şükela:  tümü | bugün
 • texas chainsaw massacre serisinin baş kahramanı, primitif yaşam formu, elektrikli testere kullanım alanlarını maximuma çıkaran yaratık
 • (bkz: gunnar hansen)
 • texas chainsaw massacre ailesinin sorunlu evladı, çocukluğunda kendisiyle hiç konuşulmaması, kendisinin büyükbabasının kulübesinde bulduğu elektrikli testere ile obsesif bir ilişki kurmasına sebep olmuştur. esas leatherface karakterinin oturmasına sebep olan davranış ise, küçük bubba sawyer oynadığı elektrikli testerenin yanlışlıkla oradan geçen bir otostopçunun kafasına düştüğünde çıkardığı ses olmuştur.
 • leatherface olgusu slayer'in "dead skin mask" şarkısında da gündeme gelir.bu şarkıda ed gain den bahsedilir.
  bu adam bu cinayetleri gerçekten işlemiştir.hasta adam tom araya da bunları söz haline getirmekle kalmayıp bir de manyak şekilde söylemiştir
 • texas chainsaw massacre'ın esas oğlanı. gerçek ismi thomas hewitt'dır. annesi kendisini doğumundan sonra çöpe atmış, çöplükte bir kadın tarafından bulunmuş ve o aile tarafından yetiştirilmiştir.

  bir cilt hastalığı sebebiyle yüzünde çıkan yaralar yavaş yavaş yüzünü yok etmeye başlamıştır. böylece thomas deriden yapılmış bir maskeyle gezmeye başlamıştır. yaşıtlarının alaylarına maruz kalmıştır filan. babasının "mezbahada çalışmak için yakışıklı olmana gerek yok." lafı ile lee kardeşler mezbahasında çalışmaya başlamıştır. mezbahanın kapatılması kendisini derinden etkilemiştir; çünkü elinden gelen en iyi işi yapabildiği yerdi mezbaha. mezbaha mühürlenmesine rağmen hala içerde et doğrarken kendisine ve ailesine hakaret eden patronunun beynini balyozla dağıtarak ilk cinayetini işlemiştir. aynı zamanda burada ilk testeresini bulmuştur.

  ailesi, insan eti yiyen, hippilerden ve asker kaçaklarından (olaylar vietnam savaşı sırasında geçer) nefret eden, hem hippi hem de asker kaçağı olanlardan daha fazla nefret eden acayip insanlardır. kendisini büyüten adam kasabada son kalan şerifi öldürmüş ve onun kimliğini almıştır. thomas, içlerinde en çok bu adama bağlıdır. büyükanne ise şerifin öldürülmesi olayına takmış, uğursuzluk getireceğine inanan acayip bir kadındır. serinin sonlarına doğru aileye yeni bireyler katılır.

  esas oğlanımız, filmlerde asla konuşmaz. kendisinin zeka geriliği olduğu düşünülür; ancak kurbanların nereye kaçacakları ve ne yapacakları konusundaki şaşırtıcı tahmin yeteneği ile bunu çürütür bir nebze. yaklaşık 1,90 boyundadır ve iddialara göre aile içi bir ilişki sonucu doğmuştur. bu yüzden bir nevi mutasyona uğramış, bir ucubeye dönmüş; ancak bir insanın çok üzerinde bir güce sahip olmuştur. tek kolu ile 80-90 kiloluk bir insan evladını kaldırıp, kancaya asar, elindeki elektrikli testereye rağmen dehşet verici bir hızda, uzun süre yorulmadan koşar. hareketleri normalde zombiyi andırır şekilde ağır aksaktır.

  yüzüne ilk taktığı maske, olayların başlangıcını anlatan son filmde de görülebilecek olan esmer, genç bir erkeğin yüzüdür. genel olarak bilinen 3 maskesi vardır: yaşlı kadın maskesi, güzel kız maskesi ve cinayet maskesi. bu maskelerden ilk ikisi, kişiliğinin vahşi tarafından bir nevi kaçıştır. misal yaşlı kadın maskesini mutfak işlerine(!) yardım ederken ve güzel kız maskesini de sofraya(!) otururken kullandığı yazılır. kişiliğini saklamak için kullandığı onlarca maskeye karşın kendisi hala korkunçtur; çünkü o maskelerin ardında gerçek yüzü yoktur. yani soyut olarak bir yüze, bir kişiliğe sahip değildir thomas. o, yaşlı kadın maskesi taktığında yaşlı kadın rolü oynayan bir manyak değildir, bir yaşlı kadındır. kendisine seslenildiğinde ise (ki bu genelde arkadaşı esir alınmış sinirli bir genç, eve daldığı sıralarda olur) cinayet maskesini takar.

  velhasıl gunnar hansen ve diğer aktörlerin hatırı sayılır performansları ve sağlam senaryonun da yardımı ile sinema aleminin kadrolu bir psikopatı olup çıkmıştır. her şeye rağmen ailesine inanılmaz şekilde saygı duyar ve ailesini çok sever. babasının yardım çağrısı ile hayvani demir kapıyı hiç zorlanmadan yana sürüp, bir elinde elektrikli testeresi ile, langır lungur çıkışı ile hafif grotesk, dev bir karizma örneğidir. bir de ofisinin kapısını açarak, yaklaşık aynı hışımda çıkan yusuf miroğlu var; ancak takdir olunur ki bu ikisini karşılaştırmak saçma olur.
 • orijinal texas chainsaw massacre serierinde, kurbanlarını öldürmeden önce testeresini havaya kaldırıp göbeğini sağa sola oynatmasıyla meşhurdur.

  bir örneği şuradan izlenebilir: http://www.youtube.com/…ailpage&v=p4je_k_bdne#t=46s

  sırf bu hareketi yüzünden film boyunca gerilemedim, her gördüğümde güldüm.
 • texas chainsaw massacre filminde olayların öncesini, testereli katilimiz leatherface i anlatacak olan film. merakla bekliyoruz. michael myres gibi, katilimizin çocukluğuna ineceğiz.

  film 2016 da gösterime girecek.

  edit: gösterim tarihi eylül 2017 oldu.
 • nihayet red band traileri yayınlanmış film:

  https://youtu.be/abhowhvrnto
 • bunun epey esaslı bir filmi geliyor. fragmanı yayınlanmış.

  https://www.youtube.com/watch?v=abhowhvrnto

  fragmandaki müzik de epey hoş ve ürkütücü olmuş.

  https://www.youtube.com/watch?v=are2e7rvwkc
 • hem 2017 yapımı filmi, hem de leatherface karakterinin yaratıcısı tobe hooper hakkında ufak bir yazı yazdım bloğumda.

  şöyle alayım

  ayrıca: (bkz: #71623085)