şükela:  tümü | bugün
  • balzacın kastırıcı bir romanı
  • fransanın bir köyünde dr benansis diye biri vardır ve tüm yetisini tüm zamanını köy halkı için harcar,ünlenir çokca * eski bir asker,napolyonun bir askeri olan genantas onu bulmaya köye gelir,yalan söyler başta yakınlaşmak için ama arkadaşlıkları gelişir,doğruyu itiraf ettiğinde de devam eder arkadaşlıkları...
    insanlara yardım ederek hayatına anlam veren ve bir anlamda diğer insanlara da hayat veren dr benansis'in genantas'a ve evet okuyucuya anlattığı yollar balzac'ın ustalığıyla yazılmış okunası kitap.
  • fransız edebiyatının en büyük romancılarından honoré de balzac'ın köy hekimi,dönemin toplumsal olaylarını,insanlarını,gelenek ve göreneklerini çarpıcı bir dil ve anlatımla koyar.ayrıca napolyon'un avrupa'nın geleceğine etkisini de ayrıntılı bir biçimde işler.eserin bir diğer dikkat çekici özelliği ise balzac'ın toplum yönetimi ile ilgili kendi fikirlerini romanın içine serpiştirmesidir.
    eserlerinde nedenselliği ve arka plan ile karakterler arasındaki ilişkiyi açıklamakta usta olarak kabul edilen balzac,bu romanını da olağanüstü tasvirleriyle ve anlatımıyla renklendirmiştir.