şükela:  tümü | bugün
  • thomas lavuk edison'a* servet kazandırmıştır bu film!

peki ama nasıl? georges melies, vatanı fransa'da filmini bitirir ve amerika'da da pazarlayıp voliyi vurma hesapları yapar. ancak thomas edison belki de tarihteki ilk korsan kopyalama olayını gerçekleştirir ve melies daha amerika'ya filmin premieri?! için ayak basmadan haftalar önce filmi yurt sathında oynatıp paraya koşar, servet yapar. melies ise birkaç yıl içinde sefalete düşmüştür.
  • kendisine pekala fantastik kurgu türünün sinemadaki ilk örneğidir denilebilir.
  • olmeden once gormeniz gereken 1001 film'den 1.'si (kronolojik sıra ile). ilginçtir, çekimi olsun, anlattığı hikayesi olsun, efektleri olsun... güzeldir izlenmeye değer.
  • lumiere kardeşler'in çektiği amatör görüntülerle beraber, sinema tv öğrencilerine mutlaka izlettirilen ve sinema tarihi sınavlarında sorulması farz olan filmlerden biridir.
  • fantasik kurgu türünün ilk örneği olmasıyla beraber şöyle ilklere de imza atmıştır;

ilk konulu film.
    ilk seyirlik film.
    ilk dekor kullanılan film.
    ilk oyuncu kullanılan film.

uzaylıların bir baston darbesiyle yok olması,şemsiyenin mantara dönüşmesi, ayın gözüne giren roket sahneleriyle ünlüdür.
  • ayrıca dünya sinemasının ilk renkli filmi. melies amcamız kimi yerlerde renkli kalemlerle filmi boyamış ve dünyanın ilk renkli filmini de ortaya çıkarmış.
  • 1902 yılında çekilmiş olmasına rağmen efektleri ile, astronot fehmi veya turist ömer uzay yolunda filmleri ile her türlü kapışır. dünyayı kurtaran adamı kaale bile almıyorum.
  • sinemada yaratıcılığın ilk örneklerini içinde barındırmasına rağmen gördüğüm en yaratıcı ay şeklinin(özellikle göze saplanma sahnesi) bulunduğu film.
  • mekiğin (ya da artık ismine ne dedilerse o yıllarda) aya gönderiliş şekli çok ilginç. top bataryası şeklinde bi şeye koyup pof diye fırlatıyorlar şap diye aya düşüyor uzayda yer çekimi varmış gibi. 108 yıl (uuuv) öncesinin insanlarının fütüristik kaygılarını merak ediyorsanız 15 dakikanızı ayırıp izleyin bu güzel filmi. 108 yıl diyorum bakın..

bu arada, mario tipi oyunlardaki "üzerine vurarak canavar yok etmek" konseptinin bu filmden alındığını düşünüyorum.