şükela:  tümü | bugün
5128 entry daha
  • öncelikle (bkz: #71983087) daha ilk günden tespitlerimde haklı çıktığımı görüyor olsam da tüm bunların sebebinin bilinçli bir tercih olduğunu düşünmeye başladım, şöyle ki:

riot'un yeni bir oyunu piyasaya sürmeye hazırlandığı biliniyor, bana öyle geliyor ki lol'de yapılan değişiklikler sonucunda oyunu bırakacak olan kitle ile yeni oyunlarının hitap edeceği kitle aynı gibi. bence şimdiden nereye varacağımı anladınız, yine de yazalım:

lol son güncellemesi ile daha ergen ruhlu, süper ego baskısı altında ezilenlerin idlerini özgürce yaşatabilecekleri bir ortamı derinleştirdi.

bu haliyle ben ve benim gibi ego dengesinde huzuru bulmuşların bu oyunu bırakacak hale geleceği aşikar, bizi diğer oyunlarına hazırlıyor olabilirler.

yeni güncelleme sonrası herkes patır patır ölüyor, defans yok, ya allah bismillah durumu var. strateji, derinlik azaldı, çok düşünmeye gerek yok(yeni rün sistemi), daha casual, vahşi duyguları daha besleyici, daha paragöz, para kıymetini bilmeyenleri daha cezbedici, 5 dakkada duble orgazm vaad ediyor, hem de arka arkaya, sınırsızca, dibine kadar oh yeah!

peki lol bu güncelleme sonrası kaybedeceği kitleyi nasıl geri kazanacak, aynı güncellemede cevabı var, 1-30 level arası ilerleme hızı arttı, ödüllendirme daha fazla, 30 level basamağına ulaşmak daha kolay daha casual daha ergen daha çocuk işi.

çok mantıklı değil mi, bence bunların hepsi planlı programlı bilinçli tercihler.

yeni çıkacak oyunlarına zemin hazırlıyorlar, bunlar çok sert adamlar dostum, ne yaptıklarını biliyorlar gibi geliyor bana.

zaman her şeyi gösterecek.

edit: arıza paratoneri olduğumu belirtmemişim. tez konusu diyecek kadar gözünüzde büyüttüğünüz iş bu entry bir dakikada düşünülüp on dakikada yazılmış olup, bütün akşam dışarıda eğlendikten sonra eve gelip uykuya dalmadan önce keyfine yayınlanmıştır. ezikliğini bu kadar dışarı vurma birader, birilerine sataşmadan fikir beyan edemiyorsan çapsızın tekisin demektir.

ayrıca bir oyun sadece oyun değildir, "küçük" düşünmeyin.
  • baya oyun üzerinden tez konusu kasanlar falan olmuş. adı üstünde "oyun". insanlar kendini o kadar kaptırmış ki bir bilgisayar oyununu eleştirdiklerinin farkında değiller.

oyuncu falan kaybetmeyecek oyundur. yeni sistemin kusurları vardır ve oldukça fazla sayıda olduğu aşikardır. ancak "sezon öncesi dönem" adı verilen dönem zaten aktif olarak yeniliklerin gelişimine katkı sağlaması adına planlanmıştır, bir nevi herkesin ulaşabildiği bir pbe ortamı denebilir.

sakin olun ve eğlencenize bakın. arada halı sahaya, kafeye, sinemaya falan gidin.
  • yeni sistemde oyuncu kaybedecektir. kendimden biliyorum. oyun sektorunden bir birey olarak lol ile uzun zamandır haşır neşirim. yeni sistem üzerine de isteyen tez yazar isteyen acar oynar insanları zevk aldıkları şeyler uzerinden rencide etmeye çalışmak, 'allam ne salak yaa oyuna ne kafa pstlatmis' primini kasmak boş insan olmaktır. zevk bu arkadas zevk, adam seviyormus kafa yormuş.

yeni sistemi para kopartma odaklı ve cocuk kullanıcıları mutlu edecek yönde tasarlanmıştır. artik hileden ban yediğinizde yeni hesabiniz cok daha hızlı yükselecek. darius gibi cok hızlı roam atan karakterler maç başına 10larca kill alacak. yenilseniz bile 10 küsür kill alabileceksiniz.

belirli bir yaşın üzerinde olup oyun oynayacak vakti olan insanlar strateji ve sabır odakli oyunlar kurup keyif alıyordu ancak artik bu pek mümkün değil. yeni kabiliyetler cok saldirgan ve tank karakterler bile cok kirilgan. yeni runlerde neyin ne oldugunu anlamak da zor geldi bana. mavi oz olayı zaten hic hoş olmamış.
  • 7.22 yamasıyla beraber tüm oyuncuları yeni rünlerin telaşı sardı. biz de yeni rünler ile ilgili işinize yarayacak birkaç kaynağı sizler için derledik.

bronz beş liginden profesyonel arenaya kadar tüm oyuncuların başı yeni rünler ile dertte. riot games yeterli açıklamaları yapmış olsa da, işe yarar rün kombinasyonları bulmak ya da kendi oyun şeklinize göre özelleştireceğiniz yapıları kurmak zorlaşıyor. tabii fırsatten istifade, oyuncuların işlerini kolaylaştıracak hazır rünleri paylaşan siteler de çoğaldı. işte onlardan biri, hatta en iyisi de runforge.gg*.

runforge.gg, yeni rünler için özel olarak geliştirilen ve her şampiyona için yarattığı rün kombinasyonlarıyla öne çıkan bir site. aktif olduğu günden beri özellikle reddit’te ünlü olup giderek büyüyen site, popülerden az popülere doğru sırayla gidiyor ve yazıyı kaleme aldığımız an itibariyle rün sayfası hazır olmayan çok az şampiyon bulunuyor. rün tavsiyelerinin altındaki “bu rünü bu kombinasyona neden ekledik” tarzındaki açıklamalar da gayet ikna edici duruyor. ayrıca “cheat sheet” sayfasında rünlerin etkileriyle alakalı videolar da yayınlayan site, önceden hazırlanmadan seçim ekranında seçmek zorunda kaldığınız şampiyonlar için hızlı ve efektif bir kurtarıcı rolünü alabilir.

kaynak: 5mid.com
  • yeni rün sistemi rezalet. mage oynamanın hiçbir mantığı yok. 5 adc ile girip rahatlıkla oyun kazanabilirsiniz. olacak iş değil cs go ya dönmüş oyun. taktik maktik yok bam bam bam. refleks oyunu olmuş artık.
20 entry daha