şükela:  tümü | bugün soru sor
  • lebewohl fremde .tevfik başerin yönettiği 1991yapımı film.almanya ya iltica etmiş bir şairin almanyanın kuzeyinde bir adada yaşadıkları...yıllar önce show tv vermişti bir dahada görülmemiş imi timi kaybolmuş bir filmdir efendim kendileri...
  • tevfik başer'in 40 m2 almanya ve sahte cennete veda ardından çektiği üçüncü ve bildiğim kadarıyla da son filmi. 12 eylül darbesinin almanya'ya savurduğu şair özgür varlık üzerinden göç, yabancı düşmanlığı ve aşk, herbir sahnesi fotoğraf karesini andıran kaliteli bir görüntü eşliğinde sunulduğu bu film en az diğer iki filmi kadar başarılı. ancak buna rağmen, mesela 40 m2 almanya'nın sınırlı konu, mekan ve oyuncuyla yaptığı o güçlü etki, ne yazık ki bu filmde yok. özellikle müşfik kenter'in canlandırdığı deniz karakterinin karikatürize edilmiş bir şair haline sokularak, neredeyse filmin tamamında uzaklara dalgın dalgın bakıp şiirler okuması "ben şairim şair" halleri ne yazık ki filmin en zayıf tarafı. nitekim, tevfik başer bir söyleşisinde "20 yıl sonra dönüp baktığında, deniz karakterinin bu hallerinin kendisini de rahatsız ettiğini" vurgulamıştı.

    ancak buna rağmen, sınırlı bütçe ve imkanlarla yapılan bu film özellikle de görüntü yönetmenliği açısından son derece başarılı.
  • türkçesi elveda yabancı olan büyülü film.
  • filmde müşfik kenter'e eşlik eden kişi, gönlümüzün sızılarından grazyna szapolowska'dır.. kieslowski'nin aşk için çektiği küçük filmin güzeller güzeli, ve bez konca'nın kaybolmuş dul annesi..