şükela:  tümü | bugün
 • az önce izleyip bitirdiğim, criterion collection a girmeyi haketmiş sağlam fransız filmi.
  vizyon filmlerinden artık tat alamayanlar, adam akıllı bir film izlemek isteyenler ve klasiklerin tadını özlemiş olanlara birebir.
 • sahne ve kurgu olarak en gerçekçi kaçış öykülerinden birine sahip fransız filmi. efendim kilolarca c-4 lü helikopterli bok püsürük gerçek hayata teğet bile geçmeyen zamane filmlerine inat bir adet kıl testere ve mahkum kurnazlığının filmidir.
  --- spoiler ---

  ayrıca iki saatlik hapishane filminde insan it kopuk, vahşet beklerken. bir argo söz bir ana-bacı düz gitme bırak, fularla dolaşan yorgan yırtıp kravat yapan gayet nezih bir hükümlü ortamı buluyorsunuz.
  --- spoiler ---
 • öyle iyi bir hapishane kaçış filmidirki, hapishane duvarı kırılırken siz kırıyormuş,demir kesilirken siz kesiyormuşçasına yorulduğunuzu hissedeceğiniz yapımdır.birde diğer hapishane filmlerinden gördüğünüz kabalık sertlik bu filmde yoktur,mahkumlar arası nezaketin diz boyu olduğu filmdir.
 • izlediğim en iyi filmlerden biridir le trou. her bir sahnesi ayrı bir şaheserdir. gerilimi iliklerinize kadar hissedeceğiniz kurgusu ve şok edici finaliyle tadılması gereken bir sinema deneyimi.
 • burada güzel bi entry vardı ve diyordu ki melville'in bu filme fransız sinemasının en iyi filmi demesi martaval değil. ben de her gelişimde bi kere şukelardım kendisini zira: 1.melville diyorsa doğrudur, 2. martaval çok süper bi kelime.
 • bazı filmlere zamanının ötesinde derler ya, işte o deyiş herhalde bu film için söylendi. sonuna kadar bu sözü hak ediyor.

  --- spoiler ---

  filmin senaryosu o kadar kaliteli ki, resmen bir çağı başlatmış. hapishane film ve dizilerinin bu kadar özel ve güzel olması bu film sayesindedir. elbette bu filmi en çok josé giovanni'ye borçluyuz fakat yine de jacques becker olmasa bu kadar iyi olmazdı. filmin içine bizi sokabilmek için o kadar çabalamış ki gerçekten hayran kaldım. uzun kazma sekansları bunun en büyük örneğidir. insanın çaresizliğini, hapishanenin zor şartlarını da dönemine göre mükemmel şekilde yansıtmıştır. film bu yönleriyle bile iyiyken, yetmemiş bir de bomba mı bomba bir sonla bize son darbeyi çakmıştır. hem de öyle bir son ki, empati yeteneği çok gelişmiş birini delirtebilecek seviyede bir sondur bu. soğuk soğuk terletir, sinir krizi geçirtir. ayrıca bir de kötü armağan etmiştir sinema dünyasına, inanılmaz bir kötü. yani o kadar yenilik sunmuş ki sektöre, saygıyla eğilmeden geçemeyiz.

  --- spoiler ---

  sözlükte bile o kadar az kişi izlemiş ki, şaştım kaldım. sadece hapishane filmi severlerin değil, herkesin kesinlikle izleyip yorumlaması gereken, tüm hapishane filmlerinin babası olan müthiş film.

  ayrıca rotten tomatoes sitesinde ingilizce olarak ''the hole'' veya ''the nightwatch'' olarak belirtilmiş. her ne kadar fransızca delik anlamını taşısa da, bence ''the nightwatch'' daha iyi oturuyor filme...
 • fr. delik
 • hapishaneden kaçış çalışmasını bu film kadar kaliteli ve gerilimli yansıtacak daha iyi bir çekim yapılamazdı her halde. o beton kırılırken kapı gıcırdasa kaşım düşerdi herhalde heyecandan. o derece yani.
hesabın var mı? giriş yap