şükela:  tümü | bugün
 • sıkça yapılan hatalardan biridir. lcd "liquid crystal display" yani sıvı kristal ekran demek olduğundan, öss sınavı gibi bir durum hasıl olur.
 • işlerin hep ağır aksak yürüdüğü devlet dairelerinde bol bol bulunan monitör tipi. bilgisayarların konfigürasyonları düşük tutularak -örneğin ses kartı gerekli değil- 3 bilgisayar fiyatına 5 bilgisayar alınabilir. devlet dairelerine fazla gelirse, artan 2 tanesi okullara gönderilebilir. okullarda bilgisayar gereksizse okullara başka şeyler alınabilir, gerekli ve eksik birçok şey var, hatta okulun kendisi eksik birçok yerde.

  ayrıca açık kaynaklı veya ücretsiz yazılım kullanmak da büyük miktarlarda israfın önlenmesini sağlar.
 • devlet dairelerinde çok fazla bulunmayan ekranlardır.devletin tasarruf politikasi gereğince kendilerine ayırılan bütçenin tasarruf tedbirleri çerçevesinde harcanması gerektiğinden satınalma müdürlükleri tarafından gerekli görülmediği taktirde alınmamaktadırlar.gerekli görülemilmesi için kullanılacak alanın dar olması vb. şartlar aranmaktadır.döner sermaye işletmelerine sahip kamu kurumları bu tip harcamalar için kaynak ayırabilmektedir.göz önünde bulunan bir kaç yerde görülen lcd ekranların her memurun önünde olduğunu düşünmek biraz saçma olacaktır,zira üst kademelerde çalışan müdür,müdür yardımcısı ve şef gibi bilgisayarlar ile çok fazla işi olmayan görevlilerin son sistem bilgisayarları bulunurken,bütün ayak işlerini yapan memurların önünde programları çalıştırma kapasitesine yeterli olmayan,mouse u bozuk,klavyesinin tuşları basmayan makinelerin büyük bir çoğunluğu oluşturduğu aşikardır. devletin teknoloji yenileme maliyetlerinin çok yüksek olduğu unutulmamalı,konfigürasyon seçiminde yapılan işe göre bilgisayar alımının gözönünde bulundurularak gerçekleştirilmesi gerektiğini yetkililere bildiririz.

  (bkz: ekşi sözlük haber ajansı)

  zorunlu edit: daha önce devlet dairelerinde lcd ekran kullanılması adlı başlığın altına yazılan bir entry olduğu için pek anlamlı durmayabilir,gene de dursundur.
 • her devlet dairesinde olmasi mecbur tutulmasi gereken ekrandir. zira;

  15" crt monitorler yaklasik olarak 70w elektrik enerjisi tuketirken lcd ekranlar yaklasik 30w tuketir. uyku modunda ise 3w enerjiye karsi 1w enerji tuketilmektedir.

  memurun goz sagligi korunacaktir ki sadece bu yuzden bile tercih edilebilir. saglik masrafi dusen, calisirken gozlerini ovusturmayip daha verimli calisan bir personel ve daha fazlasi demektir.

  lcd ekranlar daha uzun omurludur. bir crt tup ortalama 10-15 bin saat calisirken lcdlerde bu rakam 50 bin civarindadir.

  lcdler yer kaplamaz, goze hos gelir, kolay tasinir, uzun vadede daha ucuza gelir, vs. vs.

  dipnot: bu etnryde crt-lcd karsilastirmasi, sadece devlet dairelerindeki arti/eksilerine gore yapilmistir yoksa lcd ekran dedigin bir derya kardesim*
 • devlet dairelerinin en bol bulunduğu şehrimiz olan ankara'da, ankara ssk il müdürlüğü'nde, belki ancak üst düzey yöneticilerin odalarında bulunabilecek bir ekran çeşidi. benim işlemimi yeşil siyah mono ekranlı, amiga 500 büyüklüğünde klavyesi olan bir bilgisayarda yaptılar ki sanmıyorum bir memur yeşil siyah mono ekran kullanırken başka bir memur lcd ekran kullansın.

  gerçi sistemin kilitlenip çöktüğü bir ortamda da çalışan tek bilgisayarın yeşil siyah mono ekranlı amiga 500 büyüklüğünde klavyesi olan bir bilgisayar olduğu da düşünülürse, vay anasını dedirtiyor geçmişin teknolojisi bizlere.
 • sıradan memurlarda olmayan fakat yonetim kademesindeki en alakasız adamların onunde olan ekranlardır bunlar. bu ekranlar genelde internet uzerinden okey, tavla gibi oyunlar oynanırkende sıklıkla kullanılırlar. hatta sevgili gorevli okeye donuyorsa isiniz bir 10 dakika gecikebilir.
 • alelade bir postahanede birçoğuna rastlayabilir, başka bir postahanede internet erişimi olmayıp geleneksel yöntemlerin* kullanıldığını görebilirsiniz. bu bilgisayarlar neredeyse zamanın popüler oyunlarını çalıştırabilecek düzeyde bile olabilir kimi zaman. yapılan işler ise sıradan ofis işleri, hatta basit olanlarıdır.

  memurların göz sağlığının bozulması sonucu sağlık masraflarının artacağını düşünen yönetimler o zaman memurlarda karpal tünel sendromu olmasın diye ses işleme araştırmalarına da kaynak ayırsınlar, ne dersiniz, hoş olmaz mı? bir yandan l-c-d simgelerinin ne olduğunu bilmeyen binlerce insan dururken yurdumuzda... bunu sadece memurlarını düşündükleri için yapsınlar, bilimsel niyetle değil...

  düşük bilgisayarların yazılımları zar zor çalıştırdığını düşünen kişiler için: (bkz: optimizasyon)
  ms office, winamp, msn messenger, internet explorer ve asıl işin yürüdüğü yazılım aynı anda rahat rahat çalışamaz tabi windows xp ortamında, düşük konfigürasyonlu bir bilgisayarda...
 • bunların temzilikleri için satılan spreyler bezler vs. saçma bir şekilde aşırı pahalıdır. oysa vileda'nın 1,99 tl'ye satılan nano bezleriyle hem ucuza hem de o aşırı pahalı ekipmandan daha temiz ve kalıcı sonuç almak mümkündür. o yüzden reklamcıların bu abuk satış oyunlarına gelmeyin.
 • dun gece 100 kusur ekrani olan (tam bilmiyorum ozelliklerin, okuz gibi birsey odanin yarisini kapliyordu) kumandayi firlatarak ortasina kocaman bir delik actigim zamazingo..
  ses geliyor..
  goruntu iptal..
  lsd olmayabilir. bir suru sikindirik dev ekran tv ler var.. teknik ozelliklerini fazla bilmiyorum. ama iyi para bayilmistim amnk.
  kocaman delik var ortasinda.