şükela:  tümü | bugün
 • jaco van dormael'in eylül 2015'te vizyona girmesi beklenen filmi.
 • filmekimi 2015'te gösterilen, internete düştüğünde fenomene dönüşmesi muhtemel film. hala iki tane seansına bilet bulunabilmekte.

  filmekimi'nin sitesinde konusu şu şekilde aktarılmış:

  tanrı yaşıyor, hem de brüksel’de bir apartmanda. ama pek huysuz bir adam; karısıyla kızına pek kötü davranıyor. masum kızı hakkında pek az şey biliyoruz aslında: kendisi 10 yaşında, adı da ea. bir gün, tahammülü tükenince, ea babasının en büyük sırrını, yani dünyadaki herkesin öleceği tarihi sms’ler yollayarak ifşa eder. ardından da evden kaçıp altı yeni havari bulmaya karar verir.
 • az evvel film ekimi kapsamında izlediğim film. üst üste 4 tane asit atsam bu kafaya belki yaklaşırdım. izleyiniz.
 • tanrı'yı kötülük - ya da uyuzluk demek lazım belki - yapmayı seven bir adam, oğlu isa'yı yaramazlık yaparak dünya tarihini değiştirmiş bir çocuk, annesi meryem'i de saf bir kadın olarak gösteren bir de sürpriz kız çocuğunu başrole koyan komikçe bir film. bi de şu "pozitif ayrmcılık" var gibi. tanrı kadın olsa bu kadar kötülük olmazdı gibi. ben beğendim. ama filmin ismini yepyeni ahit diye çevirmek varken niye yeni ahit'i tercih etmişler bilmiyorum. bi de aşağıdaki filmlerden kesitler var gibi:

  --- spoiler ---

  rüzgarla havada uçuşan torba ile: american beauty

  kapının baltayla kırılması: the shining*

  king kong?

  son havari olan çocuk özellikle annesiyle birlikte sahildeki sahneleri ve feminen tavırlarıyla: death in venice - bunu belki biraz ben zorlamış olabilirim.

  --- spoiler ---

  edit: ha bu arada meryem rolünde de amelie'de kocasının yolunu gözleyen abla var.
 • jaco van dormael'in iddialı bir senaryoya sahip yeni filmi.
 • bir jaco von dormael filmi.

  --- spoiler ---

  filmdeki en sevdiğim kare katilin aynadaki kendisine sarılmasıydı. herkesten ve özellikle de kendinden nefret eden bir adam bu yüzden insanları öldürüyor. karşısında öldüremediği bir kız çıkınca da ona aşık oluyor. katil, kızı sevince şunu fark ediyor. artık insanları öldürmek istemiyor. çünkü -filme göre- ancak başkasını sevdiğinde kendinle barışabilir, kendini sevebilirsin. bu tabi jaco von dormael için yeni bir şey.
  --- spoiler ---
 • hayatımı bundan böyle ikiye ayırıyorum; “deathleaks”ten ** öncesi ve sonrası.

  tam şu anda; oturduğun, yattığın, uyuduğun, yemek yediğin, mastürbasyon yaptığın, seviştiğin, ağladığın, hastalandığın, boş boş yerdeki halıya baktığın yerde, sana ne kadar ömrünün kaldığını söyleyen bir mesaj aldığını düşün. (düşünemedi).

  pekiiiii, hiç ölmeyecekmiş gibi yaşadığımız bu dünya mı daha kaotik? yoksa öleceğimiz günü bilerek yaşayacağımız o dünya mı? kaç ayımız, günümüz, haftamız, saatimiz, dakikamız, saniyemiz... kaldığını bilseydik, cebimizde kalan zamanımızı gösteren bir kronometre ile yaşasaydık, yeni hayatımıza nereden başlar ve nasıl devam ederdik? şu an’dan daha mı iyi olurdu, daha mı kötü? (hala, düşünemedi)

  siz bakmayın benim böyle ağır sorular sorduğuma (tüm bu sorular deatleaks’ten öncesine ait). hiç merak etmeyin; bu film, tüm dokunuşuyla hepimizi hafifletecek, ve çiçekli gökyüzüne doğru uçuracak;

  adam parkta öten kuşa sorar; “uçabileceğin onca yer varken, neden bu parktasın?”
  kuş adam’a cevap verir; “ben de aynı şeyi senin için düşünüyordum”

  son olarak, ben yeni ahit'i şöyle okudum; tanrı bizi bıraksın da, öncelikle kendini kendi yarattıklarından korusun. bizi zaten içimizdeki şarkılar koruyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=_64nc_nle_i
 • hayata tersten bakmamızı sağlayan, bazı şeyleri bilseydik amacımızın ne olacağını soran keyifli bir film. film ile ilgili söylenecek çok şey olsa da bana göre en dikkat çekeni, bir kızın isyanının tüm yaşayışı değiştirebileceği ve dünyayı yaşanası hale getirecek olanın kadın olduğuna yapılan vurguydu. hristiyan inancı üzerinden yapılan masalsı kurgu da, filmi gerçeküstü komedi türüne yakışır şekilde başarılı kılmış. kısaca filmde de yaşlı adamın aurelie'e söylendiği gibi "hayat bir buz pistidir. çoğu kişi kayarken düşer":)
 • çoook eğlenceli bir film.
  2015 biografilm (bolonya) avrupa izleyici ödülü ve 2015 haugesund izleyici ödülü, neşe ödülü'nü almış.
  belçika, fransa ve lüksemburg ortak yapımı.
  oynayanların, hele hele ea'yı oynayan o sevimli kızın, yazanın, yönetenin, kısacası emeği geçen herkesin eline, koluna, canına sağlık.

  konusu da kabaca şöyle bahsedilmiş:

  tanrı yaşıyor, hem de brüksel’de bir apartmanda. ama pek huysuz bir adam; karısıyla kızına pek kötü davranıyor. masum kızı hakkında pek az şey biliyoruz aslında: kendisi 10 yaşında, adı da ea. bir gün, tahammülü tükenince, ea babasının en büyük sırrını, yani dünyadaki herkesin öleceği tarihi sms’ler yollayarak ifşa eder. ardından da evden kaçıp altı yeni havari bulmaya karar verir.
hesabın var mı? giriş yap