• boş kümedir.

edit: imla.
  • rize/pazar'lı bir laz olarak kahkaha attığım durum.

bizim oralarda böyle bir şey ima etsen deli zannedip acırlar da çayı kahveyi beleşe getirirsin her gün. yok deli zannetmezlerse akli melekelerini kaybedene kadar dayak yer, kaybettiğinden emin olduklarında yeniden çayı kahveyi beleşe getirirsin. bilen bilir, bizim oralarda meczuplara özel ilgi vardır.

öyle gönlü bol bi' memleket işte.
  • ben bu "bir takım" sosyalistleri anlayamıyorum. sürekli halkların kardeşliği deyip, yeni yeni halklar üretiyorlar. e be kardeşim, zaten et ile kemik gibi kardeş olmuşlar, bir olmuşlar. sen ortaya çıkıp, "bak kardeşim siz başka bir halksınız" deyip goy goy yapıyorsun. günün birinde 7 milyar halk olunca mı tatmin olacaksın. kaynaşmışlar işte. en karşı olduğun şeylerden birini, ayrımcı milliyetçilik yapıyorsun. buna alet oluyorsun.
  • rte'yi laz zanneden insanların yorum yapmaması gereken durum.
  • karadenizlilerin tarihte devletlerine asla ihanet etmemiş oldukları ve kanlarında da bozukluk olmadığı için olmayacak durumdur. ayrıca her laz kendini türk ve türkiye'li addeder. aidiyet duygusu vardır, yediği kaba pislemez.
    hadi şartları zorladık, dünya tersine döndü ve oldu diyelim işte o vakit sıçtığımızın resmidir zira hewallerin aksine zekası olan bireylerdir karadenizliler. öyle başkasının altına yatıp yatıp dış mihraklarca tahrik edilip destek beklemez.

edit : bir üstün zeka "yononstonda da torklor vor onlordo yonono osyon otmozlor koroldon cok korolcolor" demiş, evet yunanistan'da veya dünyanın herhangi bir yerinde de ekmek yediği devlete ihanet etmezler. bu asimilasyon neticesinde değil içinde evrim terk bir hewal dolaşmadığı içindir.
  • arkadaşlar ilk öncelikle olaya etnik olarak bakmak istiyorum. diyelim ki sabırları taştı;

- bu ülke içerisinde lazların nüfusu ne kadardır? 80 milyonluk ülkede 10 milyon laz mı var zannediyorsunuz? hani abartayım deyip anasını ağlatsan lazların nüfusu en fazla 2 milyondur(1 milyonu bul öp başına koy)

- bazı arkadaşlarda farklı sayfalarda pontus rum'u yazmış, lazlara. hatta daha ileri gidip, alayınız asimile olmuşsunuz diye de eklemiş. güzel kardeşim rum diye bir ırk mı var? bunu niye yazdım, çünkü eğer rum diye bir ırk varsa, osmanlı diye de bir ırk vardır. türkler olarak üşengeçliğimizden, iyon,dor,grek diye ayıracağımıza, alayına roma'lı anlamına gelen 'rum' adını kullanmışız. aynı barbar hikayesi gibi.

- nasıl ki bütün karadenizliler laz'dır anlayışı yanlışsa, bütün karadeniz pontus'dur anlayışı da yanlıştır hatta alakasızdır. götünüzden element uydurmayın.

- lazların arasından çok sosyalist çıkmıştır. allah aşkına söyleyin, hangi laz gidip de, ''hadi bağımsız olalım'' demiş. milliyetçileri katmıyorum bile.

sonuç şu; mabadınızdan element uydurmayın.
  • lazlar nankör bir millet değildir,hemen hemen hepsi de senden benden milliyetçidir. nedir bu türklüğü ayrıştırma kaygısı anlamadım. kendisini türk hisseden herkes türktür. türk milliyetçiliği şekilden değil ideolojiden ibarettir. sizlerin kim olduğunu biliyorum,o yüzden bir cevap hazırladım.

buyrun lütfen
  • pm saat uygulamasının sona ermesi.
  • meçhul bir örnek üzerine konuşursak sabır taşması gibi bir durumda hukuki yollardan haklarını aramaya çalışacaklarından ve hoşnutsuz oldukları durum geçene kadar söz konusu olayın sıkı takipçisi olacaklarından emin olabiliriz.

kimse lazlar şöyledir, yok efendim böyledir, akıllı değillerdir, milliyetçilerdir gibi genellemeci bir yanılgıya düşmemeli. haklarında yapılacak doğru bir genelleme, çözüm odaklı hareket edecek olmalarıdır. yol yoksa köprü kuran, elektrik yoksa kendi imkanlarıyla enerji üreten bir toplum; sızlanmak yerine elde etmeyi kafalarına koydukları şeyi başarana kadar peşini bırakmaz diye düşünüyorum...

öte yandan olası sabır taşması gibi bir durumda sivri çıkışlar olabilse de kolektif olarak barbarca hareketler sergilemeyeceklerini belirtmemize gerek yok sanırsam.
hesabın var mı? giriş yap