şükela:  tümü | bugün
 • ldp ilk secime tek parti olarak girse bile %63 alamaz diyerek masaya biraktigim oran. max %11.
 • gene %1'in altında olacaktır tahminen. türkiye gibi cahil, duygusal insandan gayrısının pek olmadığı, hem ortalamanın hem de elitin kendi sınıfının batı standartlarına göre eğitimsiz olduğu bir ülkede liberalizm, sosyalizm gibi ideolojik partiler değil; mhp, akp, chp, hdp gibi milliyetçi, kimlik siyaseti yapan partiler oy alır. futbol takımı destekler gibi siyaset yapılırsa bir ülkede liberal hayaller kurulmaz. liberal parti liberal olmaktan vazgeçer, bağırır çağırır, kişi-lider partisine dönerse belki şansı var. ancak bu kadar narsisistik kişilikli bir toplumda, bu kadar rezil medyaya sahip olup, bu kadar seviyesiz bir siyasi mecrada, hakkıyla liberal parti olmaz.

  fareed zakaria'nın illiberal demokrasi kitabını öneririm.
  maalesef bütün dünya bu yöne gidiyor olabilir.
  o durumda 3. dünya savaşını bekleyin.
 • 0'dır. zira seçimlere giremiyorlar. ysk'nın yasayı farklı yorumlamasının bir eseri..
 • liboşlar 2008'lerde akp'ye yanladığında işleri güzeldi. kendilerine verilen siyasal islamla bir olup türkiye cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesine ait her değeri yıkma görevini her daim yerine getirmeye çalıştılar.

  ama artık o devirler bitti. bu ülkeyi liberalizm ayağına başka ülkelerin kuklası yapmayacağınızı aklınıza, alacağınız yüzde 0.005 oyu da güzelce götünüze sokun tabi zamanında köpeği olduğunuz akp sizi seçime sokarsa.