• tarihin en büyük intikam ve dönüşüm hikayelerinden biridir. malesef bir nesil bunları okumak yerine ezel izler. bi taraftan da hemen hemen hiç bir kitapçıda bulunmaz. bulurnursa da fiaytı 80 tl olan bir kitabı kaç kişi alabilir. (bkz: dumas yı ramiz dayıdan öğrenmek)
  • bu oyle guzel oyle mukemmel bir kitaptir ki bunun filmini yapsan her daim tutar, siirini yazsan herkes okur, tiyatro oyunu yapsan salonlar dolar tasar, kebabini yapsan herkes afiyetle yer, tursusunu kursan her kokoreccide onune getirirler, yani demem o ki bu kitap oyle guzel yazilmistir ki bu hikaye oyle guzel anlatilmistir ki ne sekilde sunarsan sun mutlaka begenilir. kitabin ingilizce olan ve kolaylastirilmamis surumu de bin kusur sayfadir. penguen yayinlarindan bulunabilir. amazon.com da da var. haftasina da geliyor.
  • bir efendi, bir kibar, bir nazik insan ki bu kadar olur. kızım olsa verirdim yani o derece. kont vallahi kont. en son ilkokuldayken kavga ya da küfür etmiştir gibime giliyor. kaldı mı yahu böyle efendi?
    seviyorum.
  • sadece bir intikam değil aynı zamanda kapitalizmin yükselişinin hikayesi anlatılır monte kristo kontu'nda.

zengin olmadan önce insan yerine dahi konmayıp, devlet ve düşmanları tarafından bir hiçliğe itilen, sevenleri tarafından unutulan, edmond dantes, sonrasında kişilerin ve hatta devletlerin bile üstünde bir güce dönüşür, bir otorite haline gelir.

kitabın böylesine başarılı olması ve bir efsaneye dönüşmesinin altında da bu yatar. bir intikam hikayesi yeni dünya düzeninde paranın öneminin işlenişiyle beraber verilmiştir.

dantes, paranın kendisine sağladığı imkanlarla yalnızca sınırsız satın alma gücüne erişmez, bununla beraber kendisini de geliştirir; hapisten önceki yaşamında sıradan bir denizci olan dantes sonrasında intikam için monte kristo kontu olarak tekrar karşımıza çıktığında artık son derece kültürlü, karizmatik, kişileri kolayca etkileyebilecek kadar söz sanatlarına hakim ve neredeyse bir tanrıymışçasına her şeyi öngörerek, onlarca hamle sonrasını hesaplayabilen usta bir stratejist olmuştur.

ne var ki bu güçlü dönüşüme karşın intikam kendisinde öyle bir saplantı haline gelmiştir ki bir noktadan sonra intikam almak için yaşar bir noktaya geldiğini görürüz.

kitaptaki diğer karakterler olan kendisini hapse gönderen kişiler da son derece güçlüdürler. hepsi yaptıkları hileler, sahtekarlıklar sonucu mevki sahibi olmuş ve yaşam karşısında sağlam durabilen kişilerdir ki bu da intikam hikayesini daha etkileyici kılan bir unsurdur.

kitapta kimi yerlerde binbir gece masallarını andıran bir üslupla o dönem hala batı için tam olarak aydınlanmayan ve cazibesini koruyan doğunun gizeminin işlendiği bölümler vardır. bu da kitabın yazıldığı dönemde avrupa'da çok ilgi çekmesine neden olan unsurlardan biri olmuştur.

özetle, kesinlikle okunması gereken, ölümsüz bir eserdir.

edit: imla
  • sinema uyarlaması ya da ezel dizisi alexandre dumas tarafından yazılan roman ile karşılaştırılamayacak derecede etkisizdir. 2002 yılında yapılan sinema filmi romanın aslından sapmalar göstermiş ve her güzel roman uyarlaması gibi tadsız kalmıştır.

--- spoiler ---

roman dönem olarak napolyon devri ve sonrasında; mekan olarak marsilya, roma ve paris'te geçmektedir. roman kahramanı edmond dantes'in yaşadıkları ve monte kristo kontu'nun intikam serüveni uyarlamalarında rastlanmayan bir acımasızlıkla ilerler.

romanı ezel ile karşılaştıranlar için birkaç karşılaştırma yararlı olabilir:

ikisinde de ortak olarak bir ihanet öyküsü sonucu kahramanımız hapse düşmektedir.

-m.k.k'da siyasi suç vardır ezel'de kumarhane soygunu
    -m.k.k'da rahip ezel'de dayı kahramanı sahiplenir.
    -m.k.k'da sevgili masumdur ezel'de hainlerden biridir. ancak ikisinde de hainlerden biriyle evlenir.
    -m.k.k'da öldü sanılarak ceset torbasıyla denize atılır ezel'de estetik ameliyat geçirir

--- spoiler ---
  • ithaki çevirisinin dahah küçük punto-daha büyük sayfalara rağmen 1200 küsur sayfasına karşılık timaş çevirisinin 480 sayfa olduğu rivayet edilen klasik eser. bir de alkolle ilgili kısımların kırpıldığı ve namaz kılan şirin baba misali, roman karakterlerinin "allah" dediği de söyleniyor timaş çevirisinde. çevirmen metnin içeriğini değiştiremez, kafasına göre ekip biçemez, çeviri değil de uyarlama yapılacaksa da bu aynı adla yapılamaz diye biliyorum. yanlış mı biliyorum? timaş çevirisini okuyan varsa şu rivayetleri bir teyid etsek ne iyi olur sözlük...

edit: edit geldi sözlük, timaş çevirisinin adı "monte kristo" ve 581 sayfa şeklinde cereyan etmekteymiş. kont mont yok. isimler de okunduğu gibi yazılıyormuş. hala uyarlama mı çeviri mi, telif hakkı sahibi caz yapsa mı, merak içindeyim.
  • kucuklugumden beri kisa versiyonlarini, cizgi romanini, filmlerini okuyarak ve gorerek buyumus bunyede penguin den cikan 1243 sayfalik ingilizcesi okununca essiz bir tat birakan saheserdir. yillarca ne kadar mukemmel bir hikaye oldugunu herkese anlatmama ragmen hic bastan sona alip okumamistim. arkadas o nasil bir kitap oyle yaw? elimden birakamadim. yeri geldi guldum, yeri geldi, uzuldum, intikam atesini icimde ama hic sondurmedim. hatta monte cristo kontu intikaminda dozu kacirdimmi diye kendi kendine sorarken kendi mi de ayni muhasebeyi yaparken buldum. hele o faria faria sen herseyi nasil da bildin diye haykirmasi yok mu . iste budur abicim kitap.
  • bilgisayarın kötülüklerini dolaylı olarak gösteren bir eser.
    bu sene tüyap'tan almıştım ithaki baskısını, 2 ayda zorla 270 sayfasını okuyabilmiştim. sonra üç gün önce bilgisayarım bozuldu, tamir edilmesi için haftasonunu beklemem gerekti. bu arada bu nefis kitaba daldım ve iki günde yaklaşık 770 sayfa okuyup bitirdim. neyse.
    üç dört farklı ders çıkartılabilir. onlarca sene geçse de sevdiğin kadının bir sözüyle onca intikam planının nasıl bok olduğunu görüyorsun. yine on küsur sene intikam planı yapıyorsun, kantarın ucu azıcık kaçtı mı ulan ne bok yedim diyebiliyorsun. hele o rahiple olan hapishane bölümleri falan, inanılmaz. okumaktan en zevk aldığım hayvani eser budur.
    bir de v for vendetta birazcık da le comte de monte cristo'dur.
  • filmi, romanın aslının yanından bile geçemeyecek kadar etkisiz, zevksiz ve eksiktir. kitabı okumak kesinlikle daha heyecanlıdır.

ezel ile kitap arasında karşılaştırmalar:

- ezel estetik ameliyat ile yüzünü değiştirir, edmond dantes ise yıllarca zindanda kaldığı için tanınmaz haldedir.
    - ezel'de ramiz dayı vardır, monte cristo'da rahip farya. ( filmde adamın adını bile söylemiyolar,,yuhh!!)
    - ezel'de cengiz vardır, monte'de fernand. ezel'de kerpeten ali vardır, monte'de terzi kardus. eyşan=mercedes gibi bişidir. tek farkı ihanetten habersizdir.
    - ezel çok zengin bir şekilde döner, tıpkı dantes gibi.
    - ezel'i ilk bölümde sadece eyşan tanır fakat ilerde söyler, kitapta mercedes dantes'i ilk görüşte tanır fakat sayfalar sonra söyler.
    - ezel bir dizi olarak oldukça başarılıdır, senaryosu gerçekten güzel yazılmışır ve tarafımdan büyük bir alkışı haketmiştir ancak alexander dumas abimiz, üç silahşor'deki gibi adeta kitapta döktürmüştür. yetmemiş, gene döktürmüştür.
hesabın var mı? giriş yap