• fr. - rüya

havaların ısınmasını kutlamak için egzotik bir sanat eserine ferahlatıcı bir dalış.

henri rousseau, rüya, 1910

yeşilin yirmiden fazla tonunu kullanarak eşsiz bir ton ve denge uyumuna ulaşan fransız ressam henri rousseau'nun ölmeden önce yaptığı son tablo.

eseri ilgi çekici kılan detay ise hayatı boyunca tek bir resim dersi almamış, hiçbir zaman tropikal bir orman görmemiş ve hatta fransa dışına dahi çıkmamış olan sanatçının olağanüstü hayal gücünün tuvale yansıyan teknik başarısıdır.

bereketi, zevki, hayatı çağrıştıran genç bir kadın, mistik müziğin büyüleyici etkisi altındaki yırtıcı hayvanlar, egzotik bitkilerin zenginlik ve canlılığı ile 204,5x298,5 cm. ölçülerindeki eser, orman resimlerinin en büyüğüdür.
  • akıl almaz bir gosteri. yolu las vegas a düşenler başka hiçbir alternatif araştırmadan direk bu showa bilet almalilar
  • dilimize hulya diye çevrilmiş bir emile zola eseridir.
    1945 meb baskısı 298 sayfadır.
  • türkçeye rüya olarak çevrilebilen, 1932 yapımı picasso tablsou.
    $imdilerde yaralı..
    http://www.bbc.co.uk/…/10/061018_picasso_wynn.shtml

(bkz: guernica)
  • elbette hepsini izlemedim ama muhtemelen dünya üzerindeki en mükemmel sahne şovu falandır bu.

sadece metrelerce yükseklikteki ve muhtemelen derinlikteki (!) sahnesi (havuzu?) bile kafayı yedirtir.

bu şovu izleyiniz çünkü buna benzer birşey hayatınızda bir daha izlemeyeceksiniz. zira kimsenin niyeti bozup öyle bir sahne için o parayı gömeceğine inanmıyorum. üstelik o taşınamaz sahne yüzünden yakınınıza falan gelme ihtimali de yok. tek adresi wynn..
  • rougon-macquart dizisi'nin 16. kitabıdır.
  • muhtesem bir sov, su videoyu da izleyince gosteriye olan sayginiz katlanacak ve anlayacaksiniz ki bu sovun tam kapasite turneye cikma ihtimali pek yok:

https://www.youtube.com/watch?v=f3mwsa26qe4
  • cok iddaali, cirque du soleil' in koreografisini yapan biri tarafindan tasarlanmis gosteri. las vegas' da bir yerlerde sahnelenmekte. 40milyon dolar gibi bir para harcamislar. sulu bir gosteri*... ve adindan da anlasilacagi uzere bir adamin ruyalarini anlatan bir gosteriymis. muhtesem oldugu soyleniyor*...
  • emile zola nın rougon macquart dizisinin 16. kitabı. zola, bu kitabında "din" ve "genç kız" konularını ele almış, "öbür dünya üzerine, düpedüz, içten gelen bi araştırma" olduğunu söylemiştir.
  • muhtesem bir gosteri. gercekten ruya gibi. yuvarlak bir sahne/havuz'da sahneleniyor. havuzdan yukselip alcalan cesitli boyutlarda podyumlar, inanilmaz isik kullanimi ve muhtesem bir performans. las vegas wynn otelde sahneleniyor. turneye cikacaklarini sanmiyorum cunku boyle bir sahne baska bir yerde, gecici bir sure icin hayata gecirilebilir mi bilmiyorum.
    eger arzu ederseniz sampanya servisli ozel koltuklarda izleyebiliyorsunuz gosteriyi. bu koltuklarin en buyuk avantaji ise size ozel olan bir tv ekranindan o anda sahnede goremedikleriniz izleme imkaninizin olmasi. suyun altindaki dalgiclar ya da tavanda hazirlik yapan akrobatlari bu tv sayesinde gorebiliyorsunuz.
hesabın var mı? giriş yap