şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cimen yapraklari. walt whitman amcanin unlu siir kitabi. ilk olarak 1855 yilinda basilmis daha sonraki baskilarinda sair tarafindan cesitli degisiklikler yapilmistir. bir song of myself vardir ki tadindan yenmez.
 • walt whitman bu eserinde ideal amerikan entellektüelinin nasıl olması gerektiğine değinmiştir. entellektüel ona göre toplumun bir parçası da olabilmelidir. demokrasi, eşitlik ve yaşam formlarının ruh uyumuna verdiği önem bu kitapta rahatlıkla görülebilir. onun için bu kavramlar hayatın şifreleridir. aynı zamanda kitapta yer alan bireye verdiği önem ve insan ruhuna dair yazdığı övgü dolu düşünceler de walt whitman'ın görüşlerini belirlemede önemli ipuçlarıdır. kitaptaki düşünceleriyle tipik bir amerikan bireyini ve amerikayla ilgili önemli kavramları açıklar. transendentalist değildir fakat kitapta transendentalist bakış açısıyla yaklaştığı bazı noktalar da vardır.
 • ilk uc basimini walt whitman'in kendisinin yaptigi, her basimda neredeyse tamamini yeniden yazdigi, dolayisiyla ilk nushalari el yakan siir kitabi. bir tur gayri resmi americana manifestosu.
 • walt whitman'ın bin sekiz yüz elli beş yılında yayımlanan çimen yaprakları'ndaki şiirleri,amerikalıları hoşgörülü ve cömert olmaya, özgürlüklerle beslenen yeni bir ulus yaratmaya çağırmasıyla amerikan edebiyatında bir devrim olarak kabul edilmiştir.
 • ilk defa with honors filminde duydum, o gunden beridir siir okumayi seviyorum..
 • sadece aklin sinirlari icinde yasayan degil, bedenin, dokunuslarin ozumseyebildigi, ruhtan nefesten ve zarif cimen yapraklarindan bir dunyanin siirlerini barindiran, o zamanki -ki belki simdiki- yeni dunyanin hassas dengesinde saglam bir yerde insan olmayi kutlayan ve hatta kutsayan eser.

  (bkz: o captain my captain)
 • (bkz: specimen days)
 • duydum beni sucluyorlarmiş

  duydum beni yerleşmiş inançları yıkmaya çalışmakla suçluyorlarmış,

  ama gerçekte ben ne yerleşmiş inançlardan yanayım ne de onlara karşı

  (onlarla ortak ne’m olabilir? ya da onların yıkılışıyla)

  ben, manahattan’da, bu devletler’in bütün kentlerinde, içerlerde, kıylarda

  tarlalarda, ormanlarda, suları yarıp ilerleyen bütün teknelerde

  sırtımı koca koca yapılara kurallara, güvenilen kişilere dayamadan

  arkadaşlığı öveceğim ve bütün yüreklere arkadaş sevgisini sokacağım.

  onu yerleşmiş bir inanç haline getireceğim.

  walt whitman(çev:mehmet fuat)

  siirin orjinali[i hear it was charged against me] ve walt whitmanin diger eserleri icin http://www.whitmanarchive.org/works/