şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hippi bir aktivist kadının, politik görüşlerine karşı olduğu muhafazakarlarla yatarak onların politik görüşlerini değiştirmeye çalışmasını konu alan komedi filmi.

  geçtiğimiz gün verilen 36. cesar ödüllerinde en iyi kadın oyuncu ödülü alan sara forestier başrolde, michel leclerc ise yönetmeni. henüz izleme olanağı bulamadım, sonrasında ek bilgiler ve spoilerlar gelecek.

  film sonrası edit: filmde ilk belirttiğim konu başta öne çıksa da, sonrasında arap babası olan kadın kahramanla, ikinci dünya savaşı'nda ailesini kaybeden yahudi annesi olan erkek kahramanın ilişkisi, modern fransız toplumunun geçmişle ilişkisi, kimlik politikalarının etkisi, kadın-erkek ilişkile üzerine mesajlar veren başarılı bir komedi.

  bu arada

  --- spoiler ---

  eski fransız başbakanı ve sosyalist lider lionel jospin filmde bir sahnede başroldeki jospin hayranı sevgilisine sürpriz yapan kadın kahraman tarafından eve davet ediliyor. çok keyifli bir sahneydi, fazla yapay da durmuyordu. jospin'in kadına yaptığı espri de filmi izleyeceklere kalsın.

  --- spoiler ---
 • ingilizceye the names of love adi ile cevrilmis, 2010, fransiz yapimi, kesinlikle izledigim en eglenceli filmlerden biri. politika, gocmenlik, kulturel farkliliklar gibi pek cok derin konu hakkinda mesajlar veren ama bunu mizahi bir sekilde yapmayi basarmis bir filmdir de ayni zamanda.

  http://www.imdb.com/title/tt1646974/

  basroldeki kadin oyuncu filme cok seyler katiyor, karakterin dogalligini, rahatligini o kadar iyi yansitiyor ki izlerken hayran kaliyorsunuz..

  (bkz:sara forestier )
 • çok keyifli bir romantik komedi.
  hafif, kolay, eğlenceli. politika da var içinde aşk da, her şey var hemen hemen. bayağı da bir eğlendiriyor. ben annemle gittim ve ikimiz de çok eğlendik.
  romantik komedinin her türlüsü güzeldir bana göre de, böylesi daha da güzel oluyor.

  özellikle aşka dair anların eski görünmesi klişesi çok güzeldi.

  bu filmdeki adamdan bulsam bir tane, o öyle dursa ben manyasam manyasam manyasam isteği.. klasik romantik komedi kafası işte. erkekler ejderhalı, orta dünyalı ya da uzaylı filmleriyle gideriyorlar bilim kurgu isteğini, kadınlar romantik komedilerle..
 • fransız sineması takipçilerinin bayılacağı yeni prodüksiyon.

  sıkı aktivist hippi bir anne ve ailesi işgalde katledilmiş cezayirli bir babanın kızı sara forestier ile auchwitz mağduru yunan kökenli yahudi bir anne ve dinsiz bir babanın oğlu jacques gamblin in komik ve duygusal öyküsü. geniş bir perspektifle başlıyor film, ailelerin eğlenceli tanışma ve evlilik öyküleri aktarılıyor. film ilerledikçe bu iki öykü ana karakterler üzerinde kesişip fransız sinemasının kendine has üslubu ile devam ediyor. esas kadın sağcılarla yatarak onları solcu yapmaya çalışan eğlenceli bir hippi, esas adam ise hayvan otopsileri yapan sıkıcı bir veteriner. basit bir aşk öyküsü gibi görünen filmin genelinde ise içiçe birçok öykü yer alıyor: ilişki ile birbirlerinin hayatında ortaya çıkan gelişmeler, karmaşık etnik kökenlerinin eğlenceli sonuçları, fransız siyasetine iğneli göndermeler, kuşaklar arası sosyal değişim ve ırkçılara dincilere faşistlere selam çakan sıcacık aşk.

  en güzel ve naif söz filmin içinden, "biz melezler çoğalmalıyız ki savaşlar dursun".
 • bu filmin ismini the names of love şeklinde ingilizce'ye, aşkın halleri şeklinde de türkçe'ye çevirenlerin neyin kafasında olduğunu sorgulatan film. siz siz olun ve bu çeviri isimlerden birini görüp salak bir aşk filmidir deyip vazgeçmeyin, kaldı ki gens aşk demek değil, kaldı ki filmin ana teması bu hiç değil. filme dönersek hippi, özgürlüğün dibine vurmuş, şımarık kızımız ve yaşını başını almış, olgun abimizin üzerinden ilerleyen bol bol sosyal mesaj veren bir film, ha kötü mü olmuş, pek güzel olmuş bence. inanılmaz eğlenceli, akıcı bir anlatımı var zaten sizi ırkçılık kötüdür, kahrolsun faşizm şeklinde depresif moda sokmadan bir şeyleri anlatmayı başarıyor. başroldeki kızımız da pek hoş, pek eğlenceli, çok iyi oynamış. fransızca olması da bir artısı diyelim, keyifle izleyebilirsiniz.
 • damdan düşen damdan düşenin halini bilir mottolu eğlenceli mi eğlenceli politika, göçmenlik gibi önemli konuları başarılı bir şekilde harmanlamış aşk filmi .
 • herkesçe bilinmeyen taş gibi filmler listesi yapsaydik herhalde kafaya oynayan filmlerden biri olurdu bu film. çok eğlenceli; hiçbir beklentiniz olmadan başina oturduysaniz buyuk bir keyif alarak bitireceginiz bir film olacaktir kendileri.

  --- spoiler ---

  filmin son sahnelerinden birinde, hastanede guzeller guzeli baya doğum yaparken tv ekraninda sarkozy'nin bir troll gibi belirmesi, adeta suratinin bir küfür duvarini andirmasi ne komikti allaammm.

  --- spoiler ---
 • bu hafta izmir'de desem sinemasında gösterilecek olan merakla izlemek istediğim film.
  (bkz: http://web.deu.edu.tr/desem/n_guncelfilmler.php)
 • çok sevdiğim bir insan, yaşlı bir teyzeyle olan sohbetini anlatırken "sağcı bir kadınla yatmam." demişti. film boyunca onu hatırladım ve metro kapılarına yetişemeyen yaşlılar söz konusu olduğunda yalnız olmadığımı görüp, sevindim.

  --- spoiler ---

  bir insan gençken neden sağcı olur?

  --- spoiler ---
  --- spoiler ---

  - acele et, hareket etmiyorlar. onlar ölmemeli. ıstakozlar için üzgünüm. fakat bir ıstakozun hayatı bir yengeçinkiyle aynı değerdedir. ıstakozun hayatının daha değerli olduğunu söyleyen doğa değil, kapitalizmdir. 3 ıstakoz yerine 7 yengeçi kurtarmak daha iyidir. değil mi? acaba kaç tane karideri kurtarabilirdik?
  + seninle çok mutlu olduğumu biliyorsun, değil mi?

  --- spoiler ---
 • ismi (çeviri ismi) kesinlikle film hakkında bir şey söylemiyor.
  film çok şey söylüyor ve çok fazla şey hatırlatıyor. izlensin. sevimli ve politik.. evet melezlik kurtaracak bizi ve herşeyin melezi güzel ama film elbette alabildiğine fransız.
  çünkü epilasyon politik bir sorundur.