şükela:  tümü | bugün
  • senaryosu jacques prévert'e ait bir marcel carné filmi. tüm durağanlığına rağmen karakterleri sevilesi, sonu epey hüzünlü bir film. kimsenin dinlemediği bir ressam vardır ki filmin en şiirsel karakteridir: "i painted flowers, women and children. it's like i painted the crime right into them. i'd see crime in a rose."
  • atonement ile hatırladığımız film. #16210775

--- spoiler ---
    izleyince insan gülse mi bilemiyor, zeki müren tipli lauren diye bir gangsterimiz var ki evlere şenlik. silahı olmayınca kuzuya dönüşen bir kurt. böyle diğer gangster arkadaşlarıyla çarpışan otolara biniyor, insanların şapkalarına vurarak düşürmeye çalışıyor! sonra da esas adam, bizdeki gibi efektli yumruklar yerine iki tokat atıyor buna gözleri doluyor lauren'in.
    bir tek 17 yaşındaki kızımızla tanışma sahneleri güzeldi, sonradan "ben konuşmayı sevmem" diyen cool askerimizin bir anda dili çözüldü, eli ayağı dolaştı. acaip bir film...
    --- spoiler ---
  • 1938 yapımı olup; fransız sinemasındaki şiirsel gerçekçilik akımının en başarılı filmlerinden biridir.
  • akımın en önemli senarist ve yönetmenini barındırmakla kalmayıp en önemli üç oyuncusunu, jean gabin-michel simon-michèle morgan, da içeren filmdir. akımı en iyileriyle temsil eden film diyebiliriz.
  • - denedim. çiçekleri, kadınları, çocukları döktüm resimlerime. sanki günahlarını da resmediyordum. güle bakınca bile günah görüyorum. bir ağaçtan daha basit ne olabilir ki? fakat ne zaman çizsem kenarlarda sorun yaşıyorum. çünkü ağacın arkasında saklanan bir şeyler oluyor. cisimlerin ardını göremedikçe resim yapamam. bana göre yüzen birisi, her an boğulmak üzeredir.
  • a pretty girl who loves life, is like a man making a bid for freedom. the world is against them; they get hunted down.
  • yazılmamış.
    film esasen pierre dumarchais'nin, romanlarında kullandığı ve daha çok bilinen ismiyle pierre mac orlan'ın, türkçeye de 'sisler rıhtımı' ismiyle çevrilen romanından uyarlamadır.