şükela:  tümü | bugün
 • çok uzun yıllar önce fransa'da geçen filme kitaplara operalara konu olmuş anlatıcısının deyimiyle trajikomik/komiktrajik tarihi bir vak'a.
  martin guerre efendi ailesiyle birlikte artigat'a göç ederler martin genç yaşta kendisinden de genç olan bir kızla evlendirilir,yirmi küsür yaşına geldiğinde güzel karısını ,zar zor dünyaya getirilmiş çocuğunu malını mülkünü herbişeyini terkeder ispanyaya kaçar..gel zaman git zaman bir gün bi adam çıkar ve kendisinin martin guerre olduğunu söyler buna martin'in ailesi herbişeyi inanır/inanmış gibi yapılır derken miras konusu açılr ,martin'in amcası hemen bu işe bir el koyar ve bu gelen yarin gerçek martin guerre olmadığını fake olduğu idda eder mahkemeye verir...tam mahkeme de işler çözülürken gerçek martin guerre ortaya çıkar...the return gerçekleşir.
 • bir claude michel schönberg müzikali. müzikalin tam adı martin guerredir. diğer eserleri ** kadar meşhur olmasa da güzel müziklere sahiptir.
 • yönetmeni daniel vignedir.
 • 1982 yapımı orta çağ fransasında geçen film.
 • doğduğu languedoc köyünü terkederek genç yaşta evlenen, ansızın ortadan kayboluşundan 12 yıl sonra -o yıllarda kendini onun kimliğiyle tanıtan bir başka martin varken- yeniden ortaya çıkan martin guerre'in hikayesi, 16. yüzyılın en ünlü davalarından biriydi. yargıç jean de coras tarafından kaleme alınan hikaye, modern zamanların en çok satanlarından biri haline geldi. (bkz: montaigne) ünlü "denemeler"inde martin guerre'in baştan sona olağanüstü olan hikayesini işledi.

  peki ama gerçek martin guerre kimdi, sahte olan hangisiydi? karısı gizemli bertrande de rols'ün derdi neydi, artigat köyü bu hikayede nasıl bir rol oynuyordu ?

  (bkz: jean-claude carriere) ve daniel vigne bu hikayeden öylesine etkilenmişlerdi ki, beyaz perdeye aktarmaya karar verdiler. 1981 yılında danel vigne tarafından çekilen ve başrollerinde (bkz: gérard depardieu) ve nathalie baye'nin olduğu "martin guerre'in dönüşü" filmi uluslararası bir başarı yakaladı.
 • çok sağlam bir mikrotarih örneğidir. orta çağ fransa'sına dair çıkarımda bulunabilirsiniz. bi de okurken aklıma hep yaşar kemal'in yılanı öldürseler'i gelmişti. köyde geçtiğinden ve köylünün topluca kendilerini bir yalana inandırmasından olsa gerek. yoksa bağlam çok farklı tabii ki.
 • kanadalı-amerikan tarihçi natalie zemon davis'in martin guerre davası'nı new cultural history etkisinde ele aldığı ve hakkında detaylı bir çalışma yaptığı kitabı. aynı zamanda daniel vigne'in filmi de natalie zemon davis'in kitabının yazımıyla eş zamanlı olarak davis'in danışmanlığında çekilmiştir.

  --- spoiler ---

  davis kitabında martin guerre'in güzel eşi bertrande'ın gelen adamın martin olmadığını bildiğini, ancak 16. yüzyılda kocasız bir kadın olarak yaşamanın zorluğu ve yeni gelen adamın kendisine iyi muamelesi etmesi nedeniyle durumu çaktırmadığını iddia etmiştir. buna karşın tarihçi robert finlay ise böyle bir yorumun tarihçilikten ziyade ancak "belkilerle" süslenmiş bir feminist okuma olabileceğini ve 16. yüzyılda bir fransız köyünde yaşayan "saf" bir kadının 20. yüzyılın bağımsız ve güçlü kadın portresiyle kıyaslanmasının yanlış olacağını ifade etmiştir.
  --- spoiler ---