şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: #23638222)
 • 2011 çıkışlı belçika yapımı film.
  http://www.imdb.com/title/tt1827512/
 • muhteşem bir film.filmekimi'nden önce izledim. gerçekten şahane. şayet biletleri tükenmemişse kaçırmayın derim. öyle bir çocuk ki, soluksuz sizi peşine takıyor ve filmin sonuna kadar sırtında taşıyor. şiddetle tavsiyemdir. bu bir baba-oğul filmi değildir. bu babasız bir oğulun filmidir. bir oğul ya da bir çocuğun filmidir.
 • --- spoiler ---
  bir çocuğun en çok neye ihtiyacı olduğunu anlatan dardenne kardeşler filmi.
  --- spoiler ---
  le silence de lorna ve l'enfant tan sonra bu filmde de dokunaklı bir hikayeyi kendilerinden beklendiği gibi sade ve güçlü bir şekilde anlatmışlar.
  ağır tempolu film sevmeyenlerin uzak durması, bu kıymetli yönetmenlerin küfür yememeleri adına hayırlı olacaktır.
 • tr. pisikletli çocuk

  beğendim ben bu filmi, güzeldi. bi çocuğun sevgiyi arayışı gibi.
  of of off, girişin klişeliğine bakele. neyse dinle bak,

  --- spoiler ---

  yaa filmde bi çocuk var tamam mı, yuvada kalıyo, babası buna söz vermiş, gelicem alıcam seni demiş.
  ama gelmemiş. sonra çocuk hep kaçıyo yuvadan, eve gidiyo, kapıyı çalıyo ama açan yok.
  çünkü çoktan taşınmış ordan babası. çocuğun pisikletini de satmış, siktir olup gitmiş pezevenk.
  baba tam bi şampapası yani. ama çocuk pes etmiyo, kendisini istemeyen babasını aramaktan vazgeçmiyor.

  derken bi kadın, çocuğun pisikletini, onu satın alan adamdan geri alıp çocuğa veriyo. ay çocuk bi mutlu, bi mutlu sorma!
  kadın sonra çocuğu koruyucu annesi olarak alıyor, evine getiriyor. kadın çocuğu hiç bırakmıyor, çocuk binbir türlü piçlik yapıyo, tam bi kopil afedersin.
  ben olsam allah ne verdiyse girişirdim, çocuk kadını yaralıyor, piçaklıyor, ama kadın yine de çocuğu sevgisiyle sarıyor.

  kadının sevgilisi "ya o ya ben" diyo, çocuğu kastederek.
  kadın "o" diyor. sevgiliyi şutluyor, çocuğu tercih ediyor, helal olsun, taşaklı kadın.

  çocuk haylaz, çocuk yaramaz, sorunlu...torbacının tekine takılıyo, soygun işine girişiyo. torbacı çocuğa cinsel tacizde bulunacak diye ödüm koptu lan,
  meğer soyguncu yapacakmış onu, hırsızlık için eğitiyomuş meerse.

  çocuk bi soyguna karışıyo, soygunla kazandığı parayı babasına götürüyo, hani babam parayı alsın da beni sevsin gibilerden.
  bak sana hiç masrafım olmayacak, rızkımla beraber geldim gibilerden.

  ama eşşoğlueşşek adam kabul etmiyor. çocuk kadının yanına tırıs tırıs geri dönüyor. kadın her seferinde evini, kollarını açıyor çocuğa.
  düzelmemek, adam olmamak için inat eden bir çocuğu kendine bağlıyor, ondan vazgeçmeyerek, ona inanarak yapıyor bunu.

  bir çocuğun hayatı böyle kurtuluyor belki de.

  bi de hani çocuk ağaçtan düştüğünde ölmedi ya, kendi evladım ölmemiş gibi sevindim lan!

  --- spoiler ---

  güzel film. düşündürüklü, göz yaşartıcı ama iç şişirmeyen, gaz yapmayan cinsten.

  filmde geçen "ya o ya ben" ikilemine takıldım biraz: (bkz: ya o ya ben/#25723779)
 • sadelik ve basitlik arasında ne kadar önemli bir fark olduğunu gösteren film. yetişmekte olan bir çocuğun karakterinin oluşmasında ebeveynlerin, arkadaş çevresinin ne kadar önemli olduğunu, abartıdan ve karmaşadan uzak, 'süzülmüş' dramatik yapısı ve sadeliğiyle anlatıyor.

  başarılı ve etkili olduğunu yadsıyamam fakat cannes'da ödülü bir zamanlar anadolu'da ile paylaşması konusunda kişisel fikrim, bu filmin biraz abartıldığı. çünkü bir zamanlar anadolu'da sinematografisinden senaryosuna, oyunculuklarından, temasına kadar le gamin au velo'dan fersah fersah önde bir film.
 • daha filmekimi kitapçığını elime alır almaz, başlığına, avatar resmine ve tanıtım yazısına göz attığım anda kanımın ısındığı ve "kesin gitmeliyim" dediğim; nitekim gerçekten ilk andan beri izleyiciyi içine alan, sürükleyici ve etkileyici dardenne kardeşler filmi. başroldeki "cyril"i oynayan thomas doret'nin oyunculuğu gerçekten inanılmaz...

  --- spoiler ---

  bir erkek çocuk için "baba"nın ne kadar önemli bir unsur olduğu; oğlunu terk eden babanın ne kadar yıkıcı olabileceği daha iyi anlatılamazdı herhalde... film bizi küçük cyril'in dünyasına öyle bir soktu ki, yaşadıklarını onunla beraber bizzat yaşadık sanki.

  filmde tuhaf bulduğum nokta ise samantha'nın sevgilisinin "ya o ya ben" diyerek rest çekişiydi kanımca. olayların nası o rest çekme noktasına geldiğini sanırsam çok net göremedik.

  --- spoiler ---

  bence kesinlikle le silence de lorna'dan daha güzel bi filme imza atmış dardenne kardeşler. iyi ki yapmışlar bu filmi ya.
 • kendilerinden hiç hazzetmediğim dardenne kardeşlerin 'ömercik' uyarlaması. cannes'daki tanıdıkları artık tadında bıraksalar iyi olacak, film bir zamanlar anadolu'danın yanından geçemez. dümdüz, alelade bir film. ve fakat bir cecile de france var ki ve ben onu o kadar beğeniyorum ki, ve o kadar güzel kadın ki şu an ağlıyorum biliyor musun.
 • filmin en etkileyici sahnesi hiç kuşkusuz final sahnesi.

  --- spoiler ---

  gazete dağıtıcısının siril in yanına gitmeden önce polise söylecekleri olası hikayeyi ayarlaması, delil olabilecek çocuğunun attığı taşı uzaklaştıması ve tüm bunları yaparken siril i kurtarıp kurtaramayacağına bakmaması. yani bir çocuğun ölümünün, onu sadece aptal hayatını alt üst edecek bir bela olarak ilgilendirmesi. "biz aynı durumda olsaydık delilleri yok etmeyi mi yoksa çocuğu kurtarmayı mı seçerdik?" bu hepimizin yapması gereken bir eleştiri sanırım. filmdeki bu son sahneden yola çıkarak çok fazla çıkarımlar yapılabilir, çok fazla benzeri soru sorulabilir gazete satıcısının bu davranışı üzerine. küçük ve aptal bir hayatı var gazete satıcısının muhtemelen. ama bu kadar küçük ve aptal bir hayatın bile geleceği tehlikeye girdiğinde sıradan ve "masum" insanların nasıl vahşileşebildiğinin çok güzel bir resmidir filmin son sahnesi.

  nihayetinde filmden sonra akılda kalan soru :

  bir çocuk için suç mahalini yeniden düzenleyecek bir babanın olması mı yoksa olmaması mı daha iyidir?

  --- spoiler ---
 • izlediğim en güzel sona sahip film. muhtemelen izleyenlerin çoğu benim gibi bir şekilde filmin iyi bir sonla ya da dramatik bir şekilde bitmesini beklerken, film hiçbir şey anlatma derdine girmeden çok şey anlatan sade bir sonla bitmiştir.

  ayrıca le skylab filminden sonra 2011 filmekiminde izlediğim ikinci fransız filmiydi. ve sevebildiğim iki film de bunlar oldu. bundan sonra gözüm fransız sinemasında.