• orijinali petit nicolas'dır, rene goscinny'nin bir çocuğun ağzından anlattığı seri çocuk edebiyatının en güzel eserlerinden biri olup, her anne ve babanın mutlaka çocuklarına okutması gereken, okuturken de goscinny'nin ruhuna fatiha yollaması gereken bir eserdir...
    (bkz: ne dedim ben)
  • pıtırcık dizisi süperdir, kanımca çok iyi bir çeviridir. yanginda ilk kurtarilcak eşyalarımdan biridir pıtırcık dizisi.
  • bi de gözlüklü vardı, sürekli "ama ama gözlüklerim var dövemezsiniz beni" derdi. en sevdiğim kitabı da pıtırcık tatildeydi.
  • ben chok gulerdım bu seriyi okurken, en chok guldurten de futbol machı yaptıkları kıtaptı
  • gözlüklü ve sürekli beni dövemezsiniz diyen çarpım'dı
    bi kitapta pıtırcık bunun evine gidip etrafı savaş alanına çeviriyordu, deney tüplerini patlatıp, dünya küresiyle top oynuyorlardı falan..
    komik ve saçma şeyler sadece pıtırcık'ın başına gelmezdi, annesi babası da çok şaşkındı bunun (hatta eve köpek gelmesiyle ilgili bir hikaye de vardır, ya da babanın pazara alışverişe gitmesi ve yüzüne gözüne bulaştırması..)
    olaylar fransa'da geçiyordu ve sanırım 60'lar falan gibi gelmiştir bana hep..
  • komik, naif ve hala eğlencelidir.
    pıtırcığın satranç öğrendiği bölüm, benim satranç öğrenirken yapmak isteyip yapamadığım şeyin gerçekleştiğini görerek yıllar sonra şok olmama sebep olmuştu.
  • toramaniyla, carpimiyla, luplupuyle kucuk gonullere taht kuran super kitap serisi.
    (bkz: sempe)
    (bkz: goscinny)
  • çocukluğumu örnek alarak geçirdiğim çocuk.annesi kızdığı zaman yemekten sonra tatlı vermemekle tehdit ederdi hep bunu.
  • yaz kampında ilk gün, beden hocası gibi bişi alır çocuk grubunu karşısına:
    - "selam gençler, benim adım jean-françois (salladım), ya sizinki?"
    nicolas (pıtırcık): - "bizimki diil valla eheh"
  • pitircik'i çizen, ki çizen demek demek pek dogru olmaz aslinda, çünkü çizgiromandan çok yazi gibidir, neyse, pitircik'i yaratanlar sempe ve goscinny'dir, bunlardan rene goscinny ayni zamanda red kit de yazmiştir morris ise birlikte...
hesabın var mı? giriş yap