şükela:  tümü | bugün
 • her ne kadar direk cevirisi floransa tarihi olsa da, cevirisinin adi floransa da komplolar ve kar$i komplolar tarihi olarak konulmu$ niccolo machiavelli eseri. usta siyaset bilimcimiz 8 ayri kitaba ayirdigi bu eserinde floransa tarihini, kavimler gocunun avrupa ve italya uzerine etkilerinden ba$layarak ele aliyor, roma imparatorlugunun bolunmesinden sonraki italya nin kari$ik durumunu okuyucuya aktariyor , papaligin ve papalarin gudumundeki veya kar$isindaki imparatorlarin italya uzerindeki etkilerine dikkat cekerek giri$i yaptiktan sonra 1200 lu yillardan itibaren floransa tarihini anlatmaya ba$liyor.

  kendisinin hemen tum eserlerinde oldugu gibi kitabin sizin[dunyanin herhangi bir yerindeki birisi] icin yazilmadigini, floransa sokaklarinda adim atan insanlar icin yazildigini anliyorsunuz. tarih boyunca bolunmeler ve grupla$malar nedeniyle defalarca zarara ugrami$ bir yarim adanin, bu konuda en sabikali kenti olan floransa insanlarina gecmi$lerinin de hic farkli olmadigini ve insanlarin degi$memesi durumunda gelecekte de pek farkli olmayacagini anlatiyor.

  devletin yuzyillar once ayni cografya da kurulmu$ devletler olan roma imparatorlugu ile farklarini irdeleyip; roma daki vatanda$larin soylularla onurlari icin yan yana durabildiklerini ancak floransa insanlarinin bu erdemi gosteremediginden yakiniyor. bu arada hatirlatmak gerek ki yazar* bir sure sonra bu eseri sundugu ve soyluluk olarak daha alt tabakada bulunan, kucuk zanaatar medici ailesi floransa dan suruldugu donemlerde cumhuriyet in emanet edildigi insanlardan birisiydi. pek sakinmami$ yani muhterem lafini.

  siyasi olarak ele alinirsa, oldukca pragmatik bir eser. kitabin okunurlugunu ve sindirilirligini ise azicik umutsuz vaka olarak ele almak lazim; cunku cok kisitli bir cografyaya kitap eden bir kitap ve hatta kisimlarda floransa yi avucunun ici gibi bilen insanlara hitap ediyor i$te. ancak cok karma$aya girmeksizin, "ulan bu sanat muzesi dogumhanesinde doganlarin gecmi$i, veya ronesansin be$igi zamaninda nasil sallanmi$?" sorusuna fazlasiyla cevap olabilecek bir eser.
 • machiavelli'nin ölümünden önceki son eseri. floransa'da bozuk yurttaşlık düzeni hakkında kuramsal bir bilimsel araştırmadan daha fazlası olan bu kitap komplo ve karşı komployu tanımlar. en iyi düzenlenmiş cumhuriyetle bile machiavelli, komplo tehlikesinin daima var olduğunu söyler. cumhuriyet düşmanlarına karşı yurttaş ve askeri liderler disiplini sürdürme ve yandaşları arasındaki komplo ve isyanı önleme sorunuyla mücadele etmelidir. machiavelli'nin karşı komploya yaklaşımı en uygun şekilde "hükümet etmek, vatandaşların yönetimidir. böylece onlar ne size karşı olabilirler ne de karşı olma eğilimindedirler." şeklindeki inancıyla özetlemektedir. görev, bir orduyu yöneten generaller ve üstün politik güce sahip devletadamı için aynıdır. bütün onların kin ve nefretinden sakınmanın yollarının ve araçlarının doğru tespit edilmesidir. iç savaş, karışıklık ve komplo kaçınılmaz bir şekilde yandaşlarının saygısını kazanmakta başarısız olan önderlikten kaynaklanır.

  kitabı açınca çok yoğun ve karmaşık bir tarihi karakter kadrosuyla karşı karşıya kalıyorsunuz. italya tarihinin ve şehir devletlerinin yaşadığı çekişmelere machiavelli'nin yorumları sayesinde tanıklık ediyorsunuz ancak takip etmesi oldukça zordur. kitapta otranto'nun işgali ve sultan mehmet de anlatılıyor:

  "büyük türk mehmet çok büyük bir orduyla rodos'u kuşatmıştı ve burası için aylar boyunca savaşmıştı; ancak ordusunun daha büyük olmasına ve bu adanın işgal edilmesi konusunda son derece inatçı olmasına rağmen saldırıya uğrayanların daha dirençli olduklarını gördü. adalılar kendilerini büyük bir ustalıkla savundular ve mehmet bu kuşatmadan utanç içinde ayrılmak zorunda kaldı. mehmet rodos'tan ayrıldıktan sonra donanmasının bir kısmı ahmet paşa komutası altında valona'ya doğru yöneldi. ahmet paşa başlattığı girişimin kolaylığını görmüş veya efendisi ona emir vermiş olsa gerek ki italyan'nın kıyısı boyunca ilerleyerek bir anda dörtbin askeri karaya çıkardı ve otranto şehrine saldırarak burayı ele geçirdi, yağmaladı ve kentlilerin tümünü öldürdü(1480). sonra uyguladığı bu yöntemler sayesinde daha da iyi bir noktaya gelerek şehirde ve limanda güçlendi; iyi süvariler edinir edinmez civar yerleri de ele geçirmeye ve yağmalamaya başladı. bu saldırıyı gören ve bunu hangi güçlü sultanın girişimi olduğunu anlayan kral bunu duyurmak ve bu ortak düşmana karşı koymak amacıyla yardım istemek için her yere elçiler yolladı ve siena'da bulunan calabria dükü ve askerlerini büyük bir hızla geri çağırdı." sayfa 398, bölüm 20

  uzun lafın kısası, italya tarihine meraklı olan veya bu konuda uzmanlaşmak isteyen herkesin şöyle ya da böyle gözden geçirmesi gereken kitaptır.

  düzeltme: imla