• intikamı çok ağır olmuş.

http://goo.gl/225yr
  • bence ishale çok iyi geliyor. (kaynak: götüm).
  • nohuttan yapıldığını 20 yaşına kadar bilmediğim güzel bir kuruyemiş çeşidi.
    (bkz: oha)
  • bazı kuruyemişçilerden beyazını isteyince yüzünüze bön bön bakılan kuruyemiş

_ beyaz leblebi alabilirmiyim

_ beyaz ...... leblebi

_evet beyaz leblebi **

_ bu var abla

_yok bu sarı bunun beyazı oluyorya hani

- allah allah sen nohut mu istiyon yoksa abla

- evet *

-e abla nohut bu leblebiyi nerden çıkardın

- herneyse sen yarım kilo versene

_ nohuttan mı ?

_ evet arkadaşım nohuttan

not : olay bilecik bozüyükte geçmiştir.
  • nohuttan yapılır. en çok yapıldığı yer çorum'dur. yuvarlak olur. bir kuruyemiş türüdür. genelde iki türü vardır. sarı ve beyaz. beyazın kabukları olur. bence beyaz daha lezzetlidir. ama sarısı daha kaliteli diye bilinir. sonraları bunların baharatlı türleri de çıkmıştır. biberli leblebi gibi. bunların eskiden leblebi tozu diye bir türevi satılırdı. kaşıkla yenirdi. çok lezzetliydi. o leblebi bu lezzete nasıl dönüşüyor diye şaşırırdım. bi de demir leblebi var. ama o yiyecek değil. mermi.
  • hakkında söylenmiş muhteşem bir atasözüne sahiptir.

"leblebi hoştur tek tek yiyene, eşek boku dayanmaz avuç avuç yiyene"
  • bugün yerken aklıma geldi yine. eskiden beri dikkatimi çeker. bu yemiş bildiğin popo şeklinde. böyle çatalıyla yanaklarıyla falan...

hani bir sav atılmıştı zamanında ortaya, yediğimiz meyvelerin şeklinden neye iyi geldiğini kestirebiliriz diye. ceviz beyin şeklindedir beyne iyi gelir, fasülye böbreğe benzer böbreklere iyi gelir, havuç dilimi göze benzer, incirden bahsetmeye gerek yok...neyse...

acaba popoya benzeyen bir yemişi bu anlamda değerlendirirsek nasıl bir sonuç elde ederiz çözemedim.
  • çerez ailesinin üvey evladı.tabagı en son terk eden asil kaptan.
  • anavatanı kesinlikle çorumdur, tartışma götürmez.. sıcakken, bir de sütlü çikolatayla yenilecekse gönlümdeki yeri ayrıdır..
  • protein açısından çok zengin olan gıda maddesidir.
    100 gram leblebide 20 gram civarı protein bulunur.
hesabın var mı? giriş yap