• 1949 yılında çekilmiş bu belgesel, o zamanlar mezbahaların ne halde olduğunu görebiliyoruz. midesi kolay kolay bulanan biri değilimdir, ama bu 22 dakikalık belgeseli izlerken kusmamak için kendimi kaç kere sıktım bilemiyorum. ilk önce "lan sene 1949, herhalde bu kadar vahşi olacak, artık o kadar değildir, teknoloji meknoloji çok ilerlerdi sonuçta" dedim, ama düşününce nüfus daha da arttı, kapitalizm hiç olmadığı kadar güçlü, insanların para hırsı hiç olmadığı kadar büyük. işler ileri gideceğine daha da geriye gitmiş olmalı.

belgeseldeki hayvanlar köylerden getiriliyor mesela, bugün öyle değil. hayvan doğduğu andan itibaren bir vahşetin tam ortasında. hatırlıyorum da, bir kaç sene önce haberlerde denk gelmiştim, "hayvanları çabuk ve kolay bir şekilde öldürme yolu" gibisinden bir başlıkla yayınlanmıştı. vinçle kaldırıyorlar ve boğazını kesiyorlardı. kan daha hızlı bir şekilde vücudu terk etsin diye. şimdi bu haber bir devrimmiş gibi gösteriliyorsa, normalde ne kadar kötü bir durum vardır siz düşünün. yok aga yok, vejetaryen olmak, hayatımda aldığım en doğru kararmış.
  • 1949 yapımı (bkz: les yeux sans visage) korku filmiyle bilinen (bkz: georges franju)’nun paris’te çektiği 22 dakikalık belgesel. belgeselde o zamanın paris’inde bulunan mezbahanelerden görüntüler izleriz. aslında belgeselde gördüğümüz hayvanların acizliği değil aksine insanların acizliğidir. belgeseli mideniz kaldırıp sonuna kadar izlerseniz vejetaryen olma olasılığınız yüksektir. 22 dakika içinde sırasıyla öldürülen at, öküz, dana ve koyun daha can çekişiyorken derileri yüzülmeye başlanır. üstelik bir tane öküzün karnından ölü yavrusu da çıkmaktadır. hele koyunların yan yana birbirlerini izleyerek nasıl sırasıyla boğazlarının kesildiğinden bahsetmiyorum bile.

şimdilerde teklonoji gelişti durumlar farklıdır diyorsanız 2005 yılında çekilmiş olan şu belgeseli izlemenizi tavsiye ederim: (bkz: earthlings). günümüz öldürme teknikleri de 1949 la yarışır durumda. ki şimdilerde canlı bir şekilde makinanın içine atılıp öldüren hayvanlar var earthlings adlı belgeselde.
  • bugünlerde ülke açık hava mezbahanesiyken 1949 yılı fransası'ndaki mezbahaları anlatan bu kısa belgesele bir göz atalım:

http://www.youtube.com/watch?v=hk4lhcoma4s

bu link 3 part, ingilizce dublajlı:

http://www.youtube.com/watch?v=qfaua8_mfxs
hesabın var mı? giriş yap