şükela:  tümü | bugün
  • dünyanın çevresin 80 günde dönmeye çalışan bir ingiliz lord'unun maceraları...
  • jules verne ustanın 1873'te kaleme aldığı, bir ingiliz asilzade olan phileas fogg'un şehir klubünde girdiği bir iddia üzerine hizmetkarı passepartout ile birlikte, dünyanın çevresini trenden balona, katırdan gemiye çok ve çeşitli araç ile dolaşmasını, bunu da tastamam seksen günde tamamlamasını anlatan romanıdır.
    ingilizcesi şuradan okunabilir: http://jv.gilead.org.il/pg/80day/

(80 günde devri alemde de bir şeyler yazıyor ama bu kitap ile ilgili değil.)
  • bunun bir de çizgi filmi vardı.
    ilkokul-ev-mahalle üçgeni günlerinde izlediğimden olucak beni en heyecanlandıran,hayalden hayale sürükleyen,ufkumu açan diziydi.
    ayrıca 1956 yapımı aynı isimli filmi de vardır bu güzel romanın.
  • filmi çekilen roman. arnıldda* türk pirensi rolündeymis...olaganüstü beyfendiler birliğindeki * kaptan nemo yu gördükten sonra;

eksik olsun diyoruz.
  • 1981 yapımı unutamadığım çizgi film serisinin tam ismi la vuelta al mundo de willy fogg'tur. (around the world with willy fogg)
    willy fogg (romandaki phileas fogg) esas adamımız olmakla beraber her bölümde başka bir ülkede maceradan maceraya atılır,biz de bu sayede okul-ev düzlemindeki ufkumuzu genişletirdik.
  • jules verne yerine bir türk yazar tarafından yazılsaydı isminin "seksen doksan günde devrialem" olması gereken kitap.
  • bütün sözlük yazarlarının fransızcayı yalayıp yuttuğunun kanıtı olan kitaptır.

kitabı jules verne yazmıştır, kendisi bir fransızdır, şudur budur, ama ben bu kitabı türkçe okudum sanki yahu?

bakınız "lö tuğr dü mond an katırven juğr" ve utanınız...
  • morning chronicle'a göre;

londra'dan süveyş'e , mont-cenis ve brindisi üzerinden tren ve gemiyle = 7 gün
    süveyş'ten bombaye, buharlı gemiyle = 13 gün
    bombay'den kalküta'ya, trenle = 3 gün
    kalküta'dan hong kong'a, buharlı gemiyle = 13 gün
    hong kong'dan yokohama'ya, buharlı gemiyle = 6 gün
    yokohoma'dan san fransisco'ya, yine buharlı gemiyle = 22 gün
    san fransisco'dan new york'a, trenle = 7 gün
    new york'tan londra'ya, buharlı gemiyle = 9 gün

sürecek olan seyyahat.
  • kitap hakkında en büyük yanılgı, dünyanın etrafını turlarlarken balona binildiği olsa gerek. kısaltılmış çocuk versiyonunu okuduğum yıllar öncesinden kalanlarla şahsen ben de balona biniyorlar diye hatırlıyordum. ama gel gör ki işin aslı başkaymış. bordo siyah'ın yayınladığı romanda; kapağında balon resmi olmasına rağmen, balon sözcüğü yalnızca bir kere geçiyor ve hiç karşılaşmıyor, hiç görmüyorlar dahi. bir kere paspartu düşünüyor: "balonla da gidemeyiz" diye. bunun yanısıra yolculuklarını buharlı gemi, tren, fil sırtında, yelkenli kızaklarla ve yaya olarak tamamlıyorlar. kitabı okuduğumda ee nerde balon ulan diye bir anlık sinirlensem de, çok şahane bir kitap.
  • bertan onaran'ın iş kültür yayınları için türkçeye 80 günde dünya gezisi olarak çevirdiği kitap

(bkz: kirk yillik kani olur mu yani)