şükela:  tümü | bugün
 • stendhal'in en önemli iki romanından birincisi.
  hırsının ve tutkusunun kurbanı olan julien sorelin çalkantılı iç dünyasının tasviri gerçekten etkileyiciydi.madame de renal'le her karşılaşmasında kendimi terden tere vermiştim.
 • stendhal'ın kendini anlattığı bir romandır.. gerçek hayatında da askerlik yada rahiplik yapmak arasında kararsız kalan yazar bu olaydan etkilenerek bu romanı yazmıştır
 • kızılın orduyu karanın ise kiliseyi simgelediği stendhal romanı olup hatalı bir çevirmen tercihi sonucu "kırmızı ve siyah" şekline dönüşmüş, böylece romanın adı, içeriğini değil daha ziyade milan, gençlerbirliği ya da carmeni anımsatır hale gelmiştir.
 • stendhal'ın bir kitabıdır, kızıl ile kara olarak çevrilmişleri de mevcuttur.
  burada kırmızı askerliği siyah ise rahipliği kastediyor. kitabın kahramanı olan julien sorel bu iki meslek arasında bocalayıp durur.
  bir başka yorum ise bu renklerin kumar masasındaki renkleri çağrıştırmasından dolayı hayarın bir kumardan farksız olmadığını sembolize etmek için kullanıldığıdır.
  stendhal'in kitapta sosyal konulara realistik bir şekilde parmak bastığını da göz önüne alarak yorum yapanlardan bazıları ise kırmızının dürüstlüğü, namusu, hürriyeti, samimiyeti; siyah rengin ise alçaklığı, yobazlığı ve namussuzluğu temsil ettiğini söylerler.
 • basit bir agacın bile neredeyse 1 sayfa boyunca betimlendigini gorunce okumaktan vazgectigim kalın bir klasik.
 • aşkı en doğru anlatan romanlardan biri olup, kesinlikle bir aşk romanı olmayan roman.
 • fransızca şarkılara sık sık konu olan ikilidir bu. bir örnek de burada: (bkz: thank you satan)

  şarkı der ki:
  le rouge pour naître à barcelone
  le noir pour mourir à paris
 • --- spoiler ---

  günümüzde klasikler arasında yer alan stendhal'ın bu romanında beni en çok etkileyen yerlerden biri, kitabın sonlarına doğru yapılan ve derin devlet kavramını kabak gibi gözlerimizin önüne seren, julien'in de katıldığı bir toplantıdır. türkiye ve avrupa'nın ne kadar benzer dönemlerden geçtiğini ve de geçmekte olduğunu görmek/anlamak açısından önemlidir.

  --- spoiler ---
 • 1815tan itibaren fransada ve avrupada kıta avrupasının dayatmasıyla tekrar restore edilen muhafazakar,antiliberal hanedanlık düzeni döneminde geçen,julien sorel figürünün napoleon la kendini özdeşleştirme çabası,aristokrasi ve orta sınıf çatışması,fransanın yaşadığı devrimin geri çevrilme sürecinde orta sınıf ve aristokrasinin pozisyonlarını betimleyen akıcı bir stendhal klasiği.
 • romanin her bolumunun basinda bir epigraf vardir ve stendhal bu epigraflari ya diderot, mozart gibi unlulere ya da onikinci gece, don juan gibi onemli edebiyat yapitlarina aitmis gibi gosterir. ancak gercekte stendhal bu epigraflarin cok buyuk bir bolumunu kendisi uydurmus, unlulerden ya da edebiyat yapitlarindanmis gibi gostermistir.