1. nohutlu, buğdayli ve yogurtlu, yapimi kolay, iteleme, urfa yemegi
 2. mehir adıyla da anılan yemektir.yoğurt ve yumurta, tuzla birlikte bir tencerede çırpıldıktan sonra harlı ateşte, tahta kaşıkla karıştırılarak pişirilir. buna bir kase de dövme eklenir ve kaynatılır. üstüne naneli sıcak tereyağı dökülerek servis yapılır.
 3. lebeni - yoğurt çorbasi (diyarbakir)

  malzeme:

  yoğurt 3 su bardağı su 8 su bardağı
  döğme 1 kase yağ 3 çorba kaşığı
  yumurta 1 adet kuru nane 3 çorba kaşığı
  tuz yeterince

  yapilişi:
  3 kase yoğurt, bir yumurta, 4 kase su ve bir miktar tuz, orta büyüklükte bir tencereye konur. 15 dakika devamlı çırpılır. sonra çok hararetli ateşte 20 dakika kadar tahta kaşıkla karıştırılarak pişirilir. diğer taraftan 1 kase döğme 2-3 defa temizce yıkanır, kaynamakta olan yoğurdun içine konur. pişinceye kadar yani döğmeler yumuşayıncaya kadar kaynatılır. piştikten sonra yere indirilir. servise alınacağı zaman 3 kaşık yağ ile 2 kaşık kuru nane bir tavada kızdırılır, yemekten 10 dakika evvel kızdırılmış yağ çorbanın üzerine dökülür. (http://www.yemekicmek.com/…esi.php?searchstr=lebeni).
 4. ister sicak, ister ilik veya soguk keyifle tuketilebilen bir yemektir. yag konmasi sart degildir, kimi zaman az miktarda yagsiz kusbasi da eklenir.
 5. catering şirketi tarafından dünkü öğlen yemeğimizde bize sunulan, ilk kez yemiş olduğum ve aslında hiçte fena değilmiş diye düşündüğüm buğday, nohut, fasulye, havuç, patates, kuşbaşı et, unve yoğurt içerikli çorba.
  aşurenin yemek edilmiş hali gibi bir tavrı ve edası var bu yemeğin, en azından bana öyle geldi.
 6. sur kebap ta sur kebabı yemeden önce içilmesi gereken doğa harikası.
 7. urfa ve diyarakır dolaylarında ayran aşı da denir. genellikle soğuk olarak tüketilir. yemeklerden önce çorba gibi servis edilir. çok sıcak havalarda çorba içilmesinin sıkıntı olacağından sebep olsa gerek lebeninin soğuk içilmesi..
  eğer ki az ekşi koyun yoğurdu ile yapılırsa tadına doyum olmaz..

lebeni hakkında bilgi verin