına hiç girmiyorum bile. bursalılara ibne diyen bile var. çorumlulara kerhaneci, sayamayacağım kadar çok muhabbet. olm ülkeden kültürsüzlük akıyor. hala kürtlerle dalga geçiliyor diyor adam.

yeni nesil youtube videolarına bak bir. adam anasını babasını maymun edip bütün dünyaya servis ediyor. hangi dünyada yaşıyorsunuz siz.
  • lazlar elektrik faturasını ödediği için.
  • bir laz olarak benim çocukluğum alay edilmekle geçti diyebilirim. bir iki sene yazın köyden döndüğümüzde şivem bozulmuştu çocukken. üsküdar'da oturuyorduk o zamanlar, arkadaşlar öyle bir taşak geçmişti ki iki gün evden çıkmamış, diksiyon çalışmıştım.

yine ilkokulda, lisede eğer laz isen günde 3-4 kez kafanın 12'den sonra çalışmadığı ile ilgili bir "espri" duyarsın. bunun yanında sabah akşam her dizide, her filmde aptal saptal şiveli bir elemanı laz karakterinde oynatıp bir de onunla taşak geçerler.

lazların devlet ile kürtler gibi bir ilişkisi olmadığı için hem lazlar bunu çok problem etmezler hem de karşı taraf rahat rahat istediğini söyler. konu kürtler olunca ya politik doğruculuk yapıp dalga geçilmez ya da zaten kişinin kürtlere karşı bir problemi vardır, ağzına geleni söyler.
  • sorun şu. ben rum'um mesela. cumhur bile rum'u bir hakaret gibi kullanıyor düşün. sikimde mi? değil. laz mısın? diye sorduklarında çok rahat bir şekilde rum'um diyebiliyorum. bundan gocunmuyorum. tam tersi bunu övünülecek bir şey gibi de söylemiyorum. sadece rum'um a.. koyim. başka bir şey de olabilirdim. önemli değil yani.

bence kürtlerin temel sorunu bunu övünülecek bir şeymiş gibi söylemeye çalışmak. yani eleştirdikleri türkçüler gibi davranmaları.

bir gün okulda iki çocuk kavga ediyordu. biri fena dövüyor diğerini.
    dayak yiyen bağırdı.
    -vurma lan kürdüm ben kürdüm!!
    diğeri vurmaya devam etti ve bağırdı!
    -ben de kürdüm lan ben de kürdüm :)

edito: imla
  • sebebi kürtlerin aşırı alıngan olmasıdır. etrafımda kaç tane laz var adamlara takılıyosun gülüp geçiliyor. gülmese bile olumsuz tepki vermiyor. kayserililer de aynı şekilde. kayseri güzel bir şehir ancak bütün kayserilileri tahliye edip norveçten filan adam yerleştirmek lazım anca düzelir diyorum daha ne diyim. benim memleket de çok matah bir yer değil. birlikte kendimizi gömer, gülüp geçeriz. kürtlere cesaret bile edemezsin.

tabi ki bunun da birtakım sosyolojik nedenleri var, orası ayrı.

son olarak şunu da ekleyim, kürtlerin aşırı alıngan olmasını bana bizzat güneydoğulu ve oldukça da entellektüel bir adam söylemiş ve batıya yerleşenlerin entegrasyon problemi yaşadıklarını ifade etmişti.
  • lazdan kastımız aslında doğu karadenizliler. tabii ki hepsi laz değil ama toplumda öyle bir kabul var. onlar da aldırmıyor. izmir’de bol bol trabzonlu ve rizeli var. yakın arkadaşlarım olan hangi doğu karadenizliyle dalga geçsem onlar da bi posta kendileriyle alay eder. kürtlere öyle bir şaka yap da gör ebenin amını.
  • kürtlerle alay edildiği falan yok. lazlarla da alay edilmiyor. şive farkları vurgulanıyor sadece. aynısı trakya ve ege aksanı için de yapılıyor.dün de kıbrıs aksanı ile ilgili bir emlak reklamı dönüyordu buralarda.
    her şey sizinle ilgili değil kardeşim.o kadar alıngan olmayı bırakın. kimsenin etnik kimliği lazlığı kürtlüğü kimsenin skinde değil merak etmeyin. millet ekmeğinin peşinde zaten, senin kürtlüğünle uğraşacak hali yok.