şükela:  tümü | bugün
  • eric rohmer'in comedies et proverbes isimli serisinin 1982 tarihli 2. filmi. bu filmde de serinin 3. filmi pauline a la plage'da olduğu gibi arielle dombasle yer almaktadır.*
  • eric rohmer 'in, bir atasözüne karşılık bir film çektiği altılı serinin ikinci filmidir.

    samimi bir itirafta bulunayım ve eric rohmer'in filmlerini çok geç sevmeye başladığımı açıklayayım. epeyce bir filmini zoraki izledikten sonra adamın değerini anladım ve filmlerini sevmeye başladım. düşünün ki amerikan sinemasında bile mumblecore diye bir tarz 2o1o'lu yıllarda anca oluşmaya başladı, oysa avrupa sineması onlarca yıl öncesinde bu tarzı alabildiğine kullanıyordu. sinemayı mumblecore kurtaracak diye bir iddiada bulunmak anlamlı olmaz ama sinemada huzuru, samimi gerçeği, slow food'un sine versiyonunu arayanların bir ibadet türü olacağı kesin.

    filmin en sevdiğim tarafı 1980'lerin frenk diyarlarını doyumsuz bir renk skalası eşliğinde bizlere sunması (azami lezzet için hd sürüm şart elbette). film ayrıca "ben artık evlenme yaşına geldim, birisini bulup hemen evlenmeliyim" zihniyetine kapılan bir bireyi ele alması açısından çok çarpıcı. özünde bir mahalle baskısı olan bu duruma hayatının belli dönemlerinde hemen herkesin maruz kaldığı bir gerçek. rohmer de bu realiteyi enfes bir şekilde harmanlıyor.