şükela:  tümü | bugün soru sor
 • albert camus dahisinin "why does man , sensing the absurdity of his existence and unability to come to terms with the universe , does not commit suicide ?". en ani cevirisiyle : "insan , varolusundaki anlamsizligin/ sacmaligin/ abzurtlugun (?) (the absurd) ; evrenle uyusumunun imkansizliginin bilincine vardigi halde neden intihara kalkismaz ? " sorusuna cevap aradigi, the outsiderda isledigini bildigimiz absurdity temasinin derin aciklamasi ya da the rebele aydinlatici bir onsoz seklinde de dusunulebilicek eser.
  kisinin olum ve yasam arasinda gidip gelisi ve bunun sebepleri, yasamin anlamsizligi ve yalnizca bir iskenceden olusmasi ancak yasam sonrasi inilecek duragin ne denli ic acici, yasamda gecirilen acilari ne denli affettirici oldugu bilinmediginden riske girmenin zorlugudur butun olay.
  burada donulecek nokta fear of the unknown temasidir. shakespeare bu argumana
  to be or not to be basligi altinda toplanan 33 dize ile son derece basarili bir sekilde aciklik getirmistir. belki de varilacak butun noktalar , tartisilacak butun temalar bu 33 dizede zaten 16. yydan beri mevcuttur. tartismaya acik bir durumdur bu.
 • türkçesi sisyphos efsanesi olan , camusnün ilerde absurde ü açıklamada ele alacağı mitolojik hikaye.
 • (bkz: sisifos) ayrıca bir de (bkz: sisyphos)
 • varoluşçuluğun kutsal kitaplarından.
 • sisyphos soyleni, albert camus'nün (1913-1960) 1942'de yayımlanan bir deneme kitabı. kitabın ilk satırında, bireyin bir yaşama nedeni bulunmadığını keşfedişiyle, her türlü günlük çalışma ve acının içinde kökleştirdiği uyumsuzluk duygusuyla, yaşamın gülünçlüğünün bilincine varmasıyla birlikte, gerçekten ciddi tek felsefi sorunun intihar olduğu vurgulanır. ancak sorulacak en önemli soru, bu duyguların bireyi zorunlu olarak intihara götürüp götürmeyeceğidir. insan aklını sürekli olarak uyumsuzluğun insanlık dışı yanıyla savaşmaya iten başkaldırı ise çözüm olarak sunulur.
 • tahsin yucel cevirisi. atac yayinevi 1974, adam yay. 1983, 89, 92, can yay. 1997.
 • uyumsuzu ve intihari irdeleyen eser.
 • albert camus hazretlerinin intiharı sorglayan pek başarılı denemelerinden biridir ki nobel de almıştır. sisifos söyleni türkçeleştirilmesi ve tahsin yücel çevirisiyle 2002 de can yayınları tarafından yeniden basılmıştır.

  "gerçekten önemli olan tek bir felsefe sorusu vardır: intihar. yaşamın yaşanmaya değip değmediği konusunda bir yargıya varmak, felsefenin temel sorusuna yanıt vermektir."... diye başlar kitap.
 • camus'nün sisyphos söyleni* bir ara "büyüyen taş" adı ile de yayımlanmıştı. bir hastanede ameliyattan bi gün önce okunması pek de keyif verici olmuyor.