şükela:  tümü | bugün
  • en büyük sıkıntılarımdan biri bu eseri 20'li yaşlarımın sonuna doğru duymuş olmaktır.

filmi*' çok geç duymuşum. daha doğrusu duymuştum da çok geç izlemişim. bu da mesele değil elbet. asıl mesele insan eliyle yapılmış tanrı işi eserlerden biri olan "le badinage"ı bu kadar geç duymuş olmam.

nasıl muhteşem bir melodidir bu? neşeliymiş gibi duran, hatta adından da neşeli olduğu sonucu çıkartılabilecek olduğu halde, bu nasıl bir acı ve kederdir insanın içine işleyen?

yarım aklım, eksik itikadımla çok şey dinledim bu zamana kadar. birçok jacques brel parçasına gözyaşı döktüm. ama bu nasıl insanötesi bir güzelliktir ki her dinleyişte insanın içine, bir mermerin üzerine "kabir yazısı" kazır gibi işler, anlamadım.

anlayamıyorum.

http://fizy.com/s/134whv
  • barok döneminden marin marais'e ait olan klasik bestelerden birisidir.ilginç bireyler olarak içinde bulunduğumuz çağın en büyük viola da gamba ustası jordi savall bir filmde bu besteye kan vererek tozlu raflarda raks etmesini engellemiştir.
  • az insan bilir ve dinler bu parçayı. dinleyenin içinde çoğalır ama. binlerce şarkı olur.
  • içi barokla doldurulmuş müzik kutusudur.
  • bu parçayı dinlerken kafanızdaki mevzunun duru bir dille çevrildiğini hissedersiniz.
  • saatlerce dinlenen la reveuse sonrası daha iyi gelen marin marais bestesi.
  • hayatın acı olan tüm yanlarını, tüm çıplaklığıyla görünür kılan; hayat kadar gerçek, hayat kadar acı, hayat kadar 'sus payı mutluluk' veren marin marais eseri. varoluşsal sancıların notalara bürünmüş hali.
  • kanser ile doğrudan bir bağlantısı olabileceğini düşündüğüm marin marais eseri.