şükela:  tümü | bugün
 • kadıköy süreyya sahnesinde izlediğim bale gösterisi. ülkede güzel şeylerde oluyormuş :) mutlaka gidin.

  (bkz: corsaire)
  (bkz: the pirate)
  (bkz: adolphe charles adam)

  prolog
  conrad tarafından idare edilen bir grup korsan ve conrad'ın arkadaşı birbanto, bir korsan gemisiyle osmanlı imparatorluğu'na doğru yol almaktadır.

  ı.perde - pazar yeri
  çeşitli malların yanı sıra esir kızların da satıldığı doğu tarzında bir pazar yeri meydanı tüccarlar ve müşterileri ile dolup taşmaktadır. conrad ve adamları, pazar sahibi ve esir tüccarı lankendem'in bulunduğu yere gelirler. conrad, esir kızlardan biri olan medora'yı görür görmez ona aşık olur. o sırada seyd paşa meydana gelir. lankendem, paşa'ya üç genç kadın sunar; ancak paşa hepsini reddeder. bunun üzerine lankendem ona gulnare'ı sunar ve paşa bu güzel esir kızı satın almayı kabul eder. ardından medora'yı sunar; herkes onun güzelliği karşısında büyülenir. paşa, medora'yı da satın alır. conrad'ın işareti üzerine köyü basan korsanlar medora'yı, diğer esirleri ve lankendem'i kaçırırlar.

  ıı.perde - mağara
  conrad, medora'ya saklandığı yeri gösterir. birbanto bütün korsanları çağırarak onlardan, çaldıkları malları, esir kızları ve lankendem'i getirmelerini ister. medora, aşklarının hatırına, conrad'a tüm esirleri serbest bırakması için yalvarır. conrad bunu kabul eder ancak birbanto bu fikri benimsemez ve korsanları conrad'a karşı ayaklandırır. conrad baskın karakteri ve güçlü duruşuyla ayaklanan korsanların gözünü korkutur ve isyandan vazgeçmelerini sağlar. ancak birbanto kararlıdır ve yeni bir plan yapar. bir gülün üzerine uyku ilacı sıkarak, çiçeği medora'ya ulaştırması için lankendam'ı zorlar. her şeyden habersiz olan medora, çiçeği conrad'a verir. conrad çiçeği koklayınca uykuya dalar. korsanlar mağaraya dönerler ve medora'yı tutsak etme girişiminde bulunurlar. korsanlara karşı koyan medora, bu sırada hançeriyle birbanto'nun kolunu yaralar. bu karmaşa içinde lankendem, medora'yı kaçırır. birbanto, conrad'ı öldürmek üzereyken, conrad'ın kölesi ali onu son anda kurtarır. medora'nın ortadan kaybolduğunu fark eden conrad, şaşkın ve üzgündür. birbanto, olanlardan habersizmiş gibi davranarak conrad'a sadakat yemini eder.

  ııı.perde

  birinci tablo - paşa'nın sarayı
  seyd paşa'nın yardımcısı, gulnare ile eğlenmektedir. o sırada lankendem, medora'yı getirir. paşa, medora'nın tekrardan yakalanmasına oldukça sevinir; kendisinin en değerli eşi olacağını söyler.

  ikinci tablo- jardin animée
  sahip olduğu kadınların varlığından ve zarafetinden son derece hoşnut olan paşa, güzel bir bahçede onların hayalini kurar.

  üçüncü tablo- paşa'nın sarayı
  gezgin kılığına girmiş olan conrad, birbanto ve korsanların gelişiyle paşa uyanır. onları sarayına davet eder. medora gezgin kılığındaki conrad'ı tanır. birden korsanlar üstlerindeki gezgin kıyafetlerini atıp gerçek kimliklerini ortaya çıkarırlar. sarayın içinde bir kaos patlak verir. conrad ve adamları paşa'yı, onu koruyan muhafızı ve paşa'nın kadınlarını saraydan kovarlar. ardından zafer sarhoşluğu içinde dans ederler. birbanto, gulnare'yi kovalarken, ikili conrad ve medora ile çarpışır. medora, birbanto'nun hain olduğunu açıklar ve bunun üzerine conrad, birbanto'yu vurur. conrad'ın kölesi ali; medora, gulnare ve conrad'ın gemiye kaçmalarına yardım eder.

  dördüncü tablo - fırtına
  korsan gemisi sakin sularda yol almaktadır. birden şiddetli bir fırtına kopar ve şimşekler karanlık gökyüzünü aydınlatır. kuvvetli rüzgar yelkenleri paramparça eder ve düşen bir şimşek geminin direğini ortadan kırar. gemi azgın suların içinde kaybolur.

  epilog
  rüzgar dindikten ve deniz sakinleştikten sonra gökyüzünde yükselmiş olan ay görülür. ay ışığı, aşklarının gücüne tanıklık edercesine, denizin içinde bir kaya parçasına tutunmuş halde duran ve mucizevi kurtuluşları için şükreden conrad ve medora'nın üzerine vurur.
 • le corsaire (korsan) istanbul devlet opera ve balesinin 2015-2016 sezonunda programa dahil ettiği 3 perdelik bale. klasik bale severlerin kaçırmaması gereken cinsten.

  10 mart izlediğimde medora rolünde melike manav vardı. ama ben bu rolü deniz kılınç ya da ilke kodal'dan izlemeyi tercih ederdim. batur büklü'nün performansı öne çıkıyor, diğerlerinden kolayca ayrışıyordu. o kadar ki yanımdaki teyze arada kim o yeşilli diye sordu. ben ise karayip korsanlarındaki johnny depp'e taş çıkaran m. nuri alkan'dan yana kullanıyorum oyumu. sahneyi çok iyi kullanıyor, sahnede buraların hakimi benim havası var. teatral yanı da çok iyi. balenin hakkını veren bir performans ortaya koyuyor. bu eserde çağatay özmen'in ön plana çıkması gerekirdi ama bir şey eksik kalmış, o havayı yakalayamamış.

  dekor zayıftı gerçekten, kostümler daha iyi olabilirdi.

  sonuç olarak orkestranın da müthiş katkısıyla görkemli bir şov izledik, emeği geçen herkese teşekkürler...
 • ilk izlediğim bale gösterisiydi ve sıkmadan 3 saat izletti kendini. güzel bir korsan betimlemesiydi. gösterinin başarısında süreyya operasının payı da büyüktü.
 • kadikoy sureyya'nin bu seneki programinda yer alan 3 perdelik klasik bale. muzik ve koreografisi harika. tempolu ve akici oldugu icin 2,5 saat sikilmadan kendini izlettiriyor. 3. perdedeki ruya sahnesi kugu balesini animsatiyor. dekor cok sade neredeyse yok gibi. 2. perdedeki isildayan deniz kismi guzeldi. kostumler de iyiydi.
  bu aksamki kadro iyi olmakla birlikte mukemmel degildi. nuri arkan'in yeri ayri o nedenle onu bu grubun disinda tutuyorum. gizem tuncay, melih mertel ve can bezirganoglu'nun zorlayici sahneleri vardi ama eminim daha iyisi mumkun. orkestra tek kelime ile sahane bir is cikardi, bujor hoinic'e ayrica tesekkurlerimi sunarim.
  sonuc olarak kucucuk sahnede gorkemli bir performans gostererek bize keyifli bir gece yasatanlara tesekkurler. ozelikle de o saatte sahnede olan miniklere...