şükela:  tümü | bugün
 • cocuklukta sevilerek okunmuş bir alexandre dumas hikayesi...kitapta haksız bir şekilde girilmiş hapishane,hapishaneden kaçma süreci ve ardı öykü okunası ve ilgi çekicidir...
 • kahramanimiz edmond dantes, ikinci kaptanlik yapan ve ha kaptan oldu, ha olacak basarili bir denizcidir. ihtiyar bir babasi ve mercedès iguanada adinda cok güzel, katalan bir nisanlisi vardir. elbette ki bu iyi huylu, yakisikli, datli adami kiskananlar olacaktir. arkadasi danglars, komsusu kaderus ve mercedes'e yanik kuzeni(yanlis anlasilmasin, edmond'un degil, mercedes'in kuzeni, töbe töbe...) fernand mondego'nun hain planlari sonucu cinayetle suclanarak, essek bir savcinin da yardimiyla if adasi'na süresiz mahkum olarak gönderilir. kacis icin tünel kazdigi sirada hücre komsusu yasli abbe faria ile tanisir. faria ona ne biliyorsa ögretir ve cok macerali bir sekilde eline gecmis hazine haritasini ezberlettikten sonra epilepsiden vefat eder. bittabi kahramanimiz hic, durmaz hapisten de kacar, hazineyi de bulur, kontlarin krali olup sevdigi kadin*'i bulur ve düsmanlarindan intikam alir.

  klasikse iste klasik dedirten muhtesem bir eserdir. nedense yurdumuzda hep cocuk kitabi muamelesi görüp kisaltilmis versiyonlari basilmaktadir. okuyunuz, okutunuz. olmadi izleyiniz.
 • bildiğim en sağlam intikam hikayelerinden biridir. çocukken sırf hapishane bölümleri yüzünden hapishaneye düşüp aynı yöntemlerle kaçmak isterdim.
  başrollerinde guy pearce'in oynadığı bir filmi çok yakında gösterime girecekmiş. haydi hayırlısı, sanırım bir çocukluk kahramanım daha ya batacak, ya çıkacak.
 • tam bir çevirisini buldum diye bir heves timaş yayınlarından çıkan bir versiyonunu almışımdır. kesinlikle uzak durulması gereken bir çeviri. dumas'nın kemiklerini sızlatası islamik laflar sokuşturmuşlar orasına burasına.
 • alexandre dumas'ın yazdığı bir kitap..
  en yakın arkadaşının ihanetine uğrayan bir adamın,hapse girmesine ve hapisten kaçtıktan sonra da arkadaşından intikam almak için elinden gelen her şeyi yapmasını konu alır.
  yakın zamanda filmi de vizyonda olacakmış.guy pearce oynamakta kötü adamı..
 • timaş yayınlarından çıkmıs, ali çankırılı tarafından inanılmaz bir şekilde çevrilen muhteşem eser... sözü geçen çeviride "allahıma şükürler olsun", "aman allahım", "allahından kork" gibi ifadeler sürüyle bulunmakta; sarhoş olanlar "batsın bu dünya, bitsin bu rüya" diye şarkı söylemekte ve bir yerde dantes'in "robot gibi yürüdüğü" söylenmektedir... son durum 1870'de hayata gözlerini yummuş olan alexandre dumasın bilimkurgusal yanını öne çıkarmaya yöneliktir (ya da çevirmenin...)
 • roman tarihinin en iyi ve nitelikli eserlerinden birini nasıl becerdilerse film tarihinin en iyi ve nitelikli filmlerinden biri yapmayı ba$aran insanların, seyircileri heyecandan heyecana sürükleyen, azim ve kudret a$ılayan inanılmaz eseri.
 • ana karakterin, hapisten kaçtıktan sonra intikamını bir hazinenin sayesinde alması ile, bu dünyada paranın ne önemli bir güç olduğunu hatırlatan ve sanki insanı biraz maddiyatçılığa şartlayan roman.
 • bu romandan esinlenilerek yapılmış binlerce yerli ve yabancı sinema filmi mevcuttur. yerli versiyonlardaki şu replik oldukça populerdir; "bir zamanlar kapından kovduğun (yada, alay ettiğin - haksız yere suçladığın. . .) fakir ama onurlu bir genç vardı..."
hesabın var mı? giriş yap