*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "hayvanlar karnavalı" . saint saens'ın iki piyano ve orkestra için yazdığı eserdir.
 • kitabı da mevcuttur bu eserin çocukların müziği anlayıp sevebilmesi için resimli mesimli çok renkli, carnavaldaki bütün hayvanları anlatmış. zaten sadece müzik olarakta yeterince eğlenceli carnaval des animaux (bkz: camille saint saens)
 • bölümlerinin isimleri şöyledir:

  giriş ve aslanların kral marşı
  tavuklar ve horozlar
  yabani eşekler
  kaplumbağalar
  filler
  kangurular
  akvaryum
  uzun kulaklı kişiler
  guguk kuşu
  kuş kafesi veya kuşhane
  piyanistler
  fosiller
  kuğu
  final

  'kuğu' bölümü her insanı etkileyebilecek güzelliktedir.
 • fransız besteci camille saint saens'ın piyano ikilisi ve orkestra için yazdığı 14 kısa parçadan oluşan, hayvanların adeta geçit yaptığı, olağanüstü esprili bir yaklaşıma sahip bulunan süittir. besteci piyanistleri de hayvanlar alemine dahil etmiştir.*bu bölüm genel olarak genç piyanistlerin birazda bozuk bir teknik ile gam yapmaya çalışmalarını andıran bir havada çalınmalıdır.*

  1- introduction et marche royale du lion
  2- poules et coqs
  3- hémiones
  4- tortues
  5- l'eléphant
  6- kangourous
  7- aquarium
  8- personnages à longues oreilles
  9- le coucou au fond des bois
  10-volière
  11-pianistes
  12-fossiles
  13-le cygne*
  14-final
 • saint-saëns'ın 1962 yılında leonard bernstein yönetiminde yorumlanan eseridir. bernstein, bu yorumuyla grammy ödülü'nün yanı sıra pek çok çocuğun kalbini de kazandı. aslan'ın marşıyla başlayıp tavuk ve horozlar, katır, kaplumbağalar, fil, kangurular, akvaryum derken, solo viyolonselli kuğu'ya varan müzikli hayvanlar geçidini kim sevmez?

  olur a şahitlik ederseniz ya da siz bizzat uygulamaya kalkarsanız kazayla, sakın ha: bir çocuk yer almak istemiyorsa bir piyeste, mesela kurt postunda ya da aydede pozunda parlamaktan kaçınıyorsa filan, üstelemeyin boşuna, bırakın rolü başka bir çocuk kapsın. bu uyarı, bir pedagogdan geliyor sanmayın. bu uyarı, ronda zorla çıkarılmış ve ceza olsun diye ona, buna, inadına, hiçbir ezberi hatırlamıyorum diye sahneden somurtup ışıklara bakmış kutup ayısı polaria kostümlü bir çocuk hatırasından çıkma...
 • iş sanat’ta, çocuklara klasik müziği sevdirmek için gerçekleştirilen bir proje. saint saëns’ın eseri "hayvanlar karnavalı"nın üzerine yazılan sözlerle koro eşliğinde seslendiriliyor.

  oyunun künyesi

  besteci: camille saint-saëns
  sahneye uyarlayan: yaprak sandalcı
  yönetmen: işıl kasapoğlu
  anlatıcı: ayla algan
  sahne ve kostüm tasarımı maskeler ve kuklalar: karina cheres
  koreograf: maral ceranoğlu
  orkestra: istanbul üniversitesi devlet konservatuarı senfoni orkestrası
  şef: ramiz melik aslanov

  solistler: pınar çelik & gülru ensari (piyano ikilisi)
  koroporte: zeynep alkan, dilara baştar, beste su bayramoğlu, yunus bayramoğlu, viket benzesin, ece bozkurt, cansu çolakoğlu ayşenaz demirkol, asya dinç, ayşe diriker, bilgehan ergün, baran ertem, cem güven, öykü karadağ, mavisu kasapoğlu, özlem kolat, ezgi özbey, deniz pamuk, elvin pinçe, murat selçuk, canberk sevinç, ulya soley, ayşenaz toptaş, elif tuncay, rüzgar turgay
 • ingilizcesi "the carnival of the animals" olan 14 movement'tan oluşan, 2 dakika 52 saniyelik le cygne (the swan) ile hayatı bir süreliğine durduran charles camille saint-saëns eseri.
 • "akvaryum"* fantastik ve gerilim unsurlarının olduğu filmlerden ve reklamlardan çok aşina olduğumuz bir melodidir.

  http://www.youtube.com/watch?v=asd0fdlokga

  öte yandan the carnival of the animals diye de bilinen bu oluşumun temelleri şubat 1886'da avusturya'da flüt, klarnet, iki piyano, cam harmonika, iki viyolin, viyola, çello ve duble bas ile atılmıştır. günümüz yorumlarında ise daha gelişmiş orkestra çalgıları kullanılmaktadır.
 • (bkz: #27407095)