şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ön edit - degerli yazar/okur !

derginin orjinalini okumadim ve gormedim. ve fakat, tesadufen link verdigim fotografi gordukten sora arastirdim. buldugum ilgili yaziyi da sozluge tasiyip, paylastim.

konuya hakim olmadigim icin, link'te yansitildigi sekilde paylastim. malum genelde bizde, yanlisin duzeltilmesini hatirlatmak , " medeni bir sekilde aciklamak yerine " ucuzlugun, dokuzuncu katindan ahkam kesmeler " baslar. aynen de, belirttigim gibi oldu. malumzade efendi " ayılığını " tescilledi :)))

sonuncta hatayi ; le monde olarak duzelttim.

soz konusu yazida , daha baska hatalarin oldugunu fark eden degerli yazar " intrigante" ; ahkam kesme yerine, nezaket kurallarina uygun bir sekilde hatanin duzeltilmesi icin mesaj atti ve yardimci oldu. kendisine gonulden tesekkur ediyorum.

" the only thing more dangerous than ignorance is arrogance. "

albert einstein

simdi tanim verelim;

" türkiye cumhuriyeti’nin 10. yılında türk kadını ’ başlığı ile çıkan le monde kapağıdır.

(bkz: https://www.papiroom.net/…485552_kasim-1933le-monde)

"kökü latince ‘’cultura’’ olan ‘’kültür’’ sözcüğü türk diline fransızcadan gelmiştir. latinler, çift süren el emeğiyle, insan zekasını verimli kılan kafa emeği arasında yakınlık kurarlar.

tarla için olduğu gibi insan kafası içinde ‘’kültür görmemiş yani işlenmemiş, ekilmemiş’’ ya da ‘’kültür görmüş, işlenmiş, ekilmiş’’ deyimini kullanmışlar.

kültür, tarihsel oluşu etkileyen temel koşullardandır. sürekli değişim halindedir.

bilgin e. sapir ‘’kültür, insanoğlunun hayatında toplumsal yoldan mirasa konduğu maddi ve manevi etkilerin tümüdür. insan toplulukları daima kendine özgü kültüre sahip olmuşlardır. ‘kültürlü insan’ deyimi ‘kişisel incelik’ anlamına da gelir. genel davranış tarzı ve uygarlık belirtisidir.’’der.

bilgin e.b. taylor’a göre kültür ‘’bilgiyi, inancı, sanatı, ahlakı, töreleri, toplumda kazanılan alışkanlık ve hünerleri tümünü kapsayan, çapraşık bir bütündür.’’

thurwald kültür ile uygarlığı kıyaslar. “kültür tarihsel bir ürün olarak kurulmuş, töreye bağlı toplumun etkileşimleri sonucu ortaya çıkmış, öğelerin ahenkle kaynaşarak bütünleşmesidir. uygarlık birikmiş bilgiye ve tekniğe sahip olmaktır. kültür takınılan tavır, uygarlık ise bilme, yapabilmedir.’’der.

antropoloji bilgini c. wissler ‘’kültür halkın yaşam tarzıdır’’ der. kültür, yaşayış ve düşünüş tarzımızda, günlük ilişkilerimizde sanatta, edebiyat ve dinde, sevinçlerimiz ve hüzünlerimizde yani yaşamımızda kendini açığa vurur.

bizde ‘’kültür, insanlığın kuşaktan kuşağa geçen başarılarının tamamıdır’’ diyerek; ”ilk adımdan cumhuriyet’e” karma resim sergimizi, 18 aralık 2017 pazartesi günü, açtık.

ilk adımdan cumhuriyet’e sergisinin küratörü ressam ülkü cılızoğlu, koordine ve basın danışmanlığını ben yapıyorum. sergimiz, aşupka esen, aysel inan, azniv çoban, belma akdağ, cemil yurtseven, deniz tokgöz, dilek nadas, dilek özmen, frida vinci, k. muzaffer gencer, müzeyyen karaçiftci, nadire sönmez, nalan yazar, nevin oktay, nur ulubil, nursen yener, rahime halide soysal, rahime dizdaroğlu, sevgi aksoy, yeşim kurt, şenay atagün eserlerinden oluşuyor. sergide ülkü cılızoğlu ve benim de yağlıboya eserlerimiz bulunuyor.

aralık ayı cumhuriyet tarihimizin önemli aylarındandır. kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınması 5 aralık; kıyafet kanunu kabulü 3 aralık 1934; mustafa kemal ve arkadaşlarının 19 aralık 1919’da sivas’tan ankara’ya hareketleri; uluslar arası takvim ve saatin kabulü 26 aralık 1925; milli mücadele’de ilk kurşun’un atıldığı gün, bu ay içinde tarihimizde yer alan önemli oluşumlardandır.

27 sanatçı arkadaşımızla 9. ordu müfettişi mustafa kemal paşa’nın samsun’a ilk adım atışıyla başlayan, cumhuriyet’in kuruluşuna kadar olan dönemi hatırlatmak amacıyla hazırladığımız serginin içeriğini de tarihsel belgeler ve yazılarla aralamaya çalıştık.

fransız le monde dergisi’nin kasım 1933 tarihli kapağını hatırladık. ‘’ türkiye cumhuriyeti’nin 10. yılında türk kadını dünyanın aynası’’ başlığı ile çıkmıştı. insanlık kadar eski olan sanat ile mustafa kemal atatürk’ü sevgi, saygı ve minnetle anmayı bir kez daha borç bildik. "

(bkz: http://www.anayurtgazetesi.com/…-cumhuriyete/31138/)

ps. konuyu sozluk semalarinda aramaya calistim. mamafih bulamadim.
  • bence orda yanlış çeviri var. derginin adı zaten "dünyanın aynası" , 1933 kasım ayının konusu da "türkiye cumhuriyetinde 10 yıl sonra " olarak çevrilir. kapakta kadınla alakalı tek şey türk kadınının fotoğrafı olması , mesele de kadın hakları ve kadınlara seçme seçilme hakkı verilmiş olması yüksek ihtimalle.

"tc nin 10. yılında türk kadını dünyanın aynası " bu çeviriyi kim yaptıysa götüyle okumuş ya da google translate kullanmış. kaldı ki 2 farklı başlık ve 2 farklı fontta yazılmış 2 söz öbeğini nasıl birlikte okumuşlar , hayret doğrusu.
  • atatürk’e hakaret edenler az zamanda ne çok iş başarmış görsünler. cumhuriyet kurulalı 15 sene olmamış kadınlar açılmış saçılmış makyajlar yapmış. dünya o zamanlar da bizi gıskaniyea. hey yavrum hey. bir de bir yıl öncesinde kainat güzeli keriman halis rahmetliyi unutmamak lazım. bunlar tesadüf değil başarı.